Far Cry 5 (PS4)

ObserwujMam (11)Gram (2)Ukończone (6)Kupię (3)

Far Cry 5 (PS4) - recenzja gry


@ 27.03.2018, 20:07
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Duży wpływ na jakość zabawy mają tzw. specjaliści, jakich jesteśmy w stanie "zagonić" do pomocy. Każdego przygotowano w taki sposób, aby oferował coś innego i posiadał unikatowy charakter. Nie są to postaci tak rozbudowane, jak w grach RPG od studia BioWare albo w trylogii Wiedźmina polskiego CD Projekt RED, ale w ogólnym rozrachunku każdego speca opracowano solidnie. Jest wśród nich m.in. pies Boomer, pilot Nick Rye oraz snajper Grace Armstrong. Wybór towarzysza jest o tyle ważny, że faktycznie wpływa na przebieg zabawy. Nie zmienia fabuły, ale zmienia taktykę walki, co w końcu w shooterze jest bardzo istotne. Prócz specjalistów są też zwykli cyngle, tzw. wojownicy. Da się ich wynająć (maksymalnie troje) i ułatwić sobie walkę z wrogami.

Skoro o taktyce mowa, wspomnieć trzeba, że Far Cry 5 oferuje sporych rozmiarów otwarty świat, po którym całkiem swobodnie możemy się poruszać i w dowolnej kolejności (choć nie zawsze) realizować otrzymane misje. Zbliżając się do jakiegoś obozowiska nie musimy wpadać do niego niczym Rambo. Możemy zamiast tego wyciągnąć specjalną lornetkę, oznaczyć wrogów, a potem postarać się ich wybić po cichu, np. z wykorzystaniem noży do rzucania, kija baseballowego albo łuku. Chodzi po prostu o to, że taktyka leży w rękach gracza, co zresztą od zawsze było wizytówką cyklu.

Co ważne, ze sposobem grania związany jest też rozwój głównego bohatera. Chodzi o to, że w Far Cry 5 dostępne są tzw. wyzwania. Mogą one polegać np. na tym, aby zabić określoną liczbę przeciwników, wyeliminować wrogów konkretną bronią lub metodą; albo np. uratować jakąś okrągłą liczbę cywilów. Za każde wyzwanie dostajemy właściwą liczbę punktów talentów, a te natomiast jesteśmy w stanie przeznaczać na progresję głównego bohatera.

Postępy zrealizowano za pomocą talentów podzielonych w sumie na pięć drzewek: surwiwalista, renegat, zabójca, preppers oraz przywódca. Każde to wiele różnych talentów, ułatwiających nam określone czynności w grze. Dla przykładu, inwestowanie w drzewko surwiwalisty pozwoli nam np. podnieść szybkość pływania albo zwiększyć łupy zdobywane podczas skórowania zwierząt, tudzież zbierania roślinności. Zupełnie co innego znajdziemy w talentach zabójcy. To tam bowiem są skille związane ze skradaniem się albo ładunkami wybuchowymi. Progresję zrealizowano na tyle ciekawie, że fabułę Far Cry 5 da się przejść na wiele różnych sposobów, zależnych od naszych preferencji.

Co ciekawe, do talentów przypisano także crafting. Mimo że nadal zbieramy surowce, a potem wykorzystujemy je m.in. do przygotowywania lasek dynamitu, nie trzeba już oskórować 10 nosorożców, aby powiększyć o 20% worek na granaty. Także w przypadku craftingu wystarczy zdobyć odpowiednią liczbę talentów, a następnie zamienić je na właściwy upgrade. Dla przykładu, 8 punktów talentów potrzebnych jest do tego, by powiększyć kołczan. System jest dobrze skonstruowany i nie wymaga nudnego grindu, jak to było w odsłonach poprzednich.

Przejście przez cały scenariusz dla jednego gracza pochłonąć powinno Wam około 30-50 godzin. Rozbieżność jest tak znaczna ze względu na liczbę aktywności pobocznych, w jakie da się zaangażować. Gry Ubisoftu słyną z tego, że zbieractwa nie brakuje, a w związku z tym identycznie jest w przypadku Far Cry 5. Na szczęście znajdźki nie są obowiązkowe, a czas obcowania z grą można wydłużyć także za sprawą trybu współpracy, wydarzeń na żywo, a także Far Cry Arcade – rozbudowanego edytora, w którym da się tworzyć, udostępniać oraz zaciągać nowe mapy i bawić się do upadłego. Edytor mimo że jest łatwy w obsłudze, jego opanowanie wymaga czasu i samozaparcia. Na szczęście nie trzeba samemu kreować, bo map niebawem będzie najpewniej zatrzęsienie.


Screeny z Far Cry 5 (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   07:35, 28.03.2018
Cytat: bigboy
Fabuła jest raczej średnich lotów. Rozgrywkę oparto na znanych schematach.
Czyli jedyny argument, który przemawiałby do mnie w przypadku gry Ubisoft przepadł z kretesem Dumny
0 kudosdabi132   @   10:29, 28.03.2018
Jak potanieje, to będzie można kupić. Widzę że nowego Far Cry'a zrobili na wzór Ghost Recon Wildlands. Tam też przejmujemy rejony nalężące do konkretnych bossów. Graficznie już tytuł prosi się o nowy silnik, bo Dunia swoje lata na karku ma.
0 kudosbigboy177   @   10:33, 28.03.2018
Cytat: shuwar
Cytat: bigboy
Fabuła jest raczej średnich lotów. Rozgrywkę oparto na znanych schematach.
Czyli jedyny argument, który przemawiałby do mnie w przypadku gry Ubisoft przepadł z kretesem Dumny

Ale powiem Ci, że setting daje radę. Do tego całkiem fajnie rozgrywkę różnicują specjaliści. Mimo że schematy podobne, strasznie mocno tego nie czuć. W Primal - na ten przykład - mnie one znużyły, a tu nawet nie.
0 kudosfelek111   @   11:02, 28.03.2018
Cytat: shuwar
Cytat: bigboy
Fabuła jest raczej średnich lotów. Rozgrywkę oparto na znanych schematach.
Czyli jedyny argument, który przemawiałby do mnie w przypadku gry Ubisoft przepadł z kretesem Dumny


Dla mnie jedyny argument który się liczy to ten czy granie w daną grę sprawia mi przyjemność. Czy jest podobna do poprzednich?? Zwisa mi to. W tę część gra mi się bardzo dobrze. Od głębokich, epickich fabuł mam książki.
0 kudosDirian   @   13:44, 28.03.2018
Cytat: shuwar
Cytat: bigboy
Fabuła jest raczej średnich lotów. Rozgrywkę oparto na znanych schematach.
Czyli jedyny argument, który przemawiałby do mnie w przypadku gry Ubisoft przepadł z kretesem Dumny

Ej, to Far Cry - nie szukaj tu wybitnej fabuły. Ona jest tu tylko dodatkiem dla wszechobecnej rozpierduchy.
0 kudosIgI123   @   15:24, 28.03.2018
Ja jestem zmęczony grami Ubisoftu, a nawet w nie nie gram, ostatnia to chyba AC3. Far Cry 5 to na pewno produkcja bardzo dobra, wszystko ma na miejscu, więc atakować w recenzji jej nie można. Ale nie wyobrażam sobie jak miałbym wydać pieniądze na to samo od lat.
Dodaj Odpowiedź