Google opracowało algorytmy, które same się uczą

Dzień sądu, Terminator, Skynet - czyżby wszystko powoli stawało się rzeczywistością? Właśnie się dowiedzieliśmy, że Google opracowało sztuczną inteligencję, która potrafi sama rozwiązywać problemy oraz uczyć się nowych rzeczy.

@ 26.02.2015, 14:01
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Google opracowało algorytmy, które same się uczą

Dzień sądu, Terminator, Skynet - czyżby wszystko powoli stawało się rzeczywistością? Właśnie się dowiedzieliśmy, że Google opracowało sztuczną inteligencję, która potrafi sama rozwiązywać problemy oraz uczyć się nowych rzeczy.

Jak donosi redakcja portalu The Guardian, inżynierowie pracujący dla Google przygotowali algorytmy sztucznej inteligencji, które potrafią same uczyć się nowych rzeczy. Dla przykładu, SI potrafi opanować gry komputerowe oraz opracowywać zupełnie nowe strategie działania, jak widać na filmie poniżej.

Na chwilę obecną algorytmy są w początkowej fazie rozwoju, niemniej jednak z czasem na pewno będą potrafiły coraz więcej. Z jednej strony, może być ciekawie, ale z drugiej, nie sposób nie zauważyć w tym wszystkim zagrożenia. Pomijając już apokaliptyczne scenariusze, chodzi po prostu o to, że taki algorytm mógłby posłużyć do napisania wirusa, który byłby w stanie w czasie rzeczywistym zmieniać swój kod i unikać programów antywirusowych.

Czy tylko mi się wydaje, że te wszystkie badania nad sztuczną inteligencją zaczynają przypominać niebezpieczną zabawę DNA? Co o tym myślicie?


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   14:09, 26.02.2015
Póki co nauczyła się grać w Arkanoid... Może jeszcze trochę jej zajmie zanim napuści na nas Terminatory ;)
0 kudosremik1976   @   14:31, 26.02.2015
Bardzo niepokojąca informacja. Głównie Google, Facebook i jeszcze kilka innych bardzo popularnych instytucji internetowych zajmuje się wyłudzaniem danych osobowych na których zarabiają kasę o której nam się nie śniło. Teraz wykorzystują naiwność ludzką, która sama im te dane wpycha i jeszcze się z tego cieszy. Ludzie zaczynają pomalutku rozumieć, że robi ich się w konia więc wymyślają narzędzie, które będzie działać niewidoczne w tle. Dziś gra w Arkanoida, a jutro będzie wypłacać kasę z kont bankowych. Moim zdaniem powinni ubić ten projekt zanim zacznie działać tym bardziej, że wychodzi od Amerykanów, którzy ostatnio bardzo by chcieli w pełni kontrolować internet i wszystko co się jest z nim związane. Na razie społeczności internetowej mogą nagwizdać, ale takie coś w ich rękach może być bardzo niebezpieczne.
0 kudosKreTsky   @   14:52, 26.02.2015
A bo to tylko Google bawi się w takie rzeczy. Wiele firm pracuje nad SI, tylko Google się chwali. Nie da się tego zatrzymać, trzeba mieć nadzieję że się maszyny nie zbuntują ;]
0 kudosshuwar   @   09:48, 28.02.2015
No toście pojechali z tym sensacyjnym artykułem.
Algorytmy sztucznej inteligencji to nie jest coś sensacyjnego. To coś co istnieje w świecie już dobrych naście - a może i dziesiąt lat. To dziedzina wiedzy, to kierunki studiów itp...

Kojarzycie program Darpa i samokierujące się pojazdy? To jest przykład ekstremalnie rozwiniętej sztucznej inteligencji. Ale to nie jest żadne nowum. A automatyczne piloty w Boeingach? A algorytmy analizujące ruchy na giełdzie?

To jak bardzo wypasiona będzie ta sztuczna inteligencja, to z grubsza kwestia jak długo program będzie się uczył i ile informacji będzie w stanie pozyskiwać do uczenia.
0 kudosJackieR3   @   17:25, 28.02.2015
Cytat: KreTsky
Nie da się tego zatrzymać, trzeba mieć nadzieję że się maszyny nie zbuntują ;]

No ja już na szczęście chyba nie dożyję tego że zacznie mnie gonić samouczący się wibrator mojej małżonki. Szczęśliwy
0 kudossilverkin   @   17:40, 28.02.2015
Mogłyby się za mnie te algorytmy nauczyć na sesję.
0 kudosJackieR3   @   17:45, 28.02.2015
Cytat: silverkin
Mogłyby się za mnie te algorytmy nauczyć na sesję.

Pewno niedługo tak,jak chcesz zostać cyborgiem.
Dodaj Odpowiedź