Google Stadia - specyfikacja techniczna sprzętu

Gigant z Mountain View chwali się podzespołami napędzającymi nową usługę streamingu.

@ 20.03.2019, 11:05
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps4, xbox one

Google Stadia - specyfikacja techniczna sprzętu

Google zaprezentowało wczoraj swoją nową platformę do Streamingu gier, Stadia. Mimo że w jej przypadku pod telewizorem nie będzie się znajdować żadna konsola, a wszystkie obliczenia realizowane są przez serwery, korporacja ujawniła specyfikację maszyn odpowiedzialnych za funkcjonowanie inicjatywy.

Z opublikowanych informacji wynika, że na potrzeby Stadia, firma Google wykorzystuje specjalnie zmodyfikowany procesor x86, kompatybilny z PC, PlayStation oraz Xboksami. Posiada on 9,5 MB pamięci cache drugiego i trzeciego poziomu, a także SIMD AVX2.

Uzupełnieniem procesora jest jednostka odpowiedzialna za przetwarzanie grafiki, opracowana przez firmę AMD, a posiadająca moc przerobową 10,7 TFLOPów. Została ona ponadto wyposażona w pamięć HBM2, 56 jednostek liczących, 16 GB pamięci RAM o przepustowości 484 GB/s oraz dysk SSD.

Specyfikacja wskazuje na to, że mamy do czynienia ze sprzętem co najmniej generację bardziej zaawansowanym od obecnie dostępnych konsol. Przynajmniej jeśli zestawimy go ze sprzedawanymi teraz platformami. Nie wiadomo bowiem na jakie podzespoły zdecyduje się Sony i Microsoft w przypadku kolejnego PlayStation oraz Xboksa.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosdabi132   @   16:16, 20.03.2019
Pytanie czy przewidzą ewentualne duże zainteresowanie usługą i zapewnią odpowiednią ilość maszyn obsługujących graczy.
0 kudosguy_fawkes   @   17:06, 21.03.2019
Brzmi to jak coś zbliżonego mocno do specyfikacji maszyn w Nvidia GRID - te ponad 10 FLOP to tylko niewiele mniej, niż teoretyczna moc chmury zielonych do gry w 1080p/60 FPS. Obecnie nie jest to coś niesamowitego, chociaż i tak przerasta dość znacznie XOX. Jeśli abonament będzie rozsądny cenowo, to może skusić wielu graczy kompletnie nieprzywiązanych do pudełek czy własności.
0 kudosTheCerbis   @   17:24, 21.03.2019
Mhm... A co ze starszymi grami? Odpalę Tormenta? Co z modami? Z input lagiem? Kompresją? Wsparciem innych kontrolerów (mysz/klawiatura)? Lokalne doświadczenie w graniu zawsze będzie lepsze. Nie wspominając o jeszcze większym miningu danych, który Google będzie mogło praktykować przy Stadii. Wolałbym już kupić konsolę, albo coś na Epicu, niż przejść na tę nowinkę od Google.