Assassin's Creed (XBOX 360)

ObserwujMam (134)Gram (54)Ukończone (73)Kupię (20)

Assassin's Creed (XBOX 360) - recenzja gry


@ 10.12.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!Niestety pośród wszystkich wspaniałości jakie oferuje Assassin’s Creed znalazłem także kilka klocków, psujących nieco całokształt projektu i obniżających przyjemność z zabawy. Na pierwszym miejscu warto wymienić sztuczną inteligencję przeciwników. Strażnicy potrafią co prawda ścigać Altaira i nie odpuszczą nawet kiedy wybiegniemy na dachy najwyższych budynków, niestety wystarczy wleźć pod kopę siana aby całkowicie zniknął po nas ślad, a pościg został przerwany. Myślę, że znacznie bardziej logicznym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie krótkiego poszukiwania i szperania w okolicach ostatniego miejsca, w którym nas widziano. Wówczas pościg byłby jeszcze bardziej emocjonujący, a przeciwnicy robiliby wrażenie inteligentniejszych.

Problemy rodzi także sterowanie, do którego wykorzystujemy w zasadzie jedynie kilka przycisków. Jest ono co prawda intuicyjne i łatwe do opanowania, aczkolwiek Altair nie zawsze robi to, czego od niego wymagamy. Jest to najbardziej kłopotliwe, kiedy znajdujemy na szczycie punktu widokowego i nie możemy z niego zejść ponieważ nasz protegowany z jakiegoś powodu nie chce zsunąć nogi lub ręki w niższe położenie. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest skok w dół, który oczywiście może zakończyć się śmiercią.

Na koniec muszę jeszcze przyznać, że zadania opracowane na potrzeby gry również nie spełniły wszystkich moich oczekiwań. Ogromna swoboda i możliwość wykonywania wszystkiego na co mamy ochotę powinny zostać znacznie lepiej wykorzystane. Deweloperzy powinni wrzucić do programu więcej bardziej zróżnicowanych misji pobocznych, które swoją konstrukcją mogły by przypominać te ze świata serii GTA. Wówczas grywalność była by jeszcze wyższa i świetny tytuł stał by się genialnym!

Assassin's Creed (XBOX 360)

Na miano genialnej na pewno zasługuje natomiast oprawa audio-wizualna Assassin’s Creed. Deweloperzy ze studia Ubisoft opracowali wspaniały silnik graficzny, który bez najmniejszych problemów przetwarza ogromne otwarte przestrzenie oraz pełne ludzi ulice miast. Każda lokacja prezentuje się niezwykle efektownie, a przywiązanie do szczegółów historycznych robi ogromne wrażenie. Stojąc na szczycie punktu widokowego obserwujemy całe miasto niezależnie od jego wielkości, widzimy chodzących po dachach przeciwników, odblaski światła słonecznego oraz wędrujące po ziemi cienie chmur. Modele postaci oraz ich animacje również wyglądają świetnie i ciężko znaleźć jakiekolwiek niedociągnięcia. Okazyjnie zdarza się jedynie mały spadek w płynności generowanego obrazu, nie jest on jednak na tyle duży aby przeszkodzić nam w zabawie!

Artyzm i przywiązanie do szczegółów zauważyć można także w dźwięku oraz muzyce. Jak na prawdziwą grę następnej generacji przystało, Assassin’s Creed oferuje sugestywne efekty specjalne, przyjemnie nagraną muzykę oraz bardzo dobrze zrealizowane dialogi. System rozmów w czasie rzeczywistym pozwala na lepsze zintegrowanie się ze światem programu i nie odrywa nas niepotrzebnie od rozgrywki. Niestety nie zawsze możemy wszystko dokładnie usłyszeć bowiem konwersacje okazyjnie zagłuszane są przez odgłosy otoczenia. W takiej sytuacji niezbędne są napisy, aczkolwiek w Assassin’s Creed ich brakuje!

Przygody Altaira to jedna z najlepszych gier akcji na konsole następnej generacji, czyli Xbox 360 oraz PS3. Choć deweloperzy nie wykorzystali w pełni potencjału drzemiącego w stworzonym uniwersum, mamy do czynienia z tytułem znacząco wybiegającym poza jakość oferowaną przez dzieła konkurencji. Już dzisiaj zaczynam odliczać dni do premiery kolejnych części sagi, będą one bowiem krokiem na przód w świecie wirtualnej rozrywki!


Długość gry wg redakcji:
15h
Długość gry wg czytelników:
26h 36min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Idealnie odwzorowane miasta, świetne modele postaci, płynna animacja i wspaniałe efekty specjalne. Wszystko to składa się na jedną z najlepszych opraw wizualnych na konsolach nowej generacji.
Genialny Dźwięk:
Gadający mieszczanie, błagający żebracy, gaworzący żołnierze i inne efekty dźwiękowe sprawiają, że świat gry wydaje się żyć własnym życiem. Czasami głosy są jednak przytłumione!
Genialna Grywalność:
Pełna swoboda rozgrywki, idealnie przygotowane zabójstwa, wiele ciekawych umiejętności oraz przywiązanie do szczegółów. Elementy te tworzą klimat zabawy, który powali na kolana każdego fana gier akcji!
Genialne Pomysł i założenia:
Niesamowity pomysł... Koncepcja płatnego mordercy po prostu powala.
Genialna Interakcja i fizyka:
Fizyka pozostawia sporo do życzenia. Sama interakcja z otoczeniem jest jednak na wysokim poziomie.
Słowo na koniec:
Choć nie wszystko przygotowano równie dobrze, ogólny kształt programu jest imponujący i robi świetne wrażenie!
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Assassin's Creed (XBOX 360)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?