Gry studiów Microsoftu będą mogły wychodzić na inne platformy

Matt Booty, szef Xbox Games Studios, zapytany o możliwość wydania przez studia będące własnością Microsoftu gier na inne platformy, odpowiedział, że korporacja powinna pozwolić na tego typu ruch.

@ 12.08.2019, 11:00
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Wielbiciel literatury przez małe p, gier przez duże G, a także muzyki (tu już bez wyróżnień). Do tego klasyczna męska elegancja, savouir-vivre i szeroko pojęta estetyka. Kontakt: m.trochonowicz@miastogier.pl
inne, xbox one

Gry studiów Microsoftu będą mogły wychodzić na inne platformy

Firma Microsoft najwyraźniej nadal idzie na przekór dość logicznemu wnioskowi, który każe inwestować w tytuły ekskluzywne na własną konsolę, by podnieść jej sprzedaż. Dość liberalne podejście korporacji do gier posiadających na okładce "tylko na Xboksie" przybiera na sile po słowach Matta Booty'ego: stwierdził, że nie ma obiektywnych przeszkód, by tytuły produkowane przez studia będące własnością Microsoftu trafiały na inne platformy! Z jednym zastrzeżeniem.

Matt Booty to szef pionu w firmie Microsoft odpowiedzialnego za nadzór nad studiami pracującymi pod gigantem z Redmond (Xbox Games Studios). W ostatnim czasie udzielił wywiadu redakcji serwisu Game Informer (możecie obejrzeć go pod niniejszą wiadomością). Jednym z poruszonych tematów była kwestia ekskluzywności gier wydawanych przez studia będące w ostatnim czasie przejętymi przez MS (m.in. Double Fine czy Ninja Theory). Tylko w kwietniu tego roku ekipa MDHR ogłosiła przeniesienie swojego hitu Cuphead na Nintendo Switch. Rodzi się pytanie czy w przypadku chęci wydania danej produkcji na wielu platformach, Microsoft np. nie blokowałby takie premiery.

Booty odpowiedział przecząco: Microsoft pozwoliłby na wydanie takiej produkcji czy to na Switchu właśnie czy na PlayStation. "(...) Zapytałbym: czy ma to znaczenie dla serii? Innymi słowy czy to jest taki rodzaj gry, której korzyści przyniosłoby bycie na innych platformach? Czy jest to jednak produkt, dla którego najlepsze wsparcie mogą zapewnić funkcje naszej platformy - jak xCloud, Game Pass czy Xbox Live?" - powiedział Matt.

"Z Minecraftem było to oczywiste, że nigdy nie zamierzaliśmy zabierać czegokolwiek graczom będącym na innych platformach - co więcej, wrzuciliśmy go na nowe od czasu przejęcia [Mojang - dop. Mat]. Ale z drugiej strony zamierzamy mieć nasze własne duże marki jak Forza, Halo, Sea of Thieves, gdzie gry są zaprojektowane od początku na Xboska. Myślę, że będzie to kontynuowane" - dodaje.

Według słów Booty'ego mniejsze dzieła, takie jak np. Cuphead, będą miały zielone światło do wylądowania na konkurencyjnych sprzętach, jednak główne tytuły od Xbox Games Studios, wysokobudżetowe tytuły AAA takie jak np. zapowiedziane na konferencji MS na E3 Bleeding Edge, będą dedykowane wyłącznie Xboksowi One i jego następcy, Project Scarlett.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosfrycek88   @   06:40, 13.08.2019
Jest w tym pewna logika. Bo w sumie i tak zarobią. Ale z drugiej strony, konsola bez dobry gier na wyłączność się nie sprzeda.
0 kudosdabi132   @   09:16, 13.08.2019
No i dodatkowo wysokobudżetowe gry z Xboxa będą również na PC. Nie wiem dlaczego Microsoft tak usilnie nie chce zostawić tytułów ekskluzywnych tylko na swoich konsolach. Myślą, że gracze by ich za to znienawidzili? Wydaje mi się z że bardziej trzeba skupić się na tym żeby te tytuły prezentowały jakiś poziom, bo samo jechanie na popularności marki nie wystarczy.
0 kudoskobbold   @   10:00, 13.08.2019
Cytat: dabi132
Nie wiem dlaczego Microsoft tak usilnie nie chce zostawić tytułów ekskluzywnych tylko na swoich konsolach.

Microsoft to przeze wszystkim Windows, na komputerach mają 90% udziału w rynku. Czemu mięli by z tego rezygnować? Nie muszą tu już w nic inwestować, łatwa kasa.
0 kudosTheCerbis   @   13:07, 13.08.2019
Cytat: frycek88
Ale z drugiej strony, konsola bez dobry gier na wyłączność się nie sprzeda.
A Xbox jednak się sprzedaje.
0 kudosdabi132   @   14:46, 13.08.2019
Cytat: kobbold
Nie muszą tu już w nic inwestować, łatwa kasa.
Niby tak, tylko po co inwestować w Xboxa i tworzyć na niego gry skoro jest Windows? M$ chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. A tak się nie da.
Cytat: TheCerbis
A Xbox jednak się sprzedaje.

Tylko jak się sprzedaje? Nawet Switch go dogania w sprzedaży. A może już przegonił.
0 kudoskobbold   @   16:17, 13.08.2019
Cytat: dabi132
Niby tak, tylko po co inwestować w Xboxa i tworzyć na niego gry skoro jest Windows? M$ chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. A tak się nie da.

Ależ jak najbardziej mogą i właśnie to robią. Rynek japoński i amerykański jest silnie podzielony między rozrywkę - konsole i praca/nauka - komputer, ale reszta świata jest pod tym względem bardziej multiplatformowa. Tam gdzie MS nie sprzeda konsoli to sprzeda same gry a wraz z nimi swoją platformę. Skoro studia należą do nich to całe zyski ze sprzedaży...też trafiają do nich, sprytne nie?. Tutaj mają ogromną przewagę nad Sony.
0 kudosfrycek88   @   18:12, 14.08.2019
Cytat: kobbold

Tam gdzie MS nie sprzeda konsoli to sprzeda same gry a wraz z nimi swoją platformę. Skoro studia należą do nich to całe zyski ze sprzedaży...też trafiają do nich, sprytne nie?. Tutaj mają ogromną przewagę nad Sony.


W sumie jest w tej strategi jakaś tam logika. Pytanie na ile skuteczna. Pamiętajmy że w przypadku gier puszczanych na wszystkie platformy muszą i tak płacić opłaty licencyjne więc w sumie muszą na tym odpalać działkę konkurencji. Tak czy inaczej konsola bez gier ekskluzywnych zawsze się gorzej sprzeda. Ludzie kupują konsolę głównie do gier, a nie dla funkcjonalności i funkcji społecznościowych jakiś tam. Przekonała się ostatnio SEGA za czasów Dremcasta. Też zaniedbali gry na wyłączność a potem okazało że jest już za późno i nich nie pomoże.
Dodaj Odpowiedź