Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (PC)

ObserwujMam (181)Gram (53)Ukończone (49)Kupię (9)

Recenzja gry Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (PC)


@ 28.10.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Rainbow Six jest jedną z najstarszych serii gier taktycznych, w której przejmujemy kontrolę nad oddziałem specjalnym i wypełniamy mnóstwo skomplikowanych i niebezpiecznych misji. Już od pierwszej edycji serii mieliśmy do czynienia z prawdziwym symulatorem, który nie wybaczał żadnych błędów i wymagał mnóstwa czasu do perfekcyjnego opanowania.

Rainbow Six jest jedną z najstarszych serii gier taktycznych, w której przejmujemy kontrolę nad oddziałem specjalnym i wypełniamy mnóstwo skomplikowanych i niebezpiecznych misji. Już od pierwszej edycji serii mieliśmy do czynienia z prawdziwym symulatorem, który nie wybaczał żadnych błędów i wymagał mnóstwa czasu do perfekcyjnego opanowania. W grze największy nacisk położony był na zarządzanie drużyną, wykorzystywanie każdego jej członka i uważne planowanie kolejnych posunięć. Niestety nie każda część sagi była równie dobra, a jej fani do dzisiejszego dnia przeklinają moment, w którym na rynku zadebiutowało Rainbow Six: Lockdown. Program posiadał zupełnie odmienny charakter rozgrywki, był tępą strzelanką i nie wymagał praktycznie żadnego myślenia. Gdzieś w procesie produkcji zaginęły wszelkie elementy taktyczne i zarządzania drużyną. Przy okazji zmienił się totalnie klimat zabawy i wielbiona niegdyś seria zaczęła tonąć. Na szczęście deweloper obudził się w samą porę i opisywana przeze mnie najnowsza edycja Rainbow Six wraca do korzeni oferując wszystko to, czego oczekiwali fani.

Rainbow Six Vegas – bo o nim mowa – przenosi graczy w sam środek opanowanej przez terrorystów stolicy hazardu. Gracz przejmuje kontrolę nad specjalną grupą uderzeniową, której zadaniem jest oczywiście wyeliminowanie wszystkich uzbrojonych oszołomów i przywrócenie spokoju w mieście. Zadanie nie jest jednak tak proste jak pierwotnie się wydaje, stojąca przed nami armia bandytów uzbrojona jest po zęby i potrafi skutecznie wykorzystywać wszelkie nasze błędy.

Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (PC)

Pierwsze zadania w grze nie są szczególnie skomplikowane. Musimy przemierzać pełne oszołomów ulice, powoli eliminować każdego z nich i docierać do punktów kontrolnych. Po kilku zleceniach zabawa się rozkręca, a nasza drużyna staje przed coraz większymi wyzwaniami. Deweloperzy postarali się aby misje były zróżnicowane i wymagały wypełniania innych celów. Raz mamy do czynienia z odbijaniem zakładników, innym razem głównym celem jest wyeliminowanie jakiegoś przywódcy, a przy kolejnej okazji staramy się wysadzić kluczową pozycję wroga. Zabawa jest wciągająca jak skurczybyk i ciężko jest się oderwać od gry. Rainbow Six: Vegas jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących i interesujących produkcji ostatnich lat. Dzieje się tak głównie za sprawą wielu ciekawych rozwiązań oraz szybkiej i dynamicznej akcji, która nigdy się nie nudzi.

Jak już wspomniałem, podstawą rozgrywki w Rainbow Six: Vegas jest zarządzanie drużyną i wspólne wypełnianie wszystkich zleconych nam misji. Gracz bezpośrednio kontroluje jednego członka oddziału, pozostałym natomiast wydaje polecenia. Mamy możliwość zlecenia wywarzenia drzwi, ostrzelania pozycji wroga, osłaniania własnych linii, rzucenia granatem dymnym itd. Co ciekawe deweloperzy postarali się o dopracowane algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki którym nasi podopieczni zachowują się logicznie i radzą sobie nawet z najtrudniejszymi sytuacjami. Wyobraźcie sobie misję, w której musimy uratować ważną osobistość. Podchodzimy do drzwi i spoglądamy pod nie przy pomocy specjalnej kamery. Wybieramy cele dla wszystkich członków grupy, wysyłamy ich następnie na odpowiednie pozycje i dajemy rozkaz ataku. Wpadają oni do pomieszczenia i zaczynają od likwidowania wyznaczonych celi. My sami w tym czasie również staramy się zatłuc zauważonych oponentów. Jeśli wszystko idzie tak jak należy, to już po kilku sekundach pomieszczenie jest puste, a my wychodzimy z zabezpieczonym celem.

Podobnych misji jest oczywiście całe mnóstwo, a każda kolejna trudniejsza od poprzedniej. Zadania, choć oparte są na posunięciach taktycznych, nie przypominają tych z Ghost Recon Advanced Warfighter, w którym liczy się przede wszystkim powolne parcie naprzód, kontrolowanie sytuacji i bardzo sukcesywne eliminowanie bandytów. W Rainbow Six: Vegas nie ma czasu na kombinowanie i zbyt długie planowanie. Po prostu wpadamy, odpowiednio rozkładamy dostępne siły i jak najszybciej zaczynamy szturm. Nie można też jednak powiedzieć, że tłuczenie terrorystów w mieście grzechu pozbawione jest myślenia. Pomimo tego, że największy nacisk położony jest na akcję, gra wymaga logicznego postępowania i ciągłego posługiwania się członkami naszej grupy. Tylko i wyłącznie poprzez skuteczne zarządzanie jesteśmy w stanie wypełnić postawione przed nami zlecenia.


Screeny z Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?