Na PlayStation 5 programuje się lepiej niż na Xboksie z serii X

Tak przynajmniej twierdzi inżynier pracujący w studiu Crytek.

@ 07.04.2020, 19:46
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
ps5, xbox x

Jeśli chodzi o specyfikacje techniczne, PlayStation 5 zdaje się być odrobinę słabsze od Xboksa z serii X. Mimo to najnowsza platforma Japończyków jest chwalona przez deweloperów. Przykładem niechaj będzie studio Crytek, uważające, że na PS5 koduje się lepiej.

Kwestię porównania obu konsoli poruszył inżynier firmy Crytek, Ali Salehi. Mimo że artykuł z jego wypowiedziami został z sieci usunięty, komuś udało się przechwycić najważniejsze informacje i opublikować je na łamach portalu ResetEra. Stąd wiemy, że PS5 jest łatwiejsze w programowaniu niż Xbox z serii X

"To, co zrobiło Sony jest bardziej logiczne, ponieważ konsola decyduje czy chce przeznaczyć więcej zasobów dla karty graficznej czy dla CPU, zależnie od wymagań. Dla przykładu, na stronie wczytywania danych tylko CPU jest potrzebne, a GPU jest praktycznie niewykorzystywane".

"Albo kiedy masz zbliżenie na twarz postaci, wtedy pracuje intensywniej GPU, a CPU odgrywa mniejszą rolę. Z drugiej strony, dobrze, że seria X ma dobre chłodzenie i gwarantuje częstotliwość na takim samym poziomie, przy okazji rezygnując z tzw. throttling, ale praktyczna swoboda, którą daje Sony jest ważna".

"Jako programista, powiedziałbym, że PlayStation 5 jest dużo lepsze (...) W przypadku Xboksa musieli wykorzystać DirectX oraz Windowsa, który jest stary, ale w przypadku każdej konsoli Sony na nowo tworzone jest oprogramowanie oraz API w dowolny sposób. Na tym im zależy i na tym nam zależy. Ponieważ to jedyny sposób, by zrobić wszystko. Ich sposób jest najlepszy".

Jak będzie finalnie przekonamy się dopiero po premierze obu urządzeń następnej generacji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nastąpi to pod koniec bieżącego roku.


Więcej informacji na temat obu konsol znajdziecie w naszej wiki:


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosdabi132   @   21:57, 07.04.2020
Wcale mnie nie zdziwi jeśli będzie to prawdą. W końcu w przypadku PlayStation 4 deweloperzy również chwalą sobie łatwość programowania na tę konsolę.