PlayStation 5, podobnie jak Xbox Series X, bez wyjścia optycznego

Jest na szczęście alternatywa dla osób, które nadal chcą korzystać z posiadanych zestawów kina domowego.

@ 02.09.2020, 09:58
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
ps5, xbox x/s

PlayStation 5, podobnie jak Xbox Series X, bez wyjścia optycznego

Xbox One oraz PlayStation 4 posiadają wyjścia optyczne, które pozwalają na przesył sygnału dźwiękowego w nieskompresowanej formie. Jak się własnie dowiedzieliśmy, PlayStation 5, podobnie jak Xbox z serii X, nie będzie posiadać tego gniazda.

Potwierdzenie powyższego nie dociera do nas bezpośrednio z Sony, ponieważ właściciel platformy nie ujawnił jeszcze tylnego panelu PS5. Firma Astro, producent zestawów słuchawkowych, wypuściła natomiast prasówkę, z której dowiadujemy się co nieco na temat planowanych akcesoriów oraz tego, jak będą one współpracować z next-genami.

Szefostwo Astro potwierdziło, że oferować będzie specjalny splitter (extractor), który pozwoli nam wydzielić sygnał dźwięku z danych przesyłanych poprzez HDMI. Dzięki temu urządzeniu sygnał video będziemy słać do telewizora przez HDMI, a audio pójdzie do wzmacniacza poprzez kabel optyczny.

Splitter od Astro ma oferować rozdzielczość do 4K, a ponadto wsparcie dla HDMI 2.1 oraz HDCP. Inżynierowie obiecują, że wykorzystanie urządzenia nie będzie owocować żadnymi opóźnieniami. Całość ma śmigać sprawnie i bez komplikacji, będąc alternatywą dla kupowania całkiem nowych kin domowych czy zestawów głośników.

Co warte podkreślenia, Xbox z serii X także nie będzie miał wyjścia optycznego.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosDirian   @   21:26, 02.09.2020
Brak złącza optycznego to dość spory minus, jednak mało który sprzęt audio poza współczesnymi soundbarami wspiera HDMI Arc. I tam gdzie Sony i Microsoft oszczędzili tam posiadacze starszych (a w sumie nawet wielu nowych) głośników będą musieli inwestować w tego typu przejściówki - ale cóż, chociaż dobrze, że jest taka opcja.
0 kudosguy_fawkes   @   08:35, 03.09.2020
U mnie to żaden problem, bo gdybym chciał wszystko osobno podłączać do soundbara, już na starcie zabrakłoby w nim wejść. Konsole podłączam przez HDMI do TV - jest ustawiony na passthrough i przepuszcza dźwięk dalej przez optyka właśnie do listwy głośnikowej.