Gry Rockstar zarabiają miliardy, a studio dostaje ulgę podatkową

Ulgę, która należy się deweloperom o znacznie mniej zasobnych portfelach.

@ 29.07.2019, 22:59
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps3, xbox 360, ps4, xbox one

Zaskakujące informacje docierają do nas od grupy zwanej Tax Watch UK, zajmującej się analizowaniem podatków rozlicznych korporacji. W ostatnim czasie ekipa wzięła na celownik studio Rockstar North, a wynik dochodzenia jest dość... kuriozalny.

Okazuje się bowiem, że Rockstar od 10 lat nie zapłaciło w Wielkiej Brytanii ani pensa podatku. Choć ulgę podatkową studio otrzymało legalnie, nie do końca właściwie postępuje ono starając się o takową. Ulga dla twórców przeznaczona jest dla gier, które nie będą w stanie sprzedawać się najlepiej zagranicą, czyli na pewno nie dla GTA.

GTA V, z ostatnich doniesień, sprzedało się w nakładzie przekraczającym 100 mln egzemplarzy, a jak donosi Tax Watch UK bardzo szybko zarobiło ponad 5 mld dolarów, stając się jednym z najbardziej dochodowych tworów w świecie wirtualnej rozrywki. W takiej sytuacji około 42 mln funtów (taką ulgę Rockstar otrzymał) byłoby kwotą naprawdę niewielką.

"To niewiarygodne, że podatnicy z Wielkiej Brytanii muszą wykładać dziesiątki milionów dolarów zamiast twórców Grand Theft Auto, podczas gdy w momencie składania wniosku o ulgę, GTA V wygenerowało już kilka miliardów dolarów zysku", powiedział dyrektor Tax Watch, George Turner.

Tax Watch chce, aby Brytyjski Urząd Skarbowy dokładniej przyjrzał się uldze podatkowej dla twórców gier i przyznawał ją tak, aby trafiała w ręce faktycznie potrzebujących studiów. Rockstar, jak nie trudno sobie wyobrazić, do biednych raczej nie należy.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosfrycek88   @   06:14, 30.07.2019
Takie wielkie firmy nie powinny mieć prawa do takich ulg czy pomocy. To powinno być zarezerwowane dla małych przedsiębiorstw. Przy całym szacunku dla rockstara. Ale dawanie pomocy państwowych molochom to trochę patologia.
0 kudosshuwar   @   07:47, 30.07.2019
"studio otrzymało legalnie, nie do końca właściwie postępuje ono starając się o takową"... wiecie... jeśli zrobili to zgodnie z prawem, to kto tu jest winny?

To jak z 500+ Uśmiech Niektórzy nie popierają, ale pobierają (bo w końcu to z ich podatków).
0 kudosGuilder   @   11:50, 30.07.2019
To samo jest w Stanach, gdzie Activision nie zapłaciło ani centa. Zresztą, taki Amazon czy Netflix też nie. Dla mnie to jest skandal.
0 kudosTheCerbis   @   12:10, 30.07.2019
Nic dodać, nic ująć. Wielkie korpo zarabiające miliardy unikają podatku, bo mogą, a mniejsze firmy muszą płacić. Idealny balans.
1 kudosGuilder   @   12:19, 30.07.2019
Aż się stary dobry George Carlin przypomina:
Klasa wyższa - zbiera całą kasę, nie robi nic
Klasa średnia - robi całą robotę, płaci wszystkie podatki
Klasa niższa - oni są tylko po to, by straszyć klasę średnią.
0 kudoskobbold   @   19:54, 30.07.2019
No cóż, wielkich korporacji nie stać na płacenie podatków, za to stać ich na opłacanie cwanych księgowych i prawników którzy sprawiają, że właśnie tego robić nie muszą. Jeśli przyjrzeć się sprawie szerzej to większość wielkich korporacji działa charytatywnie(nie wykazują zysku a wręcz straty), nie płacąc podatków wcale albo śmieszne pieniądze.
0 kudosdabi132   @   23:33, 30.07.2019
Generalnie taka jest rzeczywistość, że bogatsi płacą mniejsze podatki niż ci, którzy zarabiają mniej. Przecież podobnie jest u nas w kraju. Mali przedsiębiorcy i ci którzy dopiero wchodzą do biznesu boją się i księgują uczciwie wszystko jak leci, a molochy często kombinują jak tu wykazać jak najmniejsze zyski lub straty.
Dodaj Odpowiedź