Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

ObserwujMam (1076)Gram (515)Ukończone (561)Kupię (98)

Call of Duty 4: Modern Warfare (PC) - recenzja gry


@ 16.11.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Kiedy studio Infinity Ward ogłosiło, że przenoszą swoją sztandarową serię do czasów obecnych, wielu graczy zaczęło się obawiać, czy najnowsza edycja Call of Duty będzie równie dobra, co jej drugo-wojenne odpowiedniki.

Kiedy studio Infinity Ward ogłosiło, że przenoszą swoją sztandarową serię do czasów obecnych, wielu graczy zaczęło się obawiać, czy najnowsza edycja Call of Duty będzie równie dobra, co jej drugo-wojenne odpowiedniki. Powstało wiele wątpliwości i oczywiście podział na dwa obozy: zwolenników oraz przeciwników. Na szczęście Call of Duty 4: Modern Warfare okazuje się prawdziwym diamentem nowoczesnych strzelanek. Przez najbliższe lata stanowić będzie źródło inspiracji i wzór do naśladowania dla innych deweloperów.

Jak we wszystkich strzelankach, tak też w Call of Duty 4: Modern Warfare mamy do czynienia z dwoma podstawowymi trybami rozgrywki. Pierwszy z nich dedykowany jest dla jednego gracza, drugi natomiast pozwala na zabawę wieloosobową. Fabuła przedstawiona w trybie single player nie jest szczególnie odkrywcza, stanowi jednak wspaniałą wymówkę do przejścia serii szybkich i dynamicznych misji, pełnych strzelania i tłuczenia wszystkiego co wejdzie Wam w drogę. Aby jednak nie pominąć żadnego składnika gry, opiszę pokrótce o co biega w przedstawionej historii.

Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

Otóż całość obraca się wokół terrorystów, którzy siłą próbują pokazać światu, że są potęgą, z którą należy się liczyć. Kradną kilka Rosyjskich głowic nuklearnych i ostrzegają, że użyją ich na terenie Stanów Zjednoczonych. Sprawa wygląda dosyć tragicznie, by więc sobie z nią poradzić wojsko amerykańskie w połączeniu z brytyjskim S.A.S. wyruszają do akcji. Fabuła gry wrzuca nas w żołnierzy obu oddziałów i powoli przechodzimy kolejne przygotowane dla gracza misje. Rozgrywka jest bardzo liniowa, nie ma w niej żadnych zwrotów akcji, ani szokujących momentów. Nie można jednak powiedzieć aby była ona mało emocjonująca, nudna czy też nie satysfakcjonująca. Tryb dla pojedynczego gracza choć stosunkowo krótki zapewnia mnóstwo przyjemności i jest bez wątpienia jednym z najciekawszych z jakimi miałem do czynienia. Akcja jest błyskawicznie szybka, wszędzie biegają żołnierze oraz terroryści, a różnorodność zadań sprawia, że po ukończeniu zabawy chcemy więcej! Szczególnie, że jest ona zrealizowana w epicki sposób i posiada niezwykły charakter. Infinity Ward słynie z uwielbienia dla melodramatycznych momentów, a co za tym idzie znajdujemy je także w Cod 4!

Wśród misji, do wypełnienia są zlecenia typowo siłowe, w których przemy do przodu i staramy się eliminować wybiegających ze wszystkich stron oponentów. Po kilku etapach wskakujemy do kabiny helikoptera i siejemy spustoszenie przy pomocy zabójczych rodzajów uzbrojenia. Następnie cofamy się w czasie, lądujemy w okolicach Czarnobyla i jako snajper mamy do wypełnienia niezwykle istotne i kluczowe dla całej fabuły zadanie. Ten właśnie etap spodobał mi się najbardziej i uważam, że podobnych lokacji powinno być nieco więcej. Po ukończeniu rozgrywki, wracałem do niego jeszcze kilka razy, aby w pełni nacieszyć się jego wspaniałościami! Widać, że deweloperzy zadedykowali mnóstwo czasu na doszlifowanie każdego elementu swojego projektu, nie mamy tutaj bowiem żadnych błędów, niedociągnięć, czy też na siłę wrzuconej zawartości. Wszystko ze sobą idealnie współgra, czyniąc Call of Duty 4: Modern Warfare jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą strzelanką ostatnich lat. Oczywiście mowa tutaj o strzelankach typowo zręcznościowych, bowiem jeśli chodzi o rozgrywkę taktyczną, bezapelacyjnymi królami są serie Ghost Recon oraz Rainbow Six.


Screeny z Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosparadox26   @   15:23, 29.05.2009
Normalnie cudowna jest ta gra, zgadzam się z recenzentem co do tej gry, ale niektóre misje chyba dwie nie są liniowe można je rozegrać w różny sposób, a liniowość gry to akurat zaleta dzięki niej gra się w nią jak w film akcji, szkoda że nie dodano zaawansowanego systemu zniszczeń i dłuższych misji wtedy Call of Duty 4 była by w moich oczach grą idealną. Polecam wszystkim Uśmiech
0 kudosRewen   @   19:16, 29.05.2009
Może będzie to poprawione w CoD:MW2, ja też mam taką nadzieje, a w CoD:MW gra się momentami dokładnie jakby się oglądało film, nie myśli się nad tym co się robi, a nawet co się naciska, ja tak miałem czasem gdy grałem w CoD4 na veteran i skupiałem się na maxa Dumny
0 kudosmussak   @   19:27, 29.05.2009
Ja także miałem wrażenie, że oglądam film i nawet dalej je czasami mam. To szczególnie sie pojawia po pewnym czasie grania i gdy grę przechodzimy po raz kolejny (wiemy mniej więcej co się dzieje, mamy taktykę przejścia danej rundy i zwracamy przez to uwagę na szczegóły otoczenia, ... ). Puszcza oko Szczęśliwy
0 kudosRewen   @   19:34, 29.05.2009
Najbardziej mnie dręczyło zaraz po przejściu Cod4 (tak 2-4 dni później) jak oglądam film wojenny i nagle myślę, że wiem co się wydarzy, bo to oglądałem. Dopiero po chwili sobie uświadamiałem, że przed oczami miałem obraz z gry ^^, (to chyba jedynie przez ten nałóg "komputerowy").
0 kudoslukasz1675   @   21:36, 09.06.2009
Multiplayer w CoD4 jest super!!!
0 kudosMati0603   @   19:45, 15.12.2009
świetna gra super grafika i olbrzymia grywalność polecam
0 kudosloko24213   @   17:35, 12.03.2010
ta gra nie ma sobie równych pod względem intensywności akcji
przy pierwszym razie byłem tak zafascynowany, że nie mogłem od niej odejść
0 kudossarin_n   @   20:58, 13.04.2011
a ja jeszcze nie grałem, ale zagram, bo mam ram Uśmiech
0 kudosfoxi3   @   17:24, 04.01.2014
Patrząc na obecne "dokonania" twórców ghosta i black upsów aż trudno uwierzyć że ktoś mógł kiedyś napisać o grze z tej samej serii: "Ciężko jest znaleźć gry, które prezentują się równie dobrze jak Call of Duty 4: Modern Warfare. Prezencja programu jest po prostu zabójcza!"
Dodaj Odpowiedź