Sony zamierza cenzurować przesadnie brutalne gry

Japończycy mają sporo planów, jeśli chodzi o wygląd gier. Okazuje się, że brutalne projekty będą cenzurowane. Nie zobaczymy też gier o przemocy.

@ 22.02.2021, 20:10
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.
ps4, ps5

Sony zamierza cenzurować przesadnie brutalne gry

Według niedawnego raportu, Sony cenzuruje brutalne sceny w grach. Stopień przemocy w nich jest już od dłuższego czasu przedmiotem kontrowersji, a Japończycy chcą aby tworzone i wydawane przez nich projekty były dostępne dla jak najszerszego grona odbiorców. Mimo to wielu programistów przedstawia w grach pewne dojrzałe i ciemne zakamarki ludzkiej psychiki i osobowości.

Według raportu GameSpark Japan, Sony prosi programistów o usunięcie przesadnie brutalnych momentów w grach wideo. Prezes i dyrektor generalny japońskiego studia Cyberconnect2, Hiroshi Matsuyama, twierdzi, że Sony zmusiło programistów do wprowadzenia zmian w serii Naruto Ultimate. Jednej z postaci w grze, Minato Namikaze, brakowało ręki w oryginalnej historii. Jednak w ostatniej grze jego ramię było obecne, aby zachować zgodność z zasadami korporacji.

Dalej wspomina, że powodem cenzury była utrata kończyn u postaci o ludzkim wyglądzie, która nie była dozwolona przez Sony Interactive Entertainment. W tej historii Minato nie jest technicznie człowiekiem, biorąc pod uwagę, że został wskrzeszony. Jednak ze względu na to, że postać miała ludzki wygląd, nie było to dozwolone.

Stanowisko Sony w tej sprawie jest dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre z ich gier są same w sobie szczególnie brutalne i bogate w sceny przemocy. Na przykład w The Last of Us 2 było kilka wyjątkowo krwawych momentów, które - mimo krytyki - nie zniknęły z produkcji. Skoro samo Sony obrało tak śmiałe kierunki w swoich grach wideo, dlaczego blokuje je innym? Ciekawe, jak korporacja odnosi się do takich zarzutów?


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   12:05, 23.02.2021
Bez sensu. Jeśli gra jest oznaczona jako 18+ to dlaczego miałaby być cenzurowana...? Jak ktoś nie lubi brutalnych gier, a jest dorosły to w nie po prostu nie gra.
0 kudosTheCerbis   @   12:15, 23.02.2021
Um... Czy to w takim razie koniec np. Naughty Dog?
0 kudosmrPack   @   12:43, 23.02.2021
Jeśli chodzi o Naruto to pamiętam, że... spoiler
w wyniku finałowego starcia Naruto i Sasuke tracą ręce w anime oraz w mandze, a w grze mieli je, ale całe czarne Dumny

Co do Sony, to od jakiegoś czasu można zauważyć, że coś się zmienia w ich podejściu do pewnych kwestii, ale nie wiem czy na lepsze, czy na gorsze Konsternacja Nie wyobrażam sobie kolejnego TLoU czy God of War ocenzurowanych Poirytowany
0 kudosfrycek88   @   19:31, 23.02.2021
Głupie działanie, wystarczą ograniczenia wiekowe i tyle. Nie wszystkie gry muszą być skierowane do najmłodszych. Jest masa fajnych gier bez przemocy. Niech wszyscy sami sobie wybierają co chcą oglądać i w co grać.
0 kudosgajda1000   @   11:26, 24.02.2021
Czekam na God Of War z tęczowymi motywami, jednorożcami i pluszowymi króliczkami <3
0 kudosMicMus123456789   @   16:00, 24.02.2021
Taa Sony chyba zapomniało, że oni to nie Nintendo i że historia pokazała, że ludzie chcą lub też nie ruszają ich brutalne gry, bo to jednak tylko gry.

Nie wyobrażam sobie takiego God of War czy Mortal Kombat z mniejszą ilością przemocy, jakakolwiek gra akcji zawiera więcej lub mniej przemocy.
0 kudosguy_fawkes   @   08:36, 25.02.2021
Nam, którzy 18. rok życia przekroczyli lata temu, łatwo powiedzieć „wystarczy podwyższyć kategorię wiekową”, ale nie dla wydawców czy wytwórni filmowych, którzy często walczą o niższy rating kosztem treści, byle tylko poszerzyć widownię. Co więcej, przesadnie brutalne gry dostaną pewnie bana na restrykcyjnych rynkach typu Australia czy Niemcy, a na to często wydawcy nie chcą sobie pozwolić. Szkoda tylko, że to jednocześnie dotyka rynków, na których takich rzeczy nie ma.
0 kudosLucas-AT   @   08:41, 25.02.2021
Jakoś nie wyobrażam sobie kolejnego The Last of Us z ocenzurowaną brutalnością. W połączeniu z najlepszymi animacjami w historii gamingu, ten realizm w uderzaniu przeciwników kilofem po głowie niesamowicie wpływał na ogólny klimat. Podobnie z God of War, którego najnowsza odsłona została już i tak ugrzeczniona w stosunku do pierwszych odsłon.
0 kudosGuilder   @   09:30, 25.02.2021
Rynek nie lubi pustki. Filmy z kategorią R też miały wymrzeć, a jednak ktoś od czasu do czasu taki zrobi i na nim zarobi. Jeśli Sony odpuści gry +18, to ktoś inny z uśmiechem na ustach wypełni tę lukę. I słusznie, bo o ile brutalność dla samej brutalności nie ma sensu, o tyle czasem bez niej historia jest nieprzekonująca.
Dodaj Odpowiedź