Far Cry 4 (PC)

ObserwujMam (128)Gram (40)Ukończone (68)Kupię (45)

Recenzja gracza - Far Cry 4 (PC)


shuwar @ 12:35 26.11.2016
"shuwar"
Gram dla przyjemności, dla rozerwania się i dlatego, że to lepsze niż durnoty w telewizji :)

Pewnie narażę się pisząc tą krótką recenzję, do tego nie kończąc gry, jednak chciałem podzielić się swoimi odczuciami odnośnie tej gry. Pierwsze chwile z grą spowodowały u mnie opad szczęki ...Pewnie narażę się pisząc tą krótką recenzję, do tego nie kończąc gry, jednak chciałem podzielić się swoimi odczuciami odnośnie tej gry.

Pierwsze chwile z grą spowodowały u mnie opad szczęki. Baaardzo ciekawe wprowadzenie fabularne, tajemniczość i chęć dowiedzenia się co jest grane i jaka jest nasza rola jako bohatera. Do tego oprawa graficzna zapiera dech w piersiach. Gra ma już 2 lata a mimo to oprawą wizualną kładzie na łopatki większość obecnych tytułów. Do tego po mistrzowsku moim zdaniem zrealizowano optymalizację. Wszystko śmiga jak należy.

Myślałem, że znalazłem tytuł, w którym zagubię się bez pamięci i w którym spędzę mnóstwo czasu. Ogromny, otwarty świat, do tego żywy (mnóstwo zwierzyny, która może się nam również przydać). Tajemnicza historia, którą chce się odrywać. Niby gra ideał, perełka, a jednak coś jest nie tak...

Co może pójść zatem nie tam? No cóż. Po około 10 godzinach spędzonych w grze zacząłem się łapać na ziewaniu i posuwaniu fabuły na siłę naprzód. Koniec końców poczułem się na tyle znudzony Far Cry'em, że odłożyłem go na półkę. Zacząłem zastanawiać się dlatego tak się stało. Oto co mi przyszło do głowy:

  • pomińmy fakt problemu z zapisywaniem gry, choć jest on dość istotny (rozpoczynając misję fabularną na nic zda się naduszanie przycisku "zapisz i wyjdź". Co może oznaczać napis "Osiągnięto punkt kontrolny?". Otóż nic... zapis nie bierze pod uwagę punktów kontrolnych. Ile razy można zaczynać to samo od nowa?)
  • Balans... niby mamy ciekawie przemyślany system rozbudowy naszego ekwipunku, craftingu i handlu... tyle, że wystarczy pójść na jedno godzinne polowanie by odblokować większość ekwipunku, zamiast mozolnie go zdobywać. Ostatecznie ten element zabawy przestał bawić.
  • Przeglądanie skrzyń po jakimś czasie staje się bezsensowne. Bo nie ma co robić z kasą... wszystko co mnie interesowało zdobyłem w mgnieniu oka. Zacząłem na siłę kupować mapy, tylko po to, by pozbyć się nadmiaru kasy.
  • Beznadziejnie zachowujący się NPC. Nasi sprzymierzeńcy strzelają czasami z radości nie wiedzieć czemu wprawiając w zakłopotanie i zdziwienie bohatera. Natomiast nasi przeciwnicy pojawiający się jak teleportowani w ledwo co oczyszczonym obszarze, przechadzając się jak gdyby nigdy nic, mimo, że przed chwilą pod ich nosem odbyła się mała wojna.
  • Wątek fabularny... Przerabiając połowę zadań doszedłem do wniosku, że autorzy gry sami zażywali jakiegoś orientalnego haszyszu... historia stała się dla mnie nadmuchana jak w amerykańskim filmie. Przesadne emocje lub ich brak u czołowych postaci gry. Kompletnie nie poczułem przywiązania do towarzyszy. Niby jest ciekawie, a jednak mało realnie.

Ostatecznie porzuciłem FC4.

Far Cry 4 to nie gra eksploracyjna - Skyrim, Dragon Age Inkwizycja, Fallout 4 czy nawet Mafia III jest bardziej urozmaicona i zachęcająca do eksploracji.

Far Cry 4 to nie gra z wciągającą fabułą, tu bije ją na głowę wszystko... nawet Mafia III ma taką fabułę, że chcesz wiedzieć co będzie dalej.

Far Cry 4 to nawet nie strzelanka, bo jeśli chcecie postrzelać wybierzecie Call of Duty, czy Fallouta.

Miało być krótko, a wyszło... To prawda, że ciężko oceniać grę jeśli się jej nie ukończyło. Muszę jednak przyznać, że Far Cry 4 po ograniu połowy wątku fabularnego i po kilkunastu godzinach pozostawił mi w głowie niezły ferment emocjonalny jeśli chodzi o jej ocenę. Niby wszystko jest fajnie, a jednak nie jest.

Dla mnie gra jest przeciętna.


oceny graczy
Genialna Grafika:
To najmocniejsza strona gry, choć może trochę brakować większego urozmaicenia.
Świetny Dźwięk:
Trudno się przyczepić do czegokolwiek. Dźwięk buduje odpowiedni klimat choć fauna powinna być bardziej ożywiona dźwiękowo.
Słaba Grywalność:
Grywalność na początku gry oceniałem wysoko. Niestety po kilku misjach fabularnych zaczęła spadać, by zatrzymać się na poziomie = słaba.
Werdykt - Przeciętna gra!
Screeny z Far Cry 4 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosJackieR3   @   13:17, 26.11.2016
Mój kontakt z serią mizerniutki.Ale też mnie nie ciągnie.Sądząc z recek i opinii graczy świetna innowacyjna Jedynka a potem już tak sobie.
0 kudosTheCerbis   @   13:31, 26.11.2016
Jedynka to zupełnie inna gra.
1 kudosTheCerbis   @   14:44, 26.11.2016
Czyli solidna a nie francuskie eciepecie. :>
0 kudosJackieR3   @   15:22, 26.11.2016
W rzeczy samej.Zero żab i ślimaków.
0 kudosshuwar   @   15:29, 26.11.2016
No ja nie mam szczęścia do gier Ubisoftu. Prócz chyba Silent Hunter 5 żadna mi nie podpasowała, choć też muszę przyznać, że dopiero przy 3 podejściu mnie wciągnęła. Watch Dogs przyciągnęła moją uwagę też na krótko... może na 6 - 7 godzin.
Dodaj Odpowiedź