Final Fantasy XIII (PS3)

ObserwujMam (49)Gram (18)Ukończone (11)Kupię (21)

Final Fantasy XIII (PS3) - recenzja gry


@ 25.03.2010, 17:13
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Final Fantasy od wielu lat jest wyznacznikiem jakości dla wszystkich przedstawicieli gatunku jRPG. Do dnia dzisiejszego na rynek trafiło już trzynaście rozdziałów słynnej serii i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas będzie ona bawić graczy z całego świata.

Final Fantasy od wielu lat jest wyznacznikiem jakości dla wszystkich przedstawicieli gatunku jRPG. Do dnia dzisiejszego na rynek trafiło już trzynaście rozdziałów słynnej serii i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas będzie ona bawić graczy z całego świata. Ekipa ze studia Square Enix wciąż zaskakuje nowymi rozwiązaniami, intrygującymi wątkami fabularnymi oraz potężną grywalnością i rozmachem. Wedle dzisiejszych standardów, gry RPG pochłaniają bowiem około 30 godzin z życia gracza, Final Fantasy XIII, jak na produkcję oldschoolową przystało, bez problemu zajmie dwa, a nawet trzy razy tyle. Wszystko zależy od tego jak bardzo zaangażujecie się w skonstruowany przez producenta świat. Ukończenie zabawy przed przekroczeniem 50 godziny jest jednak prawie nierealne, nawet jeśli zdecydujecie się pomijać większość questów pobocznych. FFXIII to prawdziwy pożeracz czasu i przed ewentualnym zakupem upewnijcie się, że dysponujecie odpowiednią jego ilością!Już w chwilę po odpaleniu gry w oczy rzuca się wspaniale zrealizowane intro. Square Enix słynie z tego, że wszelakie prerenderowane filmy są wyjątkowo wysokiej jakości i występują stosunkowo często. Podobnie jest więc i tym razem. Pierwszy materiał filmowy stanowi delikatne wprowadzenie do świata gry oraz przygotowanej przez producenta historii. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wersja dedykowana konsoli PlayStation 3 dysponuje o wiele lepszymi przerywnikami. Ze względu na pojemność nośników Blu-ray nie są one skompresowane i możemy podziwiać je w pełnej krasie. Edycja przeznaczona dla Xboxa 360, prezentuje się w tym aspekcie znacznie gorzej. Co gorsze, problem występuje mimo tego, iż gra sprzedawana jest na trzech płytach DVD. W innym przypadku niemożliwe byłoby upchnięcie przygotowanej przez producenta przygody.

Final Fantasy XIII (PS3)

Fabuła Final Fantasy XIII przedstawia losy sześciu różnych bohaterów. Ich perypetie wzajemnie się ze sobą przeplatają, a gracz nie kontroluje tylko jednego z nich, lecz każdego po kolei. W ten sposób pozyskujemy kolejne strzępki historii, powoli przeradzające się w pełen obraz. Niestety nie wszystkie fragmenty rozgrywki są tak samo emocjonujące. Dość często jest bowiem więcej scenek przerywnikowych niż samej akcji, a te przeważnie utrzymane są w dość pompatycznym tonie, przepełnionym górnolotnymi tekstami i romansującymi herosami. Osoby, które spędziły na zabawie w jRPGi więcej czasu są już do tego na pewno przyzwyczajone. Dla nich nie będzie to zatem żadną wadą. Jednakowoż nie można zapomnieć o graczach, którzy po raz pierwszy mają styczność z japońskim gatunkiem. Przywyknięcie do jego unikatowości może wymagać nieco czasu. Warto jednak przebrnąć przez pierwsze kilka godzin, albowiem powiadam Wam, później zaczyna się prawdziwa jazda.Screeny z Final Fantasy XIII (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRey656   @   22:26, 25.03.2010
Grafika jest boska, ale jakoś nie potrafię strawić jRPG. Nie znaczy to że Wy nie będziecie lubić tej gry. Jest całkiem fajna, ale to japon.
0 kudosbmwbmw2   @   17:58, 26.03.2010
Pewnie nie jednego zatkało po oglądnięciu tego trailera co jest aż czymś więcej.
Piękna grafika i efekty fabuła też będzie pro.Idę to kupić Uśmiech Uśmiech Uśmiech nawet zaraz.
0 kudosdavid31121   @   08:20, 27.03.2010
Japoński gry są dla mnie lepsze, ja to kupie napewno taka grafika + telewizor 47 calowy obsługujący 3D i Full HD to dobiero będzie widok.
0 kudosMicMus123456789   @   14:41, 30.03.2010
Gra jest świetna ale z angielskimi napisami i JAPOŃSKIMI DIALOGAMI z tym chyba każdy się zgodzi. A co do gry to bardziej liniowo już chyba nie mogło być.
0 kudosBystrzaQ   @   13:25, 31.03.2010
Pozycja dla prawdziwych fanów serii oraz tych, którzy nie mieli jeszcze z nią styczności. Pomimo tych wszystkich wad warto zakosztować tego świata.
Dodaj Odpowiedź