Outpost Głuchowskiego: powrót do postapokalipsy

Dmitrij Głuchowski nie próżnuje. Autor przygotował kolejną powieść w postapokaliptycznych klimatach. Jeśli podobały Wam się jego dotychczasowe dzieła, czyli m.in. cykl Metro, rozważcie zakup najnowszego.

@ 12.03.2021, 10:20
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
inne

Outpost Głuchowskiego: powrót do postapokalipsy

Dmitrij Głuchowskiy znany jest przede wszystkim jako autor, dzięki któremu otrzymaliśmy porywające Metro 2033, a także kolejne dwa tomy trylogii, czyli Metro 2034 oraz Metro 2035. Dzięki projektowi my - czyli gracze - dostaliśmy też cykl gier pod tym samym tytułem, za którego przygotowanie odpowiadało studio 4A Games. Teraz Głuchowski przygotowuje się do premiery kolejnego projektu: Outpost.

Outpost - co nie powinno być zaskoczeniem - przedstawia nam klimaty postapokaliptyczne, w których specjalizuje się  (choć się do nich nie ogranicza) Głuchowskiego. Akcja powieści rozgrywa się w Rosji (zwanej tu Moskowią), ale pisarz nie chce, abyśmy przemierzali tylko ciasne, klaustrofobiczne tunele moskiewskiego metra. Tym razem trafiamy do otwartego świata, który, ze względu na rozliczne niebezpieczeństwa, mocno bohatera ogranicza.

Scenariusz przedstawia nam Rosję po wojnie domowej. Wyniszczone państwo składa się obecnie z Moskwy, a także okolicznych miast. Jednym z nich jest oddalony o około 250 kilometrów od stolicy Jarosław. Niegdyś piękne miejsce teraz totalnie zniszczone. Płynąca przez niego rzeka Wołga to toksyczny ściek, a jedna z tutejszych fabryk opon skupia niedobitków rządzonych przez podpułkownika Pałkana - przybranego ojca Jegora, będącego bohaterem powieści.

Jegor zakochany w Michelle zrobi dla niej wszystko. Dziewczyna nie chce zostać w Jarosławiu. Chce dostać się do Moskwy, co niestety nie jest łatwe ze względu na wspomnianą wcześniej Wołgę. Pomóc może jej w tym inny żołnierz, ataman Krigowow, którego celem jest przejście przez rzekę i zbadanie nowych terenów, a następnie przyłączenie ich do odradzającej się Moskowii. Sytuację dodatkowo komplikuje przybycie dziwnego głuchego duchownego. Wygląda, że wie on coś interesującego, ale nie jest skłonny do tego, aby podzielić się posiadaną wiedzą.

Outpost to wielowymiarowa opowieść, podejmująca szereg różnych tematów. Mamy tu do czynienia z thrillerem, a także z opowieścią o miłości. Głuchowski na potrzeby swego dzieła opracował wiele wyrazistych postaci, niewyjaśnione sytuacje oraz zróżnicowane wątki, jak np. krytyka religii oraz zapędów Rosji, które w tym przypadku nie skończyły się szczególnie pozytywnie. Jeśli poczuliście się zaintrygowani, już teraz złożyć możecie zamówienie premierowe na książkę. Zrobicie to w tym miejscu.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?