Alan Wake (XBOX 360)

ObserwujMam (73)Gram (25)Ukończone (50)Kupię (12)

Alan Wake (XBOX 360) - recenzja gry


@ 14.05.2010, 16:31
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Alan Wake to niewątpliwie jedna z tych gier, na które czekały całe tabuny graczy. Tytuł został zapowiedziany mniej więcej w 2005 roku jako thriller psychologiczny o ogromnym otwartym świecie, mnóstwie ciekawych zagadek, zakręconej fabule, charyzmatycznym bohaterze oraz niebywałej oprawie audio-wizualnej, która wedle marketingowców miała całkowicie zdeklasować wszystko, co do tej pory ujrzeliśmy.

Alan Wake to niewątpliwie jedna z tych gier, na które czekały całe tabuny graczy. Tytuł został zapowiedziany mniej więcej w 2005 roku jako thriller psychologiczny o ogromnym otwartym świecie, mnóstwie ciekawych zagadek, zakręconej fabule, charyzmatycznym bohaterze oraz niebywałej oprawie audio-wizualnej, która wedle marketingowców miała całkowicie zdeklasować wszystko, co do tej pory ujrzeliśmy. Początkowo, Alan Wake był też projektem wieloplatformowym, gdyż trafić miał do rąk posiadaczy konsol Xbox 360 oraz właścicieli komputerów osobistych.

Mijały kolejne lata, a producent nie ujawniał zbyt wielu szczegółów na temat swojej kreacji. Kiedy wreszcie zaczęły wypływać jakieś konkrety, okazało się, że sporo założeń uległo zmianie i najnowsze dzieło twórców słynnego Maxa Payne’a zmienia się z otwartej gry typu sandbox, w dość typowy thriller, okraszony liniową progresją i ograniczonym światem. Nie to jednak było najgorsze. Najbardziej dotkliwy cios przyszedł kilka miesięcy temu kiedy ujawnione zostało, że gra trafi ekskluzywnie do właścicieli Xboxa 360. Edycja komputerowa została po prostu jakiś czas temu anulowana, ale nikt nie miał ochoty poinformować o tym fakcie graczy.Zmiany spowodowały, że zacząłem rozmyślać o tym, czy oby na pewno zapowiedziany przed laty hit będzie w stanie spełnić pokładane w nim nadzieje. Wszak sporo pierwotnych obietnic zostało zarzuconych, a to natomiast bez wątpienia wpłynie na ostateczny kształt rozgrywki. Mimo obaw do zabawy podszedłem z otwartym umysłem i dobrej myśli. Jak się ostatecznie okazało, wcale nie była to zła decyzja. Alan Wake, choć ze zmienioną koncepcją, nadal pozostaje jedną z najlepszych gier fabularnych ostatnich miesięcy, a może nawet lat. Najmocniejszą jego stroną jest fabuła i narracja. Przedstawiona w grze historia jest jedną z najbardziej unikatowych jakie kiedykolwiek miałem zaszczyt przeżyć w grach z gatunku thrillerów. Bez problemów może ona konkurować z pierwszym Resident Evil oraz drugim Silent Hillem – oba produkty są w mojej opinii królami i wyznacznikami jakości w reprezentowanym przez nie gatunku, a zatem porównanie do nich Alan Wake to, wedle mej skromnej osoby, najwyższy zaszczyt i testament jakości gry.

Alan Wake (XBOX 360)

Fabuła inspirowana bardzo mocno serialem Twin Peaks oraz książkami Stephena Kinga i H.P. Lovecrafta, przedstawia losy młodego pisarza o imieniu Alan Wake. Facet ma blokadę i od dwóch lat nie napisał ani słowa. Sytuacji nie poprawiają też problemy ze snem, które każdej nocy trapią jego głowę. Remedium na wszelakie jego dolegliwości miały okazać się zaaranżowane przez żonę Alana wakacje. Przybywają oni razem do miasteczka zwanego Bright Falls w poszukiwaniu spokoju i weny. Nieco nudna mieścina szybko jednak zaczyna się przeradzać w scenę jak z najgorszego koszmaru. Żona naszego protagonisty znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a on sam nie pamięta całego ostatniego tygodnia i, na domiar złego, zostaje zaatakowany przez dziwne, okraszone mrokiem istoty. Jakby tego było mało, co krok natrafia na fragmenty tajemniczego manuskryptu. Wygląda on tak, jakby powtał z ręki naszego bohatera, przy czym on sam nie pamięta by go pisał. Jeszcze bardziej tajemniczy jest natomiast fakt, iż rękopis zawiera wydarzenia, które dopiero mają się urzeczywistnić.


Screeny z Alan Wake (XBOX 360)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBystrzaQ   @   13:24, 15.05.2010
Nie jest wcale łatwo po tak długim procesie tworzenia gry dać publice bardzo dobry tytuł - a Alan Wake jest świetny. Duże brawa dla Remedy, że utrzymali wysoki poziom sprzed lat!
0 kudosHavret   @   17:40, 15.05.2010
Cytat: uałtor lecenzji
która wedle marketingowców miała całkowicie zdeklasować wszystko, co do tej ory ujrzeliśmy


Zdziwiony
0 kudosfilip2698   @   11:17, 16.05.2010
spoko gra,grałem i to dobra gra polecam
0 kudosWall-e71   @   14:41, 05.06.2010
Dobra gra tylko nie do konca zrozumiała ;/ Ale polecam ja bo gram i na razie mnie wciągnela Szczęśliwy
0 kudosbat2008kam   @   16:38, 06.06.2010
Fenomenalna oprawa graficzna, klimat i fabuła, ciekawie zarysowane postacie... Mmmm, muszę to kupić, mimo że nie przepadam za horrorami.
0 kudosHonorebel   @   16:51, 06.06.2010
Super klimat. Znakomity pomysł z poezją Kinga, i te termosy z kawą...
0 kudoscoach86   @   16:58, 15.06.2010
Tak zgadzam sie bardzo dobra i klimatowa gra w ktora wlasnie pogrywam.
0 kudosadrianmanutd   @   21:50, 01.01.2012
Bardzo dobra gra polecam,pełna emocji i wrażeń a nawet dreszczyk strachu.
0 kudosRacoon   @   17:39, 29.03.2012
O ile dobrze pamiętam, to wspominali o tej grze już w 2001 roku ;)
Dodaj Odpowiedź