Jade Empire (PC)

ObserwujMam (543)Gram (198)Ukończone (132)Kupię (25)

Jade Empire (PC) - recenzja gry


@ 31.03.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Firma BioWare słynie z wydawania niezwykle ciekawych i dopracowanych pod każdym względem gier RPG. Całkiem niedawno mieliśmy okazję zagrać w drugą część kultowego Neverwinter Nights, a już od kilku dni na półkach sklepowych czeka kolejny smakowity kąsek - Jade Empire.

Firma BioWare słynie z wydawania niezwykle ciekawych i dopracowanych pod każdym względem gier RPG. Całkiem niedawno mieliśmy okazję zagrać w drugą część kultowego Neverwinter Nights, a już od kilku dni na półkach sklepowych czeka kolejny smakowity kąsek - Jade Empire. Gra pierwotnie została wydana jedynie na konsolę Xbox, teraz wreszcie trafia także do posiadaczy komputerów PC. Oczywiście program został poddany drobnym modyfikacjom, a co za tym idzie nie jest jedynie portem z jednej platformy na drugą. Autorzy postarali się aby rozgrywka była odpowiednio zbalansowana, oprawa wizualna atrakcyjna i przyjemność z zabawy przynajmniej równie dobra jak w pierwowzorze. Czy udało im się osiągnąć te zamierzenia…? Zdecydowanie tak! Jade Empire Specjalna Edycja to jedna z ciekawszych pozycji reprezentujących gatunek action RPG, i choć nieco odchodzi od innych produkcji studia BioWare, to jednak jej urok i rozbudowanie przyciągną uwagę każdego szanującego się maniaka RPG!

Na początek zacznijmy od fabuły… Jak to w grach RPG zwykle bywa, zaczynając rozgrywkę nie wiemy zbyt wiele. Wybieram interesującą nas postać, przydzielamy odpowiednie punkty umiejętności, decydujemy się na styl walki i następnie ruszamy do boju. Bohater w grze jest młodym uczniem potężnego Mistrza Li. Jest zdecydowanie najlepszy w całej szkole, a co za tym idzie czeka na niego mnóstwo przeróżnych testów i sprawdzianów umiejętności. Dzięki nim będzie mógł odkryć swoje przeznaczenie i wyruszyć do walki ze złem, które tym razem pochodzi ze świata duchów.

Jade Empire (PC)

Po kilku minutach wędrowania i rozmawiania z napotkanymi osobami dowiadujemy się, że z jakiegoś powodu dusze zmarłych osób nie chcą odchodzić w zaświaty i są uwięzione wśród żywych. Długie przebywanie w towarzystwie śmiertelników sprawia, że ogarnia je szaleństwo i zaczynają po prostu kręcić dymy, jak to się dzisiejszym slangiem wyraża. W całym tym zamieszaniu nasz bohater odegra bardzo ważną rolę, jest bowiem ostatnim przedstawicielem swojego ludu, który najprawdopodobniej odpowiedzialny był za przeprowadzanie dusz do świata astralnego. W tym właśnie momencie powinienem zakończyć opisywanie fabuły, nie chcę bowiem zdradzić zbyt dużo i przy okazji popsuć Wam przyjemności z zabawy!

Przyznam szczerze, że po odpaleniu gry i spędzeniu przy niej kilkudziesięciu pierwszych minut byłem nieco zniesmaczony. Nie było to spowodowane ogromną ilością dialogów, ponieważ do tego przywykłem grając w inne tytuły studia BioWare. Myślę, że główną barierą był nietypowy klimat rozgrywki, który porywa gracza na przygody w świecie orientu. Nie jestem fanem tamtejszej kultury, a co za tym idzie potrzebowałem nieco czasu na przyzwyczajenie się. Ciężkie początki okazały się na szczęście jedynie tymczasowe, a wraz z upływem czasu Jade Empire pochłaniało mnie coraz bardziej nie pozwalając na choćby chwilę odetchnienia. Fabuła w grze dość szybko nabiera tempa a mechanika rozgrywki, choć dość nietypowa jak dla BioWare daje mnóstwo satysfakcji i sprawdza się bardzo dobrze.


Screeny z Jade Empire (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosdavid31121   @   17:45, 28.03.2010
Zgadzam się z taką oceną gra nie jest idealna