Wiedźmińskie monety od Mennicy Gdańskiej - do kupienia za 1400 i 14000 zł
Gratka dla majętnych kolekcjonerów.
Firma Mennica Gdańska zaprezentowała limitowaną kolekcję monet skierowanych w stronę fanów Wiedźmina. Monety są wzorowane na twórczości Andrzeja Sapkowskiego i przedstawiają sceny z opowiadania "Ostatnie życzenie".
Przygotowano dwie monety. Pierwsza z nich (na dole, z prawej strony) jest wybita z 62,2g srebra próby 999. Jej nominał to 5 dolarów i wybito 2000 egzemplarzy - jeśli zależy Wam na zakupie, warto się więc pospieszyć. Koszt takiej monety to na ten moment 1399 zł (od lutego - 1599 zł). Moneta przedstawia akcję ratowania Jaskra z podstępnych łapsk Dżina. Obok Geralta ze złotym mieczem, znajduje się tam czarodziejka Yennefer z kolorową kulą.
Awers monety przedstawia salę tronową w Cintrze, a także wizerunek królowej Elżbiety II. Jego obecność wynika z faktu, że Mennica Gdańska to prywatne przedsiębiorstwo i nie ma praw do emisji polskich środków płatniczych. Mennica weszła więc we współpracę ze znajdującą się w pobliżu Nowej Zelandii wyspą Niue, wydając monetę o nominale tamtejszych dolarów. Wyspa Niue jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, stąd konieczność umieszczenia wizerunku królowej.
"Moneta zdobiona jest wyjątkowo wysokim reliefem, który w najdrobniejszych szczegółach pokazuje każdy detal projektu. Miecz Wiedźmina został ozdobiony złotem. Yennefer otrzymała kulę wydrukowaną na drukarce 3D. W projekcie zastosowano najnowocześniejsze techniki, aby moneta zachwycała każdego, kto tylko na nią spojrzy." - wyjaśniają przedstawiciele Mennicy.
Druga z monet (powyżej, z lewej strony) waży aż 1kg i jest wykonana z najczystszej próby srebra, a do tego ozdobiono ją agatem. W tym przypadku wybito zaledwie 200 egzemplarzy, z czego do kupna przeznaczono jedynie 100. Cena to zawrotne 13999 zł (od lutego - 15999 zł). Nominał - 50 dolarów.
"Ta kilogramowa moneta na rewersie ukazuje kluczową dla całej sagi scenę z książki "Ostatnie Życzenie", kiedy to Jeż chciał wziąć za żonę Pavettę, córkę królowej Cintry. Jej matka, Calanthe, nie chciała wyrazić na to zgody. Rewers zdobi wysoki relief ukazujący każdy szczegół projektu, a także agat, imitujący okno zamku. Na awersie pokazano moment przyjazdu Geralta do zamku w Cintrze."
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler