2014 FIFA World Cup Brazil (PS3)

ObserwujMam (8)Gram (6)Ukończone (1)Kupię (1)

Recenzja gry 2014 FIFA World Cup Brazil (PS3)


@ 26.04.2014, 22:47
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

2014 FIFA World Cup Brazil to specjalne wydanie zeszłorocznej kopanki studia EA Sports, ograniczające się do tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej, organizowanych w Brazylii. Jak nie trudno się domyślić, mundial jest tutaj tematem przewodnim, widać to już po odpaleniu gry i wejściu do głównego menu.

2014 FIFA World Cup Brazil to specjalne wydanie zeszłorocznej kopanki studia EA Sports, ograniczające się do tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej, organizowanych w Brazylii. Jak nie trudno się domyślić, mundial jest tutaj tematem przewodnim, widać to już po odpaleniu gry i wejściu do głównego menu. Ale czy reszta projektu usprawiedliwia wydanie niemałej sumki pieniędzy, koniecznej do zakupu? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.Pierwszą, najistotniejszą zmianą w stosunku do FIFA 14 są nowe modele rozgrywek. Najważniejszy z nich to oczywiście sam mundial, czyli turniej Mistrzostw Świata, który odbywa się na specjalnie do tego celu opracowanych obiektach sportowych, z użyciem odpowiednich składów oraz całej tej brazylijskiej otoczki. Każdy mecz rozpoczyna świetnie przygotowany wstępniak, w przerwach mamy dodatkowe komentarze, fajne najazdy kamery. Trzeba przyznać, że wygląda to efektownie, i to pomimo tego że mamy do czynienia z tytułem przeznaczonym dla konsol poprzedniej generacji. Gra się też bardzo dobrze, a dzięki temu, że możemy ponownie przebrnąć przez eliminacje, mamy szansę zagrać „biało-czerwonymi”. Podczas samego mundialu takiej opcji nie ma, bo, jak wiadomo, „nasi” się nie zakwalifikowali.

Żeby nie było, że deweloper odcina kupony, przygotowano też kolejne dwa sposoby wykradania wolnego czasu od gracza. Są to: Captain Your Country, przypominające do złudzenia Be a Pro; jak również specjalne scenariusze (Story Finals), w których mamy sztywno określone reguły, a drogą do zwycięstwa jest trzymanie się ich, o czym dokładniej za moment; najpierw słów kilka o wariacji Be a Pro. Jak napisałem wcześniej, nazwano ją Captain Your Country. Cel? Banalnie, z pozoru, prosty – trzeba wybrać jednego z zawodników, albo stworzyć zupełnie nowego; a następnie, brnąc poprzez szczebelki kariery, wyprowadzić go na same szczyty. Musimy zamienić zwykłego, nieudolnego kopacza z rezerwy w kapitana. Aby to uczynić staramy się odbierać innym piłkę, skutecznie podawać, realizować asysty, a z czasem wbijać łaciatą do bramki oponenta. Fajnie opracowano też specjalne treningi, w których poznajemy tajniki prowadzenia piłki, przekazywania jej, realizowania rzutów rożnych, fauli itd. Chociaż szkolenie szybko się nudzi, to przez pewien czas zapewnia frajdę oraz podnosi statystyki naszego zawodnika. Jest to o tyle ważne, że poprawienie jego zdolności wymaga mnóstwa czasu. Co ciekawe, i ważne zarazem, w Captain Your Country można grać w dwie osoby, zabawa najwyższych lotów jest wówczas gwarantowana.

Jeśli chodzi o scenariusze, to jest ich kilkadziesiąt. Spora część to po prostu jakieś charakterystyczne spotkania, ale dużo jest też takich, w których zostajemy wrzuceni na boisko w określonym momencie meczu i musimy np. odwrócić szalę zwycięstwa, albo przynajmniej zremisować. Innym razem będziemy próbowali wbić jakąś wyjątkowo wysoką liczbę bramek. Wszystkie scenariusze opracowano na podstawie rzeczywistych potyczek, a co za tym idzie, można zmienić ich bieg i przy okazji fajnie się bawić. Koncepcja zdecydowanie dobrze się sprawdza i myślę, że nie warto poświęcić się tylko turniejowi. Te pojedyncze „misje” też są apetyczne.Zmiany graficzne w 2014 FIFA World Cup Brazil są zauważalne natychmiast. Nie chodzi oczywiście o to, że jakość poszła w górę, bo tak się nie stało. Mamy przecież wciąż ten sam silnik graficzny i platformy poprzedniej generacji; cudów nie należy się spodziewać. Mimo to, twórcy postarali się o garść modyfikacji w przebiegu meczy. Bardzo szybko da się zauważyć, że spotkania są szybsze i dynamiczniejsze, niż wcześniej; można rzec bardziej zręcznościowe. Piłka błyskawicznie zmienia posiadaczy (opóźnienie od przejęcia, do kopnięcia dalej jest mniejsze), mamy nad nią większą kontrolę (trzeba dokładniej celować i miarkować siłę), co pozwala na efektowniej wyglądające akcje. Drugą stroną medalu jest natomiast fakt, iż łatwiej piłkę stracić. Trzeba perfekcyjnie realizować strzały i podania, bo inaczej najzwyczajniej w świecie przestrzelimy.


Screeny z 2014 FIFA World Cup Brazil (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosCortigo   @   23:17, 26.04.2014
Najważniejsze że są postępy, a że małe to nie od razu Kraków zbudowano Dumny Ciekawe kto tym razem zdobędzie mistrzostwo Dumny