Aplikacja Epic Games Store nagrzewa procesory AMD i Intel?

Użytkownicy zgłaszają, że po wyłączeniu launcher Epic temperatury na CPU gwałtownie spadają. W czym leży problem?

@ 27.12.2020, 19:04
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, sprzęt

Aplikacja Epic Games Store nagrzewa procesory AMD i Intel?

Jeśli zauważyliście w ostatnim czasie wzrost temperatur w stanie spoczynku na Waszym procesorze, to być może sprawie winny jest launcher Epic Games Store. Część użytkowników donosi, że w trakcie używania aplikacji Epic temperatury na rdzeniach potrafią być wyższe o nawet 20 stopni.

Darmowe gry
Epic Games kontynuuje świąteczne rozdawanie gier. Dziś możecie odebrać kapitalną przygodówkę Night in the Woods.

Sytuacja dotyczy podobno szczególnie procesorów AMD Ryzen. Jeden z użytkowników forum reddit zauważył, że na jego procesorze Ryzen 7 5800X (8-rdzeniowy model z najnowszej serii) temperatura w spoczynku po wyłączeniu launchera Epic spadła z 50 stopni do 37 stopni. Co ciekawe, launcher Epic Games Store powodował wzrost temperatur na procesorze nawet w momencie, gdy aplikacja była zminimalizowana.

Przeglądając różne wątki w sieci można znaleźć więcej tego typu doniesień. Najwięcej doniesień wnoszą użytkownicy Ryzenów, nawet tak mocarnego CPU jak Ryzen 5950X. Sprawa nie ogranicza się jednak tylko do posiadaczy CPU od AMD, gdyż problem występuje też na różnych modelach Inteli.

Problemem ma być wysokie wykorzystanie niektórych wątków procesora przez launcher Epic Games Store. Na ten moment nie wiadomo jednak co jest źródłem tej sytuacji.

Ciekawostką jest też fakt, że Epic Games Store wysyła bardzo dużo danych. Jak wyliczyli niektórzy użytkownicy na reddit, jest to przeszło 14x więcej informacji, niż w przypadku konkurencyjnego Steam. Aplikacja ma łączyć się z różnymi adresami IP i przesyła bliżej nieokreślone dane. Największa aktywność notowana jest przy uruchomieniu Epic Games Store, więc można wnioskować, że większość z tych danych to po prostu przeładowanie sklepowej witryny, która działa na zasadzie zbliżonej do przeglądarki internetowej.

Pewnym rozwiązaniem opisywanych problemów może być połączenie konta Epic z aplikacją GoG Galaxy 2.0 od CD Projekt RED. Launcher rodzimej produkcji pozwala bowiem - od kilku miesięcy - na podpięcie pod siebie kont z innych sklepów.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosdabi132   @   17:14, 28.12.2020
Przecież z tym obciążeniem aplikacji działającej w tle problem jest od początku(może nie w takiej skali, jednak jest). Tylko wiele osób tego nie zauważało. EGS mieli w tle nie wiadomo co, że procki grzeją się. A i dane są przesyłane na ponad 22 różne serwery.
0 kudosTheCerbis   @   17:23, 28.12.2020
To po prostu Chiny, które zbierają z ludzi wszystko co się da - stąd takie obciążenie. Puszcza oko
0 kudosdabi132   @   18:21, 28.12.2020
Wcale bym się nie zdziwił gdyby faktycznie dane użytkowników były wysyłane na chińskie serwery.
0 kudoskobbold   @   13:23, 29.12.2020
Przyszły rząd światowy z siedzibą w Pekinie chce wiedzieć jak najwięcej o swoich przyszłych obywatelach Uśmiech . Co w tym dziwnego?

Aczkolwiek u mnie wzrost temperatury jest o jakieś o 5-6 stopnie większy (35 -36 temperatura bazowa, Epic - po odpaleniu skacze na 41-42 i schodzi do 40, GOG po odpaleniu 37-38 potem spada do 35-36, Steam to samo co GOG, Origin skok do 41 i schodzi na 38). Epic mocniej grzeje proca(Ryzen 5 2600 z podbiciem na 3600GHz)względem konkurencji ale bez przesady. Może warto zmienić pastę, przedmuchać komputer z kurzu i sprawdzić cyrkulacje powietrza w obudowie?
Dodaj Odpowiedź