Crytek głośno rozmyśla o przyszłości serii Crysis. Koniec z FPS-ami?

Jakieś dwa miesiące temu Crytek dało do zrozumienia, że kolejna odsłona serii Crysis nie będzie miała zbyt wiele wspólnego z poprzednimi częściami, które z góry zostały rozplanowane jako trylogia, zwieńczona debiutującym w przyszłym miesiącu Crysis 3.

@ 04.01.2013, 19:23
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, ps3, xbox 360, inne

Crytek głośno rozmyśla o przyszłości serii Crysis. Koniec z FPS-ami?

Jakieś dwa miesiące temu Crytek dało do zrozumienia, że kolejna odsłona serii Crysis nie będzie miała zbyt wiele wspólnego z poprzednimi częściami, które z góry zostały rozplanowane jako trylogia, zwieńczona debiutującym w przyszłym miesiącu Crysis 3.

Ludzie zaczynają więc pytać, co dalej? Wiadomo - wspomniana seria to potężna marka, więc na pewno nikt nagle nie wrzuci jej na dno kartonu. Jeden z producentów Cryteka, a dokładniej Michael Elliot, przeglądnął w sieci sporo dyskusji jakie wywiązały się ze strony graczy i sam postanowił głośno pomyśleć.

"Crysis od zawsze miał być trylogią i myślę, że stworzyliśmy naprawdę fajne uniwersum. Nikt u nas nie mówił - 'Hej, wprowadźmy nano-kostiumy, śmieszne ubrania i dziwny ekwipunek, a następnie sprzedajmy naszą markę'. Odwaliliśmy kawał uczciwej roboty [...]. Czy będzie to [kolejna część - dop. red.] FPS, czy też nie - nie mam pojęcia. Ale ta marka zdecydowanie ma w sobie przyszłość." - tłumaczy Elliot.

Crytek głośno rozmyśla o przyszłości serii Crysis. Koniec z FPS-ami?

Crytek wydaje się powoli, lecz umiejętnie kreować sytuację. Całkiem możliwy jest scenariusz, że kolejny Crysis nie postawi na strzelanie z widoku pierwszej osoby, ale okaże się przedstawicielem innego gatunku. W przypadku tak znanej i cenionej marki warto jednak zabawić się w podchody i przyzwyczaić publikę do tego, że ich ulubiona seria FPS'ów nagle wpłynie na inne wody. Czas pokaże, co tam knuje niemiecka ekipa.

Sprawdź także:
Crysis

Crysis

Premiera: 14 listopada 2007
PC, PS3, XBOX 360

Crysis to gra akcji przygotowywana przez studio Crytek, które na swoim koncie ma wspaniałą grę Far Cry. Od jej premiery Crytek stał się bardzo poważaną firmą, a każde ich...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   19:28, 04.01.2013
Niech nie kombinują bo przekombinują. Niech zrobią FPS'a z widokiem z trzeciej osoby i też będzie dobrze Dumny
0 kudosgregory16mix   @   19:32, 04.01.2013
Racja niech nie kombinują, Miała być trylogia i oto ją mamy. Więc niech zabiorą się za inny projekt. Może czas kosmitów odwiedzić na ich planecie Pytanie zrobić małą zemstę?
0 kudosdenilson   @   20:49, 04.01.2013
Żeby tylko nie zepsuli marki. Dużo pracy w to włożyli i powstała bardzo dobra trylogia. Jednym głupim ruchem mogą to wszystko zniszczyć.
0 kudosKreTsky   @   22:29, 04.01.2013
Jak z czegos da sie regularnie wyciagac pieniadze to ciezko to porzucic... Moze zaczna eksperymentowac z innymi gatunkami, ale fpsy sie pewnie jeszcze pokaza.
0 kudosFox46   @   00:05, 05.01.2013
JA też właśnie widzę coś na miarę widoku TPP/Shooter + drzungla i było by cacy, choć nie koniecznie, fajna by była taka gierka.
0 kudosmateusz_kd   @   11:04, 05.01.2013
Żeby tylko z tym kombinowaniem nie przesadzili, bo mogą przez to stracić wiele fanów Crysisa.
0 kudoscerberus3   @   11:31, 05.01.2013
Cytat: gregory16mix
Racja niech nie kombinują, Miała być trylogia i oto ją mamy. Więc niech zabiorą się za inny projekt. Może czas kosmitów odwiedzić na ich planecie Pytanie zrobić małą zemstę?

O wtedy byłoby super!! Uśmiech
0 kudosSadzio   @   11:44, 05.01.2013
Chętnie bym pograł w Crysisa w formie TPP.. jakoś zawsze bardziej mi leżały gry, w której widzę bohatera Uśmiech
0 kudoskafel123full   @   21:16, 05.01.2013
No nie powiem żeby to była bardzo udana trylogia. Jedynka to no comment, bezapelacyjny mistrz. Dwójka stała się jak "holiŁódzki" shit, za dużo efekciarstwa, za mało frajdy, niewarta swojej ceny. Trójka mi śmierdzi starym, zramolałym kotletem odgrzewanym któryś raz, a informacje zdają się to potwierdzać. Coś nowego, jakaś zmiana to prawdopodobnie będzie strzałem w połatane kolano, ale może też być powiewem świeżości i rozmachu znanych z pierwszej części.
0 kudoszbychu5511   @   21:36, 05.01.2013
Nie ma co ale seria Crysis wymiata,każda kolejna część jest dokładnie przemyślana mam nadzieję że Crysis 3 będzie znakomita. Co do tematu niech lepiej nie kombinują z kontynuacją , miało to by może zły wpływ na dobre imię gry Crysisa . Moim zdaniem lepiej jak by wydali obszerny dodatek do Trójki.
0 kudosmateusz_kd   @   22:45, 05.01.2013
Coś w stylu Crysis Warhead
0 kudosKrru   @   18:21, 06.01.2013
Cevat Yerli już dawno ogłosił, że po Crysise 3, firma porzuca tradycyjny model sprzedaży gier i przechodzi na model free to play. Wywiad z szefem Crytek rzuca nieco światła na tę decyzję:
,,Sprzedaż na konsolach spada. Sprzedaż pudełek na PC spada. Rozrasta się za to rynek free to play i dystrybucji sieciowej. Sprzedawanemu w pudełku Crysis 3 bardzo trudno będzie zarobić dla firmy jakieś pieniądze."
Zapytany o to, czy jest zadowolony ze sprzedaży swoich gier Yerli odpowiedział:
To trudne pytanie. Nie chodzi o to, że jestem chciwy i chcę większej sprzedaży, ale Crysis 1, 2 i 3 są bliskie wyjścia „na zero”. Jeśli sprzedaż osiągnie zakładaną wysokość, zarobki zrównają się z kosztami produkcji.
Spodziewaliście się, że sytuacja wygląda tak kiepsko?
0 kudoskafel123full   @   20:05, 06.01.2013
Nie powiem żeby mnie to zaskoczyło, ale też nie powiem żebym się tego spodziewał. Stucznie wywołany kryzys odbił się dosyć mocno na światowych portfelach i to skutkuje większą liczbą piracenia poszczególnych tytułów. Zresztą ogólny poziom nawet tych najlepszych tytułów które nas przyzwyczaiły do naprawdę porządnego wykonania... spada. Mało która pozycja na liście przed tym się broni i zachowuje poziom lub go jeszcze bardziej podwyższa. Większość powiela to samo z wcześniejszych części, często nietrafione pomysły psujące całą otoczkę, błędy, powiewa monotonią, odgrzanym starym kotletem i próbą wyłudzenia pieniędzy za niewarty swej ceny produkt i te wszech obecne DLC za które każą sobie słono płacić, a ich objętość coraz bardziej jest okrojona i podzielona na jak najwięcej DLC. Jeżeli dalej będzie się utrzymywał taki proceder to niejedno studio przestanie istnieć.
0 kudosKrru   @   07:43, 07.01.2013
Mi się wydaje, że z tym rynkiem f2p będzie trochę tak jak z MMO. Przyszedł Blizzard, nie był pierwszym, który zrobił MMO, ale zrobił na tyle dobre, że potem po postu pływał w kasie. F2playowym odpowiednikiem Blizzarda jest Raiot Games czy Wargaming i teraz wszyscy starają się ich skopiować, ale mi się wydaje, że już ciężko będzie powtórzyć ten sukces. To jest specyficzny problem f2p, że są to gry, w których poświęcasz masę czasu i tak naprawdę mając kilka tych dużych tytułów, które osiągnęły sukces to okazuje się, że jedna osoba może pozwolić sobie na granie tylko w jedną grę f2p, bo nie ma czasu na więcej. Mimo, że jest tak dużo użytkowników f2p, to i tak każdy gracz ma już swoją grę i trudno kolejnej firmie przebić się ze swoją produkcją. Jest tylko szansa, na zainteresowanie ludzi, którzy kompletnie we f2p nie siedzą.


0 kudosGargameloss   @   19:19, 28.01.2013
Też czytałem o tym przejściu na f2p, jak wygląda takie rozwiązanie w praktyce w przypadku FPS, można się przekonać grając w np "Black Light Retribution". Kto miał okazję pograć, wie o co mi chodzi (typowe narzędzie na wydojenie maksymalnej ilości kasy z graczy), tak więc na początku pewnie znajdą się chętni, tak jak w przypadku BLR, ale po jakimś czasie większość z nich przejży na oczy i odechce im się grania na zasadach, "graj za darmo, ale płać by wygrać".
Dodaj Odpowiedź