Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

ObserwujMam (1076)Gram (515)Ukończone (561)Kupię (98)

Call of Duty 4: Modern Warfare (PC) - recenzja gry


@ 16.11.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!Zabawa jest jeszcze przyjemniejsza, kiedy wskoczymy do świata rozgrywek wieloosobowych. Choć projekt studia Infinity Ward oferuje standardowe modele zabawy, to jednak do każdego z nich dorzucono ciekawe rozwiązania, nadające starciom zupełnie nowego klimatu. Po pierwsze nie mamy tutaj standardowych klas postaci, a co za tym idzie możemy skonfigurować uzbrojenie naszego żołnierza, a także umiejętności specjalne, takie jak zakłócanie radaru czy też detonacja w momencie śmierci. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna osobom lubiącym walkę w zwarciu, bowiem klęska oznacza, że zabierzemy ze sobą nie tylko własne bebechy lecz również przynajmniej jednego kolesia znajdującego się w naszym pobliżu. Należy jednak mieć nadzieję, że wspomniany towarzysz nie będzie należał do naszej własnej ekipy.

Za wzajemne tłuczenie się, gracze otrzymują punkty doświadczenia, które są sporym novum w świecie strzelanek z perspektywy pierwszej osoby. Zdobywanie ich pozwala na odkrywanie nowych rodzajów broni, mini zadań oraz kilku innych ciekawych rzeczy. Niestety punkty doświadczenia, a wraz z nimi coraz wyższe poziomy graczy stanowią także zalążek dosyć dużego problemu. Otóż, wszyscy wirtualni żołnierze, będący w grze nieco dłużej niż ich nowi koledzy siać będą spustoszenie pośród amatorów. Dopiero kiedy tak zwane lamki również pozyskają nieco doświadczenia będą w stanie stawić czoła bardziej zaawansowanym kumplom. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób przyjemności czerpanej z zabawy. Gra jest prawdziwie zabójcza i nic nie jest w stanie tego zmienić, nawet początkowe niepowodzenia, które przy odpowiedniej ilości samozaparcia szybko zamienią się w pasmo sukcesów.

Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

Ogromnym osiągnięciem dla autorów gry jest nie tylko jej poziom merytoryczny, lecz także wszelkie sprawy techniczne. Call of Duty 4: Modern Warfare działa na zmodyfikowanym silniku graficznym swojego poprzednika, przy czym zmiany są na tyle ogromne, że ciężko jest uwierzyć w jakość generowanego przez niego obrazu. Oglądając pierwsze filmiki prezentujące rozgrywkę myślałem, że przedstawiają one scenki przerywnikowe. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że były to obrazy wyciągnięte wprost z zabawy. Modele postaci biegające po ekranie prezentują się nadzwyczajnie dobrze, animacja jest zabójczo płynna, a efekty cząsteczkowe takie jak wybuchy, wystrzały, dym, krew itd. wyglądają po prostu wspaniale. Jedynie BioShock oraz Crysis na dzień dzisiejszy są w stanie równać się z prezencją dzieła studia Infinity Ward! Mi osobiście najbardziej podobał się moment eksplozji nuklearnej oraz kilka sekund po niej. Nie chcę jednak psuć Wam zabawy, dlatego też nie zdradzę dokładnie o co biega. Musicie przekonać się na własną rękę!

Oprawa audio również wywołuje mnóstwo ochów, achów oraz innych odgłosów zachwytu. Giwery brzmią naturalnie, głęboko i niezwykle klimatycznie. Po prostu czujemy, że jesteśmy na polu bitwy i wszędzie dookoła jest totalna zadyma. Wrażenie uczestnictwa w wojnie pogłębiają także dialogi pomiędzy postaciami, okrzyki przeciwników oraz wrzaski naszych sojuszników, którzy przez cały czas raportują kluczowe wydarzenia.

Podsumowując, napiszę po raz kolejny słowa, które skrobnąłem już kilkakrotnie – Call of Duty 4: Modern Warfare to jedna z najlepszych strzelanek ostatnich lat i ma ogromne szanse na zdobycie tytułu gry roku 2007! Jestem przekonany, że szybko nie otrzymamy równie dobrego przedstawiciela gatunku FPS!


Długość gry wg redakcji:
13h
Długość gry wg czytelników:
18h 38min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Ciężko jest znaleźć gry, które prezentują się równie dobrze jak Call of Duty 4: Modern Warfare. Prezencja programu jest po prostu zabójcza!
Genialny Dźwięk:
Głębokie i dynamiczne efekty specjalne wypełniają świat wojny i ciągłej akcji. Dialogi i muzyka uzupełniają rozgrywkę i nadają jej odpowiedniego klimatu.
Genialna Grywalność:
Epicki rozmach, wciągające misje, ciągła akcja i dopracowany tryb zabawy wieloosobowej sprawiają, że ciężko jest się nudzić.
Genialne Pomysł i założenia:
Genialna Interakcja i fizyka:
Słowo na koniec:
Wszystko współgra ze sobą idealnie, tworząc tym samym projekt wart Waszej uwagi!
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosparadox26   @   15:23, 29.05.2009
Normalnie cudowna jest ta gra, zgadzam się z recenzentem co do tej gry, ale niektóre misje chyba dwie nie są liniowe można je rozegrać w różny sposób, a liniowość gry to akurat zaleta dzięki niej gra się w nią jak w film akcji, szkoda że nie dodano zaawansowanego systemu zniszczeń i dłuższych misji wtedy Call of Duty 4 była by w moich oczach grą idealną. Polecam wszystkim Uśmiech
0 kudosRewen   @   19:16, 29.05.2009
Może będzie to poprawione w CoD:MW2, ja też mam taką nadzieje, a w CoD:MW gra się momentami dokładnie jakby się oglądało film, nie myśli się nad tym co się robi, a nawet co się naciska, ja tak miałem czasem gdy grałem w CoD4 na veteran i skupiałem się na maxa Dumny
0 kudosmussak   @   19:27, 29.05.2009
Ja także miałem wrażenie, że oglądam film i nawet dalej je czasami mam. To szczególnie sie pojawia po pewnym czasie grania i gdy grę przechodzimy po raz kolejny (wiemy mniej więcej co się dzieje, mamy taktykę przejścia danej rundy i zwracamy przez to uwagę na szczegóły otoczenia, ... ). Puszcza oko Szczęśliwy
0 kudosRewen   @   19:34, 29.05.2009
Najbardziej mnie dręczyło zaraz po przejściu Cod4 (tak 2-4 dni później) jak oglądam film wojenny i nagle myślę, że wiem co się wydarzy, bo to oglądałem. Dopiero po chwili sobie uświadamiałem, że przed oczami miałem obraz z gry ^^, (to chyba jedynie przez ten nałóg "komputerowy").
0 kudoslukasz1675   @   21:36, 09.06.2009
Multiplayer w CoD4 jest super!!!
0 kudosMati0603   @   19:45, 15.12.2009
świetna gra super grafika i olbrzymia grywalność polecam
0 kudosloko24213   @   17:35, 12.03.2010
ta gra nie ma sobie równych pod względem intensywności akcji
przy pierwszym razie byłem tak zafascynowany, że nie mogłem od niej odejść
0 kudossarin_n   @   20:58, 13.04.2011
a ja jeszcze nie grałem, ale zagram, bo mam ram Uśmiech
0 kudosfoxi3   @   17:24, 04.01.2014
Patrząc na obecne "dokonania" twórców ghosta i black upsów aż trudno uwierzyć że ktoś mógł kiedyś napisać o grze z tej samej serii: "Ciężko jest znaleźć gry, które prezentują się równie dobrze jak Call of Duty 4: Modern Warfare. Prezencja programu jest po prostu zabójcza!"
Dodaj Odpowiedź