Mass Effect: Andromeda to ostatni duży projekt BioWare Montreal

Pracownicy studia zostali podzieleni pomiędzy inne ekipy. Marka Mass Effect idzie chwilowo w odstawkę.

@ 11.05.2017, 12:55
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps4, xbox one

Wygląda na to, że Electronic Arts nie jest do końca zadowolone z tego, jak poradziło sobie Mass Effect: Andromeda. Korporacja postanowiła zmniejszyć liczbę osób zatrudnionych w BioWare Montreal, a cykl Mass Effect chwilowo odłożyć na półkę.

Opisane powyżej, niezbyt dobre wieści docierają do nas za sprawą serwisu Kotaku, powołującego się na jakieś wewnętrzne i sprawdzone, acz anonimowe źródła. Twierdzą one, że BioWare Montreal nie będzie już studiem prowadzącym, jeśli chodzi o duże projekty. Zamiast tego zajmie się wspieraniem innych deweloperów.

Część ludzi zostanie przeniesionych m.in. do EA Motive, studia, które również znajduje się w Montrealu, a obecnie pomaga w pracach nad Star Wars: Battlefront II. Część trafi do innych oddziałów BioWare (w Edmonton i Austin), a część zostanie na swoich stanowiskach, łatając i usprawniając Andromedę.

Poproszone o komentarz Electronic Arts wystosowało krótkie oświadczenie, w którym czytamy:

"Nasze ekipy w BioWare oraz EA włożyły mnóstwo starań w to, aby przygotować Mass Effect: Andromeda graczom z całego świata. Nawet podczas gdy BioWare skupia się na społeczności Mass Effect: Andromeda oraz usługach sieciowych, szukamy sposobów na przygotowanie się do dostarczania kolejnych doświadczeń.

Studia wchodzące w skład EA Worldwide Studios pełne są utalentowanych ludzi i bardziej niż kiedykolwiek wcześniej stawiamy na współpracę pomiędzy ekipami przy najważniejszych projektach.

Ponieważ BioWare oraz Motive dzielą biura w Montrealu, członkowie ekipy BioWare dołączyli do projektów Motive. Powiększamy też liczebność ludzi przy innych projektach BioWare.

Jeszcze wiele rzeczy przygotuje BioWare w nadchodzących latach".

Mass Effect: Andromeda zadebiutowało w marcu. Było pierwszą grą opracowaną przede wszystkim przez BioWare Montreal, które wcześniej zajmowało się m.in. dodatkową zawartością dla Mass Effect 2 oraz Mass Effect 3. Mimo że BioWare Edmonton (twórcy oryginalnej trylogii) oraz Austin także brały udział w powstawaniu Mass Effect: Andromeda, odgrywały one znacznie mniejszą rolę.

Czy to oznacza, że z Mass Effect koniec? Słowa szefa Electronic Arts zdają się temu przeczyć. Podczas rozmowy z inwestorami powiedział on:

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak radzi sobie BioWare oraz jak BioWare rozwija markę Mass Effect. Nasze oczekiwania wobec przyszłości marki są wciąż mocne".

Jeśli nadal nie zdecydowaliście się na zakup Mass Effect: Andromeda, koniecznie zerknijcie do naszej recenzji.


Sprawdź także:

Mass Effect

Premiera: 20 listopada 2007
XBOX 360, PC, PS3

Mass Effect jest grą RPG, stworzoną przez posiadające świetną reputację ekipę BioWare. Firma od początku zapowiadała, że nie zamierza jednak tworzyć hardkorowego przedsta...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudoskrzywy_banen   @   14:14, 11.05.2017
Studia nie żal, marki tak.
0 kudosLucas-AT   @   16:57, 11.05.2017
Studia też żal, bo to kolejne zażynane przez EA, ktore widocznie chce sie skupic tylko na wielkich i bezpiecznych markach, skierowanych do masowki, takich jak Star Wars, FIFA, NFS i Battlefield. Najbardziej rakowa korporacja to wlasnie EA.
0 kudosTheCerbis   @   17:00, 11.05.2017
Cytat: Wiadomość
Wygląda na to, że Electronic Arts nie jest do końca zadowolone z tego, jak poradziło sobie Mass Effect: Andromeda.
Cytat: Wiadomość
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak radzi sobie BioWare oraz jak BioWare rozwija markę Mass Effect. Nasze oczekiwania wobec przyszłości marki są wciąż mocne".
To jak to jest Big? Uśmiech
0 kudosbigboy177   @   17:07, 11.05.2017
Cytat: TheCerbis
Cytat: Wiadomość
Wygląda na to, że Electronic Arts nie jest do końca zadowolone z tego, jak poradziło sobie Mass Effect: Andromeda.
Cytat: Wiadomość
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak radzi sobie BioWare oraz jak BioWare rozwija markę Mass Effect. Nasze oczekiwania wobec przyszłości marki są wciąż mocne".
To jak to jest Big? Uśmiech

Popatrz, że powiedzieli o tym, jak radzi sobie BioWare, a nie jak się Andromeda sprzedaje Dumny I też sprytnie wyminęli, bo BioWare to 3 studia, a oberwało się Montrealowi.
0 kudosLucas-AT   @   18:41, 11.05.2017
Papka marketingowa zawsze będzie uspokajać graczy, a sytuacja za drzwiami może być inna. Ludzie z Criterion też zostali rozesłani do innych studiow EA, a Burnout nigdy już nie ujrzał światła dziennego. Pracownicy Criterionu musieli ewakuować się z EA, by założyć własne małe studio i opracować duchowego następce Burnouta, ktorego niedawno właśnie zapowiedzieli.
1 kudosmrPack   @   19:28, 11.05.2017
Nie zdziwię się w takim razie jeśli za jakiś czas EA zdecyduje o całkowitym zamknięciu studia Bioware Montreal. Wydaje mi się, że kolejny Mass Effect raczej w przyszłości powstanie.
0 kudosbigboy177   @   19:30, 11.05.2017
Cytat: mrPack
Wydaje mi się, że kolejny Mass Effect raczej w przyszłości powstanie.

Też mi się tak wydaje. Tylko muszą go oddać BioWare Edmonton, bo widocznie lepiej czują klimat.
0 kudosMicMus123456789   @   20:37, 11.05.2017
W Andromedę dobrze się gra, ale nie ma tego czegoś co miała trylogia. Trylogia od pierwszej części wgniatała w fotel w Amdromedzie mi tego brakuje.
Dodaj Odpowiedź