Wolfenstein znika z niemieckich półek sklepowych. Powód - swastyka!

Niemcy są bardzo przewrażliwieni jeśli chodzi o czasy Drugiej Wojny Światowej, a w szczególności o swastykę - symbol nazistów.

@ 22.09.2009, 21:23
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps3, xbox 360

Wolfenstein znika z niemieckich półek sklepowych. Powód - swastyka!

Niemcy są bardzo przewrażliwieni jeśli chodzi o czasy Drugiej Wojny Światowej, a w szczególności o swastykę - symbol nazistów. Z tego właśnie powodu Activision w grze Wolfenstein usunęło wszelakie nawiązania do ów znaku. Niestety, jak się okazuje, jedna drobna swastyka umknęła testerom, a rezultatem jest wycofanie wszystkich egzemplarzy gry dostępnych na półkach sklepowych.

Niestety nie wiemy gdzie dokładnie widoczna jest wspomniana swastyka. Być może chodzi o jakąś flagę, żołnierza, lub po prostu niedopatrzenie w tle. Krążą także spekulacje, że symbol nie jest nigdzie widoczny, dostępny jest natomiast na płycie z grą, a moderzy szybko do niego dotrą i wyeksploatują.

W tym miejscu wypada się zastanowić o co chodzi? Przecież mamy do czynienia z historią, dlaczego więc z powodu jednego z jej symboli tracić mają deweloperzy, wydawcy, dystrybutorzy, a przede wszystkim gracze. Wszak wszyscy wiedzą co widniało w nazistowskich bunkrach oraz na ich flagach - nie jest to żadną tajemnicą. Jeśli ktoś miałby się ów symbolu pozbywać, to uważam, że powinny robić to narody żydowskie, tudzież my, Polacy, wszak to nas dotyczyła tamtejsza opresja. Dlaczego zatem Niemcy czują się tak urażeni? Dlaczego tamtejsze gry nie mogą zawierać jednej, malutkiej swastyki? Co myślicie o całej sprawie?

Sprawdź także:
Wolfenstein

Wolfenstein

Premiera: 18 sierpnia 2009
PC, PS3, XBOX 360

Wolfenstein jest kontynuacją przygód Williama "B.J." Blazkowicza, znanego przede wszystkim dwóch tytułów: Wolfenstein 3D (uważanego za pierwszego FPS-a w całej historii g...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRedmeer   @   22:45, 22.09.2009
Wypadałoby panom cenzorom wyłożyć, co właściwie symbolizuje swastyka. Jakoś sierpa i młota tak źle się nie odbiera, a też za tym znakiem stoi reżim odpowiedzialny za śmierć milionów.

Dziwią mnie tak negatywne reakcje na symbole. Namalowałem swego czasu swastykę na ławce podczas lekcji niemieckiego i o mało nie zostałem zlinczowany dyrektora. A tylko chciałem się poczuć jak rasowy Volksdeutch, coby u odpowiedzi nie dać plamy xD
0 kudosPapisotoromek   @   00:07, 23.09.2009
Redmeer - wszyscy przeżywamy w głębokim żalu i smutku Twoje traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. Malowanie przez Ciebie swastyk na języku niemieckim na ławce rzeczywiście było takim pięknym i niedocenionym pomysłem.
PS. Żałujesz, że nie jesteś z pochodzenia Niemcem czy to tylko taki żart? Bo mnie nie śmieszy za bardzo.
0 kudoskowalcook   @   00:21, 23.09.2009
Cytat: Redmeer
Wypadałoby panom cenzorom wyłożyć, co właściwie symbolizuje swastyka. Jakoś sierpa i młota tak źle się nie odbiera, a też za tym znakiem stoi reżim odpowiedzialny za śmierć milionów.

Dziwią mnie tak negatywne reakcje na symbole. Namalowałem swego czasu swastykę na ławce podczas lekcji niemieckiego i o mało nie zostałem zlinczowany dyrektora. A tylko chciałem się poczuć jak rasowy Volksdeutch, coby u odpowiedzi nie dać plamy xD


Nie ryzykowałbym na twoim miejscu tego typu stwierdzeń. Zastanowiłbym się dwa razy zanim wypowiadasz taki pogląd, nie bez powodu w Niemczech symbole nazistowskie są zakazane. Niestety ostatnimi czasy w całej Europie obserwujemy bardzo gwałtowne odrodzenie się bardzo radykalnych poglądów prawicowych wśród społeczeństwa (kryzys jeszcze to niestety wzmaga), które w wielu przypadkach niosą ze sobą poglądy nacjonalistyczne, rasistowskie i ksenofobiczne co nie wróży nic dobrego na przyszłość. Dlatego też należy z dużą dozą wyrozumiałości patrzeć na to że zwłaszcza Niemcy są na tym punkcie bardzo wyczuleni. Sparzyli się jako naród już dwukrotnie więc co rozsądniejsi obywatele Niemiec wolą dmuchać na zimne kolejny raz.
0 kudosPapisotoromek   @   00:24, 23.09.2009
kowalcook <--- Popieram Puszcza oko
0 kudosKamillo18   @   07:38, 23.09.2009
Uff... dobrze ze nie jestem z Niemiec lub Australii Uśmiech Chodz w tych pierwszych sa przynajmniej kulturalni ludzie Uśmiech Ale brzydkie babki Smutny
0 kudosbroopl   @   09:40, 23.09.2009
Cytat: Tomprofi
Totalna bzdura. Swastyka to nie nazizm. Sprawd -www.swastika.cba.pl - Prawdziwe oblicze Symbolu Słońca. Pozdrawiam


Wiesz, wszystko zależy od kontekstu, a w tym właśnie swastyka jest utożsamiana z nazizmem. Dla mnie mimo wszystko ociera się to o absurd, szczególnie że gra przecież nie propaguje nazizmu a wręcz przeciwnie (chyba, że coś się zmieniło w nowym Wolfensteinie? Dumny ). Jeśli samo ukazanie swastyki jest przejawem propagandy, to nie w żaden sposób groźniejszym niż definicja nazizmu w encyklopedii. Przecież ukazywanie swastyki np. w filmach historycznych nie jest w Niemczech zakazane (?)
0 kudosKawira   @   10:16, 23.09.2009
Zgadzam się w zupełności z Redem, że to kompletna paranoja Dumny . Historia jest historią, a takie cenzory, to tylko próba zatarcia historii. Przecież historia nie jest po to, aby dzieciaki w szkole męczyć datami, tylko żeby wyciągać z niej wnioski. Cenzorzy są chyba pro-nazi, a nie przeciwni...w końcu w Niemczech mają legalną partię Neonazistowską w parlamencie, więc co w tym nie tak, że się umieszcza sfastykę w grze? Przypomnijcie sobie wprowadzanie komunizmu w Polsce, to zrozumiecie :F. Ja sam zaś miałem sfastyki w piórniku, jako symbol szczęścia, bo takie jest pierwotne jej znaczenie obok słońca. Btw fajna ta propaganda pseudo demokratyczna Uśmiech
0 kudoskowalcook   @   10:45, 23.09.2009
Zgadzam się z wami że swastyka to nie wymysł nazistów ale stał się znakiem rozpoznawalnym przez to że wtedy został przez nich zaanektowany, to samo jest zresztą jest z symboliką pozdrowienia przedstawiające wyciągniętą rękę do przodu (to było pozdrowienie rzymskie z początków naszej ery). Powodem było budowanie przez ówczesne władze tożsamości narodowej na mitach germańskich. Jak wiadomo naród niemiecki nie ma długiej wspólnej historii, raptem niecałe 150lat. Nie zmienia to jednak faktu iż w dzisiejszych czasach swastyka i owe pozdrowienie kojarzy się jednoznacznie wszystkim i jest utożsamiana z nacjonalistami, zresztą nie tylko w Niemczech.

Problemem jest to że dla wielu grup nacjonalistycznych te symbole są nadal czymś co "łączą". Dlatego też jest taka wrażliwość jeżeli chodzi o wykorzystywanie ich.

Może i faktycznie są nieco przewrażliwieni na tym punkcie, ale naprawdę nie ma się co dziwić im, zważywszy na ich doświadczenia.

~Kawira, to że mają partię nacjonalistyczną w bundestagu nie zmienia faktu że oni wyraźnie się odcinają od swoich nazistowskich przybudówek. Tu jest po prostu czysty populizm i cynizm. Wprost nikt z nich się nie przyzna choć rzeczywiście zaczynają działać coraz śmielej, ale uwierz że są "monitorowani" przez odpowiednie służby Niemiecki na każdym kroku. W Polsce też mielismy przez pewien czas partię nacjonalistyczną w parlamencie, na szczęście są to maksymalnie kilkuprocentowe reprezentacje.
0 kudosKawira   @   11:06, 23.09.2009
U nas naziolstwa jest masa na Śląsku niestety ;x. W sumie nie rozumiem jak można w dobie XXIw. mieć takie prymitywne poglądy ;p...najśmieszniejsze jest to, że jak mówisz Kowal, zdobywają oni coraz większe wpływy. Przewrażliwienie niestety tylko w tym pomaga i już nie mówiąc, że granie w gry mniej autentyczne, również nie sprawia takiej frajdy. Pamiętam w COD 2 do dziś te wielkie flagi nazi do ziemi w Afryce. Efekt oraz autentyczność były naprawdę niezłe Uśmiech
Dodaj Odpowiedź