AMD przyznaje, że Ryzeny 3000 mają błąd w oprogramowaniu, który wpływa negatywnie na taktowanie Turbo

Spora część procesorów nie osiąga deklarowanych rezultatów w trybie Turbo.

@ 03.09.2019, 18:14
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, sprzęt

AMD przyznaje, że Ryzeny 3000 mają błąd w oprogramowaniu, który wpływa negatywnie na taktowanie Turbo

Wyczekiwane procesory AMD Ryzen serii 3000 (zwane też Zen 2) okazały się olbrzymim sukcesem i zarazem bardzo konkretną odpowiedzią na ofertę konkurencyjnego Intela. Nie obyło się jednak bez licznych popremierowych problemów, w tym także z taktowaniem CPU w trybie Turbo.

Cała afera kręci się wokół taktowań. Użytkownicy nowych CPU od AMD, mimo że w większości są z nich bardzo zadowoleni, to czują pewien niedosyt. Znaczna część Ryzenów 3000 nie osiąga bowiem deklarowanych przez producenta taktowań w trybie Turbo. 

Procesor powinien automatycznie zwiększać taktowanie rdzeni w przypadku konkretnego obciążenia. Niestety, w przypadku nowych Ryzenów funkcja Turbo nie działa najlepiej.

Weźmy pod lupę np. topowego Ryzena 9 3900X, który pracuje z bazową częstotliwością 3.8 GHz, zaś w trybie Boost rozpędza się do 4.6 GHz. A przynajmniej tak obiecuje producent. Realne wyniki są jednak dalekie od tych deklaracji. Sytuację zbadał Roman "der8auer" Hartung, popularny niemiecki overlocker. Zebrał on dane od prawie 2800 użytkowników tego CPU, którzy pochwalili się maksymalnym Turbo, jakie osiągnął ich procesor. Po odsianiu dziwnych i nieprawidłowych wyników, Hartung wywnioskował, że zaledwie 5,6% procesorów z zebranej listy osiągnęło deklarowane taktowanie 4.6 GHz! Sporej liczbie osób zabrakło około 25 MHz, niektórym poniżej 100 MHz, ale była też znaczna grupa, w przypadku której Ryzen 9 3900X nie przekraczał nawet 4.5 GHz.

Sytuacja tyczy się w mniejszym lub większym stopniu także tańszych modeli, jak np. Ryzen 7 3700X czy Ryzen 5 3600X. Dzieje się to nawet na topowych płytach głównych, z mocną sekcją zasilania.

Firma AMD przyjrzała się przeprowadzonemu badaniu i wystosowała oświadczenie z którego wynika, że faktycznie występuje pewien problem w oprogramowaniu zarządzającym CPU.

"O ile częstotliwość booćst zależna jest od wielu parametrów, jak obciążenie, rodzaj płyty głównej, wydajność chłodzenia, tak wzięliśmy pod uwagę raporty od naszych klientów i dotarliśmy tym samym do błędy w naszym oprogramowaniu, które obniżało częstotliwość trybu Turbo w wybranych sytuacjach" - głosi komunikat ze strony AMD.

AMD zapewnia, że pracuje z producentami płyt głównych nad wydaniem stosownych poprawek, które zapewne będą wymagały ponownego uaktualnienia BIOS. Poprawki mają zostać opublikowane już niebawem - 10 września.

Sama sytuacja nie jest może tragiczna, bo taktowanie mniejsze o te 50-150 MHz przekłada się na bardzo niewielki spadek wydajności, w zasadzie ledwo zauważalny. Kupując jednak procesor z konkretną deklaracją co do prędkości działania, chcemy otrzymać dokładnie to, co obiecuje producent. Miejmy nadzieję, że obiecane poprawki wyeliminują problemy.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?