Sporą część dysku Xboksa Series X pochłania system operacyjny

Ile zatem zostaje dla gier? Mniej więcej 80 procent.

@ 30.09.2020, 09:02
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
xbox x/s

Sporą część dysku Xboksa Series X pochłania system operacyjny

Xbox Series X, czyli potężniejszy wariant next-gena Microsoftu, posiada wewnętrzny nośnik SSD o pojemności 1 TB. Jak się właśnie dowiedzieliśmy, sporą część tejże pamięci okupuje system operacyjny.

Wieści na temat przestrzeni zarezerwowanej dla systemu docierają do nas z artykułu, jaki opublikowała redakcja IGN. Osoba, która miała już przyjemność zapoznać się z Xboksem Series X twierdzi, że mniej więcej 200 GB pamięci SSD jest niedostępnej dla gier.

Co to oznacza? Ano to, że gry będą mogły zająć około 800 GB. To niewiele, choć istnieje możliwość dokupienia dodatkowej przestrzeni. Jest to możliwe za sprawą specjalnych kart rozszerzających, o pojemności 1 TB. Ich cena jest niestety znacząca, bo wyłożyć trzeba w granicach 1000 zł.

Żeby było ciekawiej, każda dodatkowa forma pamięci jest częściowo pożerana przez system operacyjny. Mniej więcej 80 GB każdego podpiętego napędu - także dysku USB - zostanie automatycznie zarezerwowana i będzie niedostępna dla gier.

W przypadku dysków USB niemożliwe będzie odpalanie gier bezpośrednio z nich. Służą one jedynie do przechowywania danych, ale włączenie jakiejkolwiek gry wymaga zainstalowanie jej na wewnętrznym SSD konsoli albo karcie rozszerzającej. Gry można przenosić pomiędzy USB, a SSD, co zniweluje potrzebę każdorazowego ich pobierania. Skopiowanie 50 GB danych to mniej więcej 8 minut, jak donosi Venturebeat.

Xbox Series X, podobnie jak Xbox Series S, zadebiutuje 10 listopada bieżącego roku.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosdabi132   @   21:45, 30.09.2020
To raczej jest normalne, że nie dostaniemy pełnego 1 TB tej pamięci. Ale dziwne, że aż tyle zajmować będzie sam system. Widać, że Sony i Microsoft idą w innych kierunkach rozszerzania pamięci urządzeń.
0 kudosguy_fawkes   @   22:08, 30.09.2020
To nie jest 200 GB - trzeba wziąć pod uwagę, że „marketingowo” liczy się w systemie dziesiętnym dla równych cyferek, ale tak naprawdę dwójkowo, stąd 1 TB na ulotce to jakieś 920 GB w praktyce - i od tego dopiero odjęto pewnie miejsce zaaplikowane na system.

Co do instalacji gier - zgłębiłem temat i wyglada to tak, że tylko gier przeznaczonych na Seriesy nie da się odpalić bezpośrednio z zewnetrznego napędu, który nie jest tą kartą rozszerzeń - są tam tylko przechowywane i transferowane na SSD w razie potrzeby. Za to gry z poprzednich generacji mogą już być uruchamiane normalnie z napędów USB.