Heavy Rain (PS3)

ObserwujMam (128)Gram (28)Ukończone (114)Kupię (46)

Heavy Rain (PS3) - recenzja gry


@ 06.04.2010, 14:25
"BystrzaQ"MŻAWKA BŁĘDÓW I NIEDOCIĄGNIĘĆ
Heavy Rain nie jest grą doskonałą i ma błędy. Nasza postać nie zawsze zachowuje się tak, jak byśmy tego chcieli. Niejasne oznaczenia niektórych akcji mogą spowodować podjęcie błędnej decyzji.

Aktorzy występujący w Heavy Rain poprawnie wykonali swoje zadanie, ale często odnosiłem wrażenie, że ich głosy nie za bardzo pasują do granych przez nie postaci. Daje się to odczuć przede wszystkim grając w polską wersję językową, która przy średnim oryginalnym dubbingu jako całość wypada blado. Pojedyncze postaci bowiem, jak choćby Lauren Winter, brzmią po polsku znacznie lepiej niż po angielsku. Mimo wszystko dla lepszego komfortu zalecamy wybranie języka Szekspira z polskimi napisami.

Heavy Rain (PS3)

Swoje nierówności ma także scenariusz. Niektóre rozwiązania fabularne i epizody, które nie są aż tak dobre wyraźnie odstają na tle reszty. Miałem wrażenie, że niektóre wątki dodane są nieco na siłę, mając przedłużyć jedynie czas rozgrywki.

Karygodnym faktem jest natomiast poziom głośności wypowiadanych kwestii. Myśli postaci są za głośne, z kolei niektóre fragmenty ledwo słychać, przez co przez całą grę na przemian ściszałem i zwiększałem głośność telewizora. Zupełnie jakby ktoś zapomniał wyrównać poziomy ścieżek dźwiękowych. A na domiar złego niektórych fragmentów wypowiedzi w ogóle nie słychać...

Heavy Rain na pewno dałoby się wykonać lepiej. Nie wiem jednak, czy już dysponujemy takimi możliwościami technicznymi i budżetami. W końcu w pełni nieliniowa historia z różnymi zakończeniami wymagała by zapewne znacznie większych nakładów finansowych.

Heavy Rain (PS3)

PARASOL WYDAJE SIĘ BYĆ ZBĘDNY
Heavy Rain na stałe zapisze się w mojej pamięci jako gra niezwykła, która dostarczyła mi tylu emocjonalnych przeżyć, pozwoliła zżyć się z bohaterami, a także tak bardzo wciągnęła mnie w swój świat i opowiadaną historię, jak żaden inny tytuł do tej pory. Myślę, że dopóki ludzie tacy, jak pracownicy studia Quantic Dream działają na rynku gier wideo, to nie warto odkładać na bok swojego sprzętu do grania, niezależnie od tego, czy preferuje się konsole czy popularne blaszaki.

Jeśli dacie szansę tej grze, to może ona zrobić z Wami rzeczy, których nigdy byście się nie spodziewali. Będziecie o niej myśleć, zarówno podczas grania, jak i po jej skończeniu. Jedno trzeba podkreślić – nie jest to rewolucja, nie jest to produkcja, która w jakikolwiek sposób wpłynie na to, jak tworzy się gry wideo. Jest to raczej jednorazowy wyskok, swego rodzaju ciekawostka, eksperyment, który jakimś sposobem okazał się spektakularnym sukcesem. Wspaniale, że został przeprowadzony!


Długość gry wg redakcji:
10h
Długość gry wg czytelników:
23h 0min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Twarze bohaterów na zbliżeniach robią niesamowite wrażenie. W otoczeniu upchnięto mnóstwo szczegółów, kapitalnie prezentują się wnętrza, a wszystko spowite w rzęsistym, nie przestającym padać deszczu.
Genialny Dźwięk:
Niemal przez cały czas towarzyszy nam szum deszczu i nastrojowa muzyka, która w dynamiczny sposób podkreśla sytuację na ekranie. Aktorzy trzymają dobry poziom. Cieszy także pełna polska wersja produktu.
Genialna Grywalność:
Aż dziwne, że musieliśmy tyle czekać na rozwinięcie idei zawartych w Fahrenheicie. Heavy Rain jest wyjątkowa, wysoce grywalna, porywająca i świetnie zrealizowana. Warto było czekać!
Genialne Pomysł i założenia:
Miała być rewolucja. Miało być zatarcie granicy między filmami, a grami wideo. Miały być całkowicie nowatorskie rozwiązania oraz niespotykany dotąd poziom scenariuszowy opowiadanej historii. I tak w rzeczywistości było!
Świetna Interakcja i fizyka:
Interakcja w świecie gry jest dość osobliwa. Z jednej strony środowisko jest betonowe i nie sposób użyć jakiegoś przedmiotu, o ile nie przewidzieli tego sami twórcy, z drugiej zaś wykonujemy tu nawet tak prozaiczne czynności, jak mycie rąk, zębów czy przygotowywanie jajecznicy.
Słowo na koniec:
Heavy Rain jest jak dobra, wciągająca książka, po której przeczytaniu żałujemy, że jest już za nami.
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Heavy Rain (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosPietek=)   @   16:01, 06.04.2010
Zabrałem się do czytania tej obszernej recenzji ale doszedłem do zdania gdzie znajdują się informacje dotyczące fabuły więc nie mogę sobie spoiler-ować Dumny ; muszę sam kiedyś przejść tą grę i "delektować" się każdym szczegółem fabuły Puszcza oko .
0 kudosogidogi   @   17:16, 06.04.2010
W recenzji nie została zdradzona fabuła i na pewno po jej przeczytaniu, nasz recenzent nie zepsuje zabawy - wręcz przeciwnie, zachęci do zagrania w owy tytuł. Swoją drogą, sam chętnie zagrałbym w tą grę, może niebawem będzie mi to dane Cool
0 kudosAiszA   @   18:46, 06.04.2010
Cytat: Pietek=)
Zabrałem się do czytania tej obszernej recenzji ale doszedłem do zdania gdzie znajdują się informacje dotyczące fabuły więc nie mogę sobie spoiler-ować Dumny ; muszę sam kiedyś przejść tą grę i "delektować" się każdym szczegółem fabuły Puszcza oko .

Fabuła to żaden spoiler tylko lekki szkic ;) Wybierając tytuł na celownik, chłonę jak najwięcej informacji czy warta jest "grzechu", nie kupuję kota w worku. Do Heavy Rain mam tę pewność Uśmiech
0 kudosBystrzaQ   @   16:01, 07.04.2010
Mimo iż recka jest dosyć obszerna, to żadne informacje dotyczące fabuły jak i kluczowe momenty gry nie zostały przeze mnie zdradzone. Tekst w głównej mierze ma zachęcać do zapoznania się z tym - nowatorskim i przesyconym "filmowością" - tytułem (jak już wspominał mój redakcyjny kolega). Wiec proszę nie marudzić, tylko zabierać się od razu za czytanie...
0 kudosl0ll0l   @   13:16, 07.07.2010
Jak ktoś się lubi bawić w detektywa monka to dla niego dobra gra.
0 kudosmareczek_89   @   00:56, 29.12.2011
Dość spora recenzja i bardzo dobra. Jedyne co mi w tej grze przeszkadzało to tak jak napisał redaktor, poziom głośności dialogów umiał utrudnić grę nie raz nie słyszałem jakiegoś dialogu. Muzyka w grze jest genialna i robi bardzo dużo w klimacie. Potrafiłem siedzieć przed tą grą kilka godzin i nie wiedziałem kiedy ten czas zleciał tak ta gra wciąga. Podobało mi się również to że nie zawsze było dużo czasu do namysłu nad wyborem co zrobić, jak postąpić co się stanie jak zrobię tak a nie inaczej, są chwile gdy trzeba coś wybrać i ma to duże znaczenie na to co się za chwilę stanie a opcja wyboru zanika zaczyna się rozmazywać gdy za długo zwlekamy z wyborem że w końcu już praktycznie nie widać do jakiej decyzji jest przypisany jaki przycisk. Gra naprawdę świetna i szybko zaczynamy traktować postać jak byś my to byli. Naprawdę warto poświęcić czas na tą produkcję i nikt nie pożałuje, zdobyłem w tej grze platynę i ani przez chwilę mi się nie nudziło.
Dodaj Odpowiedź