Steam jest kluczowym elementem obecnego rynku gier, twierdzi współzałożyciel studia Devolver

Bez sklepu Valve nie nadeszłaby prawdopodobnie cyfrowa rewolucja, a na pewno nie tak szybko.

@ 18.10.2019, 20:24
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, switch, ps4, xbox one

Steam jest kluczowym elementem obecnego rynku gier, twierdzi współzałożyciel studia Devolver

Od jakiegoś czasu sporo mówi się na temat batalii pomiędzy Steam, a Epic Games Store. Współzałożyciel Devolver Digital uważa, że konwersacja w ogóle nie miałaby miejsca, gdyby nie to, że Valve jakiś czas temu zaryzykowało i postawiło na cyfrową dystrybucję.

"Myślę, że tę konwersację trzeba zrestartować. Zaczynaliśmy przed Steam, kiedy, jako wydawca, zarabialiśmy około 25%, jeśli odnieśliśmy sukces, rzecz jasna. Wymieniliśmy to na podział 70/30, co było transformacją pod każdym względem".

"To sprawiło, że zmieniło się podejście do deweloperów. Jeśli jest więcej pieniędzy i ma się do nich częstszy dostęp, możesz mieć lepsze układy z twórcami".

"Wszyscy mamy opowieści z gatunku horrorów, w których były audyty, szukanie różnic w sprzedaży. A tu nadchodzi Steam - każdego miesiąca dane były dokładne, jasne i przejrzyste".

Współzałożyciel Devolver Digital z tego względu bardzo szanuje Steam, ale jednocześnie nie rozumie dlaczego ludzie są źli w związku z ekskluzywnością gier dla sklepu Epic.

"Gram na PlayStation, Xboksie oraz Switchu, a Devolver - robiliśmy ekskluzywne projekty z Sony i Microsoftem - myślę, że to dobre, ale myślę, że musimy szanować Steam za to, co zrobili. Bez nich nie byłoby na ten temat w ogóle rozmowy".

"Konkurencja zawsze przychodzi w pewnym momencie. Epic zdecydowało, że ich sposób sprzedaży jest bardziej hojny i postanowili się oni skupić na projektach ekskluzywnych. Nie możesz tego jednak porównywać. Steam zainwestowało wiele milionów dolarów w swoją platformę. Epic dopiero to robi. Nie mówię, że tego nie zrobią, mam nadzieję, że zrobią. Jeśli chodzi o możliwości oraz zestaw narzędzi, droga jest długa. Konkurencja jest jednak dobra".


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?