THQ Nordic kupuje studio Piranha Bytes

Twórcy cykli Gothic, Risen oraz Elex otrzymają dodatkowe finansowanie.

@ 22.05.2019, 18:42
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, inne, ps4, xbox one

THQ Nordic kupuje studio Piranha Bytes

Studio Piranha Bytes zasłynęło za sprawą rozbudowanych gier RPG. To właśnie ono przygotowało lekko ułomne, ale mocno klimatyczne serie Gothic oraz Risen, a obecnie pracuje nad nieujawnionym jeszcze przedsięwzięciem. Przedsięwzięciem, które sfinansuje nowy jego właściciel, THQ Nordic.

Dowiedzieliśmy się przed momentem, że THQ Nordic postanowiło kupić studio Piranha Bytes oraz wszystkie należące do niego marki. Dokładnej kwoty transakcji nie ujawniono, ale ma być ona wypłacana po części w formie tantiem ze sprzedaży opracowywanych przez studio tytułów.

Co istotne, wszyscy pracownicy studia, czyli 31 osób, zachowają swoje dotychczasowe stanowiska. THQ Nordic nie planuje żadnych zwolnień, z czego na pewno ucieszeni będą deweloperzy oraz wszyscy fani ich projektów - trzeba bowiem przyznać, że tytuły opracowywane przez Piranha Bytes są pod względem klimatu oraz mechaniki unikatowe.

Z komunikatu prasowego dowiadujemy się, że nowo utworzony twór, Piranha Bytes GmbH, będzie niezależny i zachowa "pełną kreatywną swobodę".


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudossebogothic   @   19:38, 22.05.2019
To świetna wiadomość. Co z tego, że Piranie były niezależne skoro nie dysponowały zbyt wysokim budżetem i nie mogły rozwinąć do końca skrzydeł? A i tak mimo to trylogia Risen oraz Elex to bardzo dobre gry. Liczę więc, że pod skrzydłami takiego wydawcy będą tworzyć lepsze i bardziej dopracowane gry. Być może inne studia THQ zasilą PB technologią (czas wreszcie wymienić Genome Engine na którym wydają gry od czasu G3) i będą wspomagać je przy elementach, które przeważnie w ich grach kulały, jak animacje czy system walki. THQ wydaje się raczej rozsądnym wydawcą i raczej nie popełnią błędów JoWoodu. Może na E3 czy gamescomie Piranha Bytes zapowie kolejną grę, bo od Elexa minęły 2 lata a w temacie ich kolejnej produkcji cisza. Bjorn z żoną wypuszczają tylko jakieś filmiki na YT poruszające zagadnienia produkcji gier. Dumny

Na gramie można przeczytać: "THQ Nordic ogłosiło, że na E3 2019 zapowie dwie gry należące do uwielbianych przez graczy marek. Na razie nie podano tytułów, ale pierwsza z nich ma być remakiem i "jest to długo oczekiwany powrót gry/marki, wielbionej w całej galaktyce". Drugi tytuł, którego również jeszcze nie ujawniono, to "nowa wizja" uwielbianej gry/marki. W obu przypadkach będzie dostępne demo do obejrzenia - firma przygotuje gameplay-trailery."
Liczyłbym więc po cichu na Gothica, ale THQ tyle kultowych marek nakupiło, że mogą to być inne gry. Jednak sądzę, że w ciągu kilku lat usłyszymy o Gothicu, jest to najlepsza marka PB i THQ byłoby głupie, gdyby z niej nie skorzystało.
0 kudosTheCerbis   @   20:01, 22.05.2019
Coś wyczuwam Gothica... :>
0 kudosGuilder   @   22:21, 22.05.2019
Mam nadzieję, że wszystko wyjdzie ok z tego mariażu. Uwielbiam ten specyficzny styl Piranha Bytes i byłoby mi żal, gdyby stracili niezależność twórczą, albo co gorsza - upadli.
0 kudosIgI123   @   22:44, 22.05.2019
Oby nic takiego jak nowy Gothic, chyba że remake którejkolwiek z części. Elex lub nowa marka byłaby ok, może pod nowym wydawcą wreszcie bez bugów.
0 kudosTheCerbis   @   23:17, 22.05.2019
Nie sądzę, żeby mieli wypuścić remake Elex bądź Risen, więc odpowiedź jest jedna... Szczęśliwy
0 kudosfrycek88   @   06:18, 23.05.2019
Dobra wiadomość. Pomoc od tak dużego studia im się przyda. Dzięki temu ich gry nie będą wiały budżetówką na kilometr.
0 kudosMicMus123456789   @   21:09, 23.05.2019
Cytat: sebogothic
bo od Elexa minęły 2 lata a w temacie ich kolejnej produkcji cisza.

To już minęły dwa lata? Ja dopiero pierwsze miasto zwiedziłem xD

Skakałbym z radości na widok takich informacji jak remake Gothica, ale Gothic jest kultowy tylko w pewnych kręgach więc wątpię w odświeżenie którejkolwiek części.

0 kudosLucas-AT   @   21:19, 23.05.2019
Bałem się, że Piranha upadnie, bo wydawali staroszkolne i niszowe gry singleplayer bez jakiegokolwiek planu na zarabianie długo po premierze, a w 2019 roku już niewielu takich deweloperów zostało. Nawet takie CD Projekt RED suplementuje swój budżet jakimiś mniejszymi grami. Tak więc to dobra wiadomość i może pomoże im to rozwinąć skrzydła.

Również wyczuwam remake Gothica. Teraz panuje moda na remake’i (Crash, Spyro, Medievil, Resident Evil 2, Final Fantasy VII), więc będzie to strzał w dziesiątkę.
0 kudosprofesjonalista19   @   21:36, 23.05.2019
Nie byłoby piękniejszego prezentu dla gracza jak remake Gothic i Gothic II ! Uśmiech
Dodaj Odpowiedź