Medal of Honor: Wojna w Europie (PS2)

ObserwujMam (67)Gram (24)Ukończone (17)Kupię (5)

Medal of Honor: Wojna w Europie (PS2) - recenzja gry


@ 20.10.2005, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Czymże były by komputery bez Medal Of Honor – jednej z najlepszych i klasycznych już strzelanek rozgrywających się w czasach drugiej wojny światowej. Prawdopodobnie do dziś gralibyśmy samotnych bohaterów, których niezwykły talent ratuje świat podobnie jak w przypadku Jamesa Bonda.

Czymże były by komputery bez Medal Of Honor – jednej z najlepszych i klasycznych już strzelanek rozgrywających się w czasach drugiej wojny światowej. Prawdopodobnie do dziś gralibyśmy samotnych bohaterów, których niezwykły talent ratuje świat podobnie jak w przypadku Jamesa Bonda. Medal Of Honor wrzucił graczy w sam środek wojny i pozwolił na własnej skórze przeżyć piekło walk na froncie. Rozgrywka była intensywna, wciągająca i zostawała w pamięci przez bardzo długi czas.

Medal of Honor: Wojna w Europie (PS2)

Aby Konsolowcy także mogli zasmakować się w świecie Medal Of Honor, Electronic Arts przygotowało dla nich specjalną edycję gry zatytułowaną European Assault – czyli w wolnym tłumaczeniu wojna w Europie. Jak widać po tytule gry, tym razem zostaniemy przerzuceni na front europejski. Cała fabuła podobnie jak we wszystkich poprzednich edycjach, została podzielona na kilka etapów, które zostały raczej w dość luźny sposób ze sobą połączone. Są one ustawione kolejno, lecz nie tworzą jako całość zgranej paczki, która przedstawia historię jednego lub kilku żołnierzy. Wojna w Europie przeniesie nas w wiele ciekawych i bardzo przyjemnie zaprojektowanych miejsc. Zwiedzimy Europę Zachodnią, Północną Afrykę oraz kilka innych terytoriów. Każde z nich charakteryzuje się odmiennym umundurowaniem żołnierzy nieprzyjaciela oraz oczywiście wystrojem miejsc. Pierwsze kilka misji spełniamy biegając po portach, magazynach oraz bunkrach, kolejne prowadzą nas przez pustynię, po której co krok przesiadują Niemieccy żołnierze, a od czasu do czasu trafiamy także na czołgi. Większość zadań rozgrywanych jest na rozległych, otwartych terenach, ale autorzy przygotowali także misje toczone we wnętrzu bunkrów oraz innych strategicznych zabudowań.

Wszystkie zadania wykonujemy korzystając z pomocy grupy żołnierzy. Nie mamy niestety zbyt dużych możliwości wydawania im rozkazów. Otrzymujemy jedynie jedną komendę, która pozwala wysłać oddział w desygnowane miejsce. Kiedy dotrą do markera, ich inteligencja przejmuje inicjatywę o rozpoczynają działania na własną rękę. Bardzo często udaje im się osiągnąć coś ciekawego, niestety równie często stoją jak kołki i nie mają pojęcia co robić. Jeśli przeciwnicy byli by choć ciut mądrzejsi, to gracz byłby w nie lada tarapatach. Na szczęście niemieckie siły szturmowe także mają zaniki inteligencji, przez co siły są wyrównane… no może nie dokładnie wyrównane, ponieważ gracz, plus jego oddział to zaledwie grupka żołnierzy, a sługusów Hitlera natomiast jest cała chmara… Tak czy inaczej dzięki objawiającej się momentami skrajnej głupocie Niemców, mamy znacznie większe szanse na przechodzenie kolejnych misji z powodzeniem.

Medal of Honor: Wojna w Europie (PS2)

Aby wykonać zadane nam cele, musimy się z nimi najpierw zapoznać. Do tego celu służy krótki briefing prowadzony przed rozpoczęciem każdej misji. Zrealizowany jest on w postaci krótkiego filmiku, oraz następnie jako tablica informacyjna ukazująca wszystkie zadania. Część z nich jest jawna od początku, cele drugorzędne odkrywamy dopiero w trakcie zabawy, należy więc bardzo uważnie słuchać komend dowództwa oraz biegających wokół nas żołnierzy. Cele poboczne nie są niezbędne do przejścia misji, ale umożliwiają otrzymanie medalu za zasługi, co znacząco podnosi morale gracza, i pozwala na szpan przed kumplami, którym udało się przejść jedynie zadania priorytetowe. Po ujrzeniu ekranu „Mission Complete” gracz jest przeważnie wniebowzięty ponieważ wszystkie etapy rozgrywki są bardzo emocjonujące, dynamiczne i pełne akcji. Wymagają ciągłego skupienia, i nie pozwalają na proste i tępe prucie do wszystkiego co stoi. Kończąc misję ujrzysz ekran podsumowujący, na którym ocenione zostają osiągnięcia gracza. Zależnie od wypełnionych zadań, oraz ilości pozostałych przy życiu członków oddziału otrzymujesz odpowiednią ocenę w postaci trzy kolorowych odznaczeń. Jeśli cały rozdział fabuły wykonasz otrzymując złoto, na jego końcu uraczony zostaniesz złotym medalem.


Screeny z Medal of Honor: Wojna w Europie (PS2)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?