Kontroler DualSense może się zużyć po około pół roku?

Choć wygląda na to, że niektórzy gracze mocno przesadzają, gałki analogowe w kontrolerach DualSense mogły by być bardziej wytrzymałe na zużycie oraz tzw. dryft.

@ 22.02.2021, 11:10
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
ps5

Kontroler DualSense może się zużyć po około pół roku?

Na potrzeby kontrolera DualSense firma Sony zakupiła gałki analogowe oparte na technologii wykorzystywanej m.in. w DualShockach 4, Joy-Conach dla Switcha oraz padach przeznaczonych dla konsol Xbox One. Jak się okazuje, podzespoły te nie są niestety zbyt wytrzymałe i dość szybko potrafią się pojawiać problemy z tzw. dryftem (Sony zostało pozwane w związku z nim w USA). Redakcja kanał iFixit na YouTube postanowiła wyjaśnić dlaczego tak właśnie jest.

Specjalista z iFixit rozłożył na czynniki pierwsze nowy kontroler Sony i okazało się, że gałki analogowe w DualSense - opracowane przez firmę ALPS - są mocno ograniczone, jeśli chodzi o ich żywotność. Mimo że wytrzymują one mniej więcej 2 miliony cyklów pracy, przekłada się to na jakieś 400 godzin zabawy. Zużycie zastosowanych w DualSense delikatnych potencjometrów sprawia, że kontroler zaczyna na własną rękę sterować postacią (podobnie dzieje się w Joy-Conach).

Jako że wspomniane 400 godzin niełatwo sobie zobrazować, można to napisać w nieco inny sposób. Wyobraźcie sobie, że mniej więcej 2 godziny dziennie gracie w jakąś ulubioną grę. Po około 7 miesiącach przekroczycie próg wytrzymałości gałek analogowych, co jest w sumie zaskakująco słabym wynikiem. Trzeba tu jednak podkreślić, że te same gałki analogowe stosowane są w DualShock 4, a problemy z tymi padami nie były jakoś szczególnie powszechne. Histeria niektórych graczy może być zatem nieuzasadniona.

Sytuację będziemy bacznie obserwować, przekazując Wam wszelkie nowe doniesienia.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   15:29, 24.02.2021
Ja mam jeden i ten sam pad do PS4 od kilku lat i działa bez zarzutu do dziś więc trudno mi sobie wyobrazić, że Sony świadomie wypuściło na swój sposób wadliwy produkt. Jeśli dobrze pamiętam to przy premierze Switch'a też było sporo problemów z Joy-Conami.