Problemy z dostępnością układów RTX 30 potrwają do kwietnia

NVIDIA cały czas stara się zwiększać dostawy, ale zapotrzebowanie na karty GeForce RTX 30 jest ogromne.

@ 15.01.2021, 20:04
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc

Problemy z dostępnością układów RTX 30 potrwają do kwietnia

Od jakiegoś czasu mówi się o problemach z dostępnością nowych układów graficznych. Te, jak twierdzi NVIDIA, w najbliższym czasie się nie zmienią. Kłopoty z dostawami i produkcją podzespołów mają przyczyniać się do deficytów na sklepowych półkach i w hurtowniach co najmniej do kwietnia bieżącego roku. Później sytuacja powinna ulec poprawie.

W trakcie konferencji 19th Annual J.P. Morgan Tech/Auto Forum szefowa finansów korporacji, Colette Kress, przyznała, że NVIDIA nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na rynku i że w ciągu najbliższych kilku miesięcy nic się w tej materii nie zmieni. Lepiej powinno być z początkiem kolejnego kwartału, czyli od kwietnia.

"Aby mówić o dostawach, najpierw musimy powiedzieć o zapotrzebowaniu. Mieliśmy wyjątkowy sezon świąteczny", powiedziała Kress. "Zapotrzebowanie na gaming jest niewiarygodne. Nasza architektura Ampere oraz ray tracing odniosły prawdziwy sukces. Zapotrzebowanie jest większe i dłuższe. Dostawy są w tym momencie raczej ograniczone. Spodziewamy się, że dostępność u naszych partnerów, a także sprzedawców będzie kiepska przez cały pierwszy kwartał".

"Nie jesteśmy w stanie sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu. Widzimy, że są ograniczenia wynikające z ogólnego zapotrzebowania na moc obliczeniową, a także ze względu na możliwości linii produkcyjnych oraz testowych. Skupiamy się jednak na tym i chcemy poprawić ogólną sytuację, jeśli chodzi o dostawy".

Jeśli planujecie kupić kartę graficzną z układem RTX 30, musicie się zatem uzbroić w cierpliwość. Warto ewentualnie po prostu poczekać i zdecydować się na upgrade/składanie komputera dopiero w drugim kwartale bieżącego roku. Wówczas sytuacja na rynkach powinna być znacznie lepsza.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosluki505   @   12:22, 18.01.2021
Problemy z dostępnością serii 3xxx a ludzie bredzą o wersjach Super i Ti... Kumpel od października czeka, i co będzie miał do kwietnia czekać? Żałosne to jest Nvidio, żałosne.
0 kudoshunter   @   13:46, 18.01.2021
A ja mam pytanie z innej beczki. Szukałem w internetach ale takiej 100% odpowiedzi nie znalazłem. Co z kartami 20xx? Ich też nie ma dostępnych od dłuższego czasu Dumny Są one "zapomniane" i już ich nie będzie jako tańszej opcji?
1 kudosluki505   @   14:36, 18.01.2021
Cytat: hunter
A ja mam pytanie z innej beczki. Szukałem w internetach ale takiej 100% odpowiedzi nie znalazłem. Co z kartami 20xx? Ich też nie ma dostępnych od dłuższego czasu Dumny Są one "zapomniane" i już ich nie będzie jako tańszej opcji?


Nie wiem czy one nie są wycofane z produkcji i tylko używki wchodzą w rachubę.
0 kudoshunter   @   15:18, 18.01.2021
Czyli trzeba liczyć na ewentualne szczęście xD
1 kudosDirian   @   15:36, 18.01.2021
Ano, RTX 2000 mają już status EOL od kilku miesiecy, więc nie są produkowane.
0 kudosBubtownik   @   18:41, 18.01.2021
Ostatnio pomagałem kumplowi znaleźć laptopa do grania i w końcu udało się znaleźć coś za 7k z RTX 2070 i i7 10 generacji i po tym z ciekawości chciałem sobie złożyć i zobaczyć kompa o podobnych częściach ile mniej więcej by to wyniosło w stacjonarce. I o matko jaki to był dramat. Ostatecznie stanęło na tym, że złożyłem kompa bez karty graficznej bo żadnej nie było, a nie czekaj znalazłem RX 580 za 1.5k Szczęśliwy No dramat dla kogoś kto chce sobie złożyć PC'ta. Konsol nie ma, części komputerowych nie ma i nawet jak masz kasę to nic nie możesz z tym zrobić. Nie pamiętam takiej sytuacji.
0 kudosDirian   @   18:59, 18.01.2021
Cytat: Bubtownik
części komputerowych nie ma i nawet jak masz kasę to nic nie możesz z tym zrobić

W grę jeszcze wchodzą używki, ale tu też ceny powariowały. Na Allegro ludzie licytują RTX 3060 Ti za 3400 zł - sam kupiłem miesiąc temu nówkę za 2099 zł. W pojedynczych sklepach są niedobitki RTX 3070 za ok 3500 zł. Ciekawe kiedy to się unormuje, niby po marcu ma być trochę lepiej ale podejrzewam, że nawet do połowy roku może być ciężko z dostępnością kart w sensownych cenach.
Dodaj Odpowiedź