Dead Space 2 (PS3)

ObserwujMam (39)Gram (7)Ukończone (18)Kupię (13)

Dead Space 2 (PS3) - recenzja gry


@ 05.02.2011, 17:17
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!


Nim przejdę do trybu multiplayer, który po raz pierwszy w serii debiutuje właśnie w Dead Space 2, muszę jeszcze popsioczyć w jednej kwestii. Otóż, spodziewałem się, że tym razem Isaac będzie musiał stawić czoła przynajmniej kilku większym bossom. Wiadomo, nie miało ich być setki, wszak nie mamy do czynienia ze strzelanką, niemniej jednak, tak z 4-5 trudniejszych bydlaków producent powinien rzucić w naszą stronę. Jakież było moje zaskoczenie kiedy wyszło na jaw, iż tych trudniejszych potyczek są dwie na krzyż. Chętnie zobaczyłbym też jakiś poziom, w którym jesteśmy prześladowani przez jakieś nieludzko ryczące bydle. Wydaje mi się, że jedynka była odrobinę straszniejsza. Visceral Games tworząc kontynuację miało pewnie zbyt duże ciśnienie ze strony wydawcy, a przez to byli zmuszeni do porzucenia, tudzież uproszczenia niektórych rozwiązań. Taki tok myślenia nasuwa mi się też ze względu na poziom, o którym wspominałem wcześniej. Ciężko mi uwierzyć żeby jakikolwiek szanujący się producent wrzucał do swojej gry dwa razy to samo, tylko po to, aby ją sztucznie wydłużyć.

Całkowitą nowością w Dead Space 2 jest tryb rozgrywek wieloosobowych, w którym wszyscy gracze podzieleni są na dwie zasadnicze drużyny. Pierwsza z nich to oczywiście ludzie, a druga Nekromorfy. W przypadku zabawy tymi pierwszymi, do wykonania mamy jakieś zadanie (ochrona, niszczenie, eksportowanie), natomiast w ciele tych drugich staramy się jedynie zabijać. Akcja jest w sumie dość żwawa, niemniej jednak, wystarcza tylko na kilka godzin. Później robi się nudno i schematycznie. Nie pomaga nawet fakt, iż za zabójstwa, asysty i wykonywanie zleceń gromadzimy punkty doświadczenia odblokowujące różne bonusy. multi na pewno nie jest trybem, dla którego warto kupić Dead Space 2. Ta gra powstała jako singlowy survival horror i tak właśnie należy ją traktować idąc do sklepu. Nie ma się co oszukiwać, multi w tym przypadku nigdy nie zdobędzie dużej popularności.

Dead Space 2 (PS3)

Na koniec słów kilka o oprawie dźwiękowej i graficznej. Efekty specjalne, muzyka i dialogi są wyśmienite. Visceral Games stworzyło przenikający gracza na wskroś klimat zaszczucia, wywołujący ciarki bez zbyt wielu sztucznych, często komicznie wyglądających scenek z krwią i flakami w roli głównej. Zabawa straszy głównie odpowiednią grą świateł, cieniowaniem oraz hałasami. Jest zatem tak, jak być powinno. Podobne zdanie mam na temat grafiki. Isaac wygląda dużo lepiej, niż w jedynce. Jego kombinezon jest bardziej szczegółowy, animacja płynniejsza, a lokacje opracowano z wykorzystaniem bardziej zróżnicowanych konceptów. Sprawl zdaje się być miejscem, w którym rzeczywiście mogliby żyć koloniści. Są tam szkoły, teatry, centra handlowe i szpitale. Na każdym kroku jesteśmy uświadamiani, że nim nadeszły Nekromorfy, ludzie byli tu szczęśliwi. Pod względem wizualnym Dead Space 2 trzyma bardzo wysoki poziom.

Podsumowując, najnowsza produkcja Visceral Games to survival horror przez duże „S” i duże „H”. Choć nie wszystko zagrało jak należy, mamy do czynienia z postępem w stosunku do jedynki. Lepsze sterowanie, odrobinę więcej akcji, strasznych momentów i drobnych, acz istotnych detali sprawia, że czas spędzony w ciele Isaaca na pewno będziecie wielokrotnie wspominać. Ja czekam już na trójkę. Mam tylko nadzieję, że dostaniemy w niej jeszcze mroczniejsze środowisko, więcej pancerzy i bardziej rozbudowane lokacje. Liczę też na to, że Isaac nauczy się coś z „dwójki” i nie będzie już takim naiwniakiem (frajerem), tępo wykonującym polecenia innych osób. Wszak koleś winien mieć swoje zdanie. Przeszedł już tyle, a wciąż jest jak chorągiewka.


Długość gry wg redakcji:
12h
Długość gry wg czytelników:
14h 22min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Silnik graficzny jedynki został dopracowany, a w rezultacie na ekranie widzimy wysokiej jakości tekstury i animacje, jak również wspaniałą grę światła i cieni.
Genialny Dźwięk:
Po prostu genialny. Dialogi są naturalne, muzyka pogrywa kiedy potrzeba, a efekty specjalne odpowiadają za 90% klimatu.
Świetna Grywalność:
Życzyłbym sobie kilku zmian. Multi okazał się przynudnawy. Mimo wszystko, Dead Space 2 daje radę.
Świetne Pomysł i założenia:
Wielu nowych rozwiązań nie ma, ale sam koncept rozgrywki mi odpowiada. Cieszę się, że można chodzić i strzelać (vide Resident Evil 5), nabojów jest więcej niż 8 na poziom (vide Silent Hill), a nasz bohater nie gada więcej niż polityk (vide Alan Wake).
Świetna Interakcja i fizyka:
Dead Space 2 wciąga. Szczególnie jeśli dacie się pochłonąć atmosferze. Wtedy immersja jest całkowita.
Słowo na koniec:
Na tytuł gry roku bym nie liczył, ale najlepszy survival horror, czemu nie.
Werdykt - Świetna gra!
Screeny z Dead Space 2 (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRaaistlin   @   20:37, 05.02.2011
A co to, 8.5 zła ocena? Wydaje mi się, że błędu należy szukać w samym postrzeganiu ocen. Wszak 8.5 to bardzo mocna ocena. No ale tak, teraz 7/10 to średniak dla 80% ludzi.
0 kudospanmis   @   21:16, 05.02.2011
Akurat ja survival horroru to tu nie znalazłem.
0 kudosMicMus123456789   @   22:07, 05.02.2011
Recka dobra zgadzam się z nią w stu procentach Uśmiech Multi w tej grze to nie był do końca dobry pomysł a singiel jest jak najbardziej udany.

Jeden minus "Isaac to idiota" jak rozumiem odnosi się on do "tępego" wykonywania cudzych poleceni? Jeżeli powstanie trójka mam nadzieję że Isaac będzie bardziej samodzielny.
0 kudosMaterdea   @   22:39, 05.02.2011
Cytat: Raaistlin
A co to, 8.5 zła ocena? Wydaje mi się, że błędu należy szukać w samym postrzeganiu ocen. Wszak 8.5 to bardzo mocna ocena. No ale tak, teraz 7/10 to średniak dla 80% ludzi.

8.5 jeszcze rok temu było niezwykle wysoką oceną. Niemniej oceny takie jak 9/10 czy 9.5/10 nastrajały na bardzo wysoko. Jednak w ostatecznym rozrachunku nie jest źle.
0 kudosnolfe   @   00:49, 06.02.2011
Bardzo ciekawa recenzja, jeszcze trochę szelągów i zakupie sobie Uśmiech A co do filmiku to prawie spadłem z krzesła, już po kilku pierwszych sekundach Dumny
0 kudosPietek=)   @   16:29, 06.02.2011
Oj bardzo bym chciał już zagrać Dumny .
Jedynka była rewelacyjna Uśmiech .
0 kudosDirian   @   21:21, 06.02.2011
Cytat: panmis
Akurat ja survival horroru to tu nie znalazłem.


Bo Dead Space to raczej survival, niż horror, ale miejscami można się przestraszyć, szczególnie jak gra się nocą. Niemniej jednak nie jest to tytuł, który wzbudza jakąś mocną grozę.
0 kudosMessi3215   @   13:46, 07.02.2011
Po tym trailerze widać że to musi być mocna gierka.
0 kudosRaaistlin   @   23:50, 07.02.2011
Cytat: Materdea

8.5 jeszcze rok temu było niezwykle wysoką oceną. Niemniej oceny takie jak 9/10 czy 9.5/10 nastrajały na bardzo wysoko. Jednak w ostatecznym rozrachunku nie jest źle.


8.5 nadal jest bardzo wysoką oceną, a że Ty postrzegasz to inaczej, świadczy jedynie o fakcie, że uległeś większości...
0 kudosDirian   @   18:12, 08.02.2011
Generalnie moje odczucie jest takie, że większość gier ze średnią około 80% to już naprawdę udane tytuły, na które warto wydać pieniądze. Nad tymi poniżej 80% należy się natomiast zastanowić, choć oczywiście często są to również udane i wciągające produkcje.
0 kudosMaterdea   @   20:55, 08.02.2011
Cytat: Raaistlin
Cytat: Materdea

8.5 jeszcze rok temu było niezwykle wysoką oceną. Niemniej oceny takie jak 9/10 czy 9.5/10 nastrajały na bardzo wysoko. Jednak w ostatecznym rozrachunku nie jest źle.


8.5 nadal jest bardzo wysoką oceną, a że Ty postrzegasz to inaczej, świadczy jedynie o fakcie, że uległeś większości...

Naturalnie, ale czy powiedziałbyś np. rok temu, że gra która dostałą 8.5 mogłaby być słaba? Nie, tak samo dzisiaj, produkcja która została oceniona na mniej niż 8 jest przez większość uważana za cienką. Nie mówię od razu, że dla mnie tak gra jest średniakiem, ale patrząc na zagraniczne media, to ocena jaką wystawił Xbox Official Magazine (jeżeli się mylę, poprawcie) nastrajała na naprawdę wysokie oceny pokroju 90%+.
0 kudosmichu2705   @   17:07, 09.02.2011
zapowiada sie niezle chyba zakupie ten tytul
0 kudosSzymono111   @   15:44, 12.02.2011
No cóż tak jak podejrzewałem.Survival zdominował horror.A właśnie za horror kochałem jedynkę.Chyba będę musiał poczekać na trójkę ponieważ dwójka nie spełniła moich oczekiwań.Jest dobra tak jak powinna być(odpadanie kończyn,dramatyczne strzelanie do potworów),ale jak dla mnie DOBRA to zdecydowanie zbyt mało jak na produkcje tego pokroju od tak wielkiego dystrybutora jakim jest EA.
0 kudosDecoy7pk   @   16:59, 15.02.2011
Jak dla mnie gierka też nie ma już tego pazura co jedynka, która potrafiła mnie porządnie nastraszyć, a ta to już mniej survival horror, a bardziej akcja z wieloma brzydkimi do ustrzelenia Dumny
Mimo to gierka zaiste godna polecenia Uśmiech
Dodaj Odpowiedź