Marvel's Avengers okazało się dla Square Enix nieopłacalne?

Marvel's Avengers wygenerowało dla Square Enix stratę ok. 60 milionów dolarów, a ponadto dwa miesiące po premierze liczba graczy spadła na Steamie o 100%.

@ 12.11.2020, 11:12
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Wielbiciel literatury przez małe p, gier przez duże G, a także muzyki (tu już bez wyróżnień). Do tego klasyczna męska elegancja, savouir-vivre i szeroko pojęta estetyka.
pc, ps4, xbox one

Marvel's Avengers okazało się dla Square Enix nieopłacalne?

We wrześniu tego roku, w okres relatywnej posuchy wśród dużych premier, na rynku pojawiła się przygodowa gra akcji nastawiona na tryb multiplayer - Marvel's Avengers. Za produkcję odpowiadało studio Crystal Dynamics, które w przeszłości zasłynęło m.in. Tomb Raiderem z 2013 roku i jego kontynuacją, Rise of the Tomb Raider. Mimo iż za projektem stał doświadczony deweloper, to pomimo całkiem niezłego wykonania, tytuł okazuje się być finansowo nieopłacalny dla wydawcy.

Firma Square Enix, wydawca Marvel's Avengers, zaprezentowała w ostatnim czasie roczne sprawozdanie finansowe za rok fiskalny 2020. Widzimy dużą stratę w ostatnim jego kwartale, zatem okresie, w którym wypuszczono Avengersów od Crystal Dynamics. Według prognoz produkcja pochłonęła blisko 170-190 milionów dolarów. I pomimo relatywnie dobrej sprzedaży, blisko trzech milionów egzemplarzy, tytuł wygenerował całkiem sporą stratę 6,5 miliardów jenów (ok. 60 milionów dolarów).

O kiepskiej kondycji nowego dzieła Crystal Dynamics świadczyć może również fakt, że dwa miesiące po premierze gry liczba graczy na Steamie spadła o blisko 100%! Wskazuje na to serwis GitHyp, agregujący dane z platformy Valve. Z niemal 30 tysięcy w dniu debiutu, do niecałego tysiąca na początku listopada. Co prawda mamy do czynienia tylko z danymi pochodzącymi z jednej platformy, niemniej pokazuje to pewien trend.

Marvel's Avengers zadebiutowało na komputerach osobistych i konsolach Xbox One oraz PlayStation 4. W planach jest jeszcze wydanie edycji dedykowanej sprzętom nowej generacji - Xbox Series X / S oraz PlayStation 5. Premierę jednak przesunięto na przyszły rok.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?