Australijska komisja hazardowa uważa, że skrzynki z przedmiotami potrafią uzależniać

Z tego powodu, ich obecność powinna być ograniczona albo jasno komunikowana.

@ 18.09.2018, 22:29
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, switch, ps4, xbox one

W ostatnim czasie naprawdę dużo piszemy na temat skrzynek w grach. Wczoraj donosiliśmy Wam o specjalnej grupie, która przyjrzy się dokładniej ich zastosowaniu w wirtualnej rozrywce, a dziś mamy informacje od australijskiej komisji hazardowej (ECRC), która przeprowadziła jedno z pierwszych badań wpływu skrzynek na graczy.

Na potrzeby badania przepytano ponad 7 tysięcy graczy, a wyniki ujawniono w trakcie specjalnego przesłuchania zorganizowanego w australijskim senacie. Z raportu wynika, że osoby cierpiące na uzależnienie od hazardu o wiele chętniej wydawały pieniądze na skrzynki w grach. Wywołują one bowiem ten sam efekt psychologiczny, co tradycyjny hazard. Powodują też identyczne problemy.

„Wydawanie dużych sum pieniędzy na skrzynki powiązane było z problematycznym wydawaniem na inne formy hazardu. Tego należało się spodziewać, jeśli skrzynki z grami byłyby hazardem. Efektu takiego by nie były, gdyby skrzynki z przedmiotami były porównywalne z kartami baseballowymi”.

W badaniu czytamy, iż skrzynki z przedmiotami mają wiele cech charakterystycznych dla hazardu, dzięki temu sprawiają one, że „gracze czują tę samą ekscytację, co w przypadku problematycznego hazardu”.

Z tego względu wydawcy gier są w stanie wykorzystywać tendencje do uzależnień, co natomiast może prowadzić w przyszłości do bardzo negatywnych skutków. Osoby odpowiedzialne za raport sugerują, iż gry zawierające skrzynki powinny być sprzedawane wyłącznie osobom mogącym uprawiać hazard, albo zawierać odpowiednie oznaczenia. Skrzynki nie są bowiem podobne do tzw. „jajek niespodzianek”, jak sugerują wydawcy.

„Oświadczenia branży starają się oddzielić skrzynki od hazardu. Uwydatniają one podobieństwa pomiędzy skrzynkami oraz niewinnymi przedmiotami, jak karty oraz jajka niespodzianki”.

„Skrzynki posiadają tak wiele podobieństw do hazardu, że spełniają ‘psychologiczne kryteria’ pozwalające je za hazard uznać. Kupowanie skrzynek może doprowadzić do problemów z hazardem wśród graczy”.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   15:57, 19.09.2018
Coś w tym jest. Sam kupiłem parę razy skrzynki czy to w CSie czy TF2 i przy każdym otwieraniu był ten dreszczyk emocji co wypadnie Dumny Ale, że prograczem nie jestem to i tak średnio potrafilem ocenić wartość tego co zdobyłem xD

Ale z drugiej strony można zobaczyć czy to na YT czy innych streamach jak ludzie potrafią wybuchać gdy nie trafią tego co chcą.
0 kudosGuilder   @   23:37, 19.09.2018
Ja to widziałem po sobie w Fifie w Ultimate Team. W pewnym momencie to, co wypadało z paczek zaczynało być istotniejsze od samej gry, a to już nie jest normalne. Tak że zdecydowanie potwierdzam - to uzależnia.
0 kudosdabi132   @   14:13, 20.09.2018
To jasne, że uzależniają. Przecież o to chodzi wydawcom żeby gracze wydawali co raz chętniej i więcej kasy na kupowanie skrzynek, kart czy innej losowej zawartości.