CD Projekt RED dopłaci Andrzejowi Sapkowskiemu za Wiedźmina

Studio chce się nadal dogadywać z autorem serii o Geralcie.

@ 05.02.2019, 20:11
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps4, xbox one

Na łamach Pulsu Biznesu (konieczny jest abonament) pojawił się interesujący artykuł, dotyczący twórczości Andrzeja Sapkowskiego oraz jego współpracy ze studiem CD Projekt RED. Z publikacji wynika, że deweloperzy gier o Geralcie z Rivii zdecydowali się zapłacić Sapkowskiemu dodatkowe pieniądze za wykorzystanie kupionej wcześniej licencji na książki z cyklu Wiedźmin.

Prawa do korzystania z twórczości Sapkowskiego studio CD Projekt RED nabyło wiele lat temu. Wówczas pisarz nie wierzył w powodzenie przedsięwzięcia i zrezygnował z udziałów w zysku, decydując się na pieniądze z góry. Mowa była wtedy o sumie w granicach 30 tysięcy złotych.

Kiedy Sapkowski dostrzegł, iż seria gier o Wiedźminie zarobiła mnóstwo pieniędzy, postanowił domagać się o CD Projekt RED swoistej dopłaty. Miałaby ona wynosić podobno w granicach 16,1 mln dolarów, a zatem w okolicy 55 mln złotych.

Ze wspomnianego raportu wynika, że CD Projekt RED faktycznie zapłaci Sapkowskiemu jakąś sumę pieniędzy, choć nie wiemy o jakiej dokładnie kwocie mowa. Wiemy jedynie, że nie będą to pieniądze, o jakich wspominał autor, a coś znacznie niższego. CDPR zdecydowało się zapłacić, bo chce utrzymać dobre stosunki z autorem.


Sprawdź także:

Wiedźmin

Premiera: 25 października 2007
PC

Wiedźmin to pierwsze, naprawdę rozbudowane RPG zbudowane w całości w Kraju nad Wisłą. Produkcja oferuje nie tylko wciągający wątek fabularny, ale także świetną mechanikę ...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   13:56, 06.02.2019
Jeśli tak będzie, to mam nadzieję, że to jedynie dobre serce Redów, a nie jakiś nakaz. Bo prawo powinno stać po ich stronie. Jeśli byłoby inaczej, to znaczyłoby to, że umowy nie mają znaczenia, bo i tak niczego nie regulują.

Czy gdyby Redzi dali ciała i nie byłoby sukcesy Wiedźmina, to czy Sapek oddałby im część z tych 30k?
0 kudosGuilder   @   14:30, 06.02.2019
Jestem tego samego zdania. Wyłącznie decyzja Sapkowskiego spowodowała, że tyle na tym stracił (a już precyzyjniej się wyrażając: zyskał o tyle mniej niż mógł). Swoją drogą, ciekawe o jakich kwotach mowa. Nawet pojedyncze miliony to już konkretne pieniądze i nawet tak duże i prężnie działające studia jak CDPR nie mogą sobie pozwolić na ot takie rozdawnictwo. Nie uważam też, by ten konflikt jakoś odbijał się na nich marketingowo, bo im więcej faktów wychodziło, tym na większego ignoranta i nieroztropnego człowieka wychodził Sapkowski. Jaki był więc interes firmy w tym? W "dobre relacje" średnio wierzę, to w 99,9% czcze gadanie.
0 kudosdabi132   @   17:21, 06.02.2019
A ja uważam, że wizerunkowo skorzystają na tym. Lepiej się dogadać, niż żeby to miało się przeciągać, a Sapkowski miał by na nich naskakiwać, że są tacy niedobrzy. A tak, w razie kolejnego konfliktu, to on będzie postrzegany jako ten zły i pazerny.
0 kudosLucas-AT   @   17:37, 06.02.2019
Niech teraz CD Projekt RED zażąda od Sapkowskiego zwrot za marketing książek.
0 kudospetrucci109   @   18:18, 06.02.2019
Ah ten Sapek... Lepiej by się zabrał za pisanie książek...
Dodaj Odpowiedź