Medieval II: Total War (PC)

ObserwujMam (612)Gram (424)Ukończone (87)Kupię (53)

Medieval II: Total War (PC) - recenzja gry


@ 26.01.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Medieval II: Total War to najnowsza część słynnej serii gier strategicznych, których znakiem rozpoznawczym są gigantycznych rozmiarów starcia, duży nacisk na taktykę rozgrywki, wiele dostępnych jednostek i ogólny monumentalizm… Po prostu w serii Total War po raz pierwszy mieliśmy okazję poczuć się jak na prawdziwej wojnie, nie zależnie od okresu historycznego, w którym graliśmy! Medieval II: Total War jak sama nazwa wskazuje porywa nas do walki w czasach średniowiecznych i jest nawiązaniem do wydanego kilka lat wcześniej pierwowzoru.

Medieval II: Total War to najnowsza część słynnej serii gier strategicznych, których znakiem rozpoznawczym są gigantycznych rozmiarów starcia, duży nacisk na taktykę rozgrywki, wiele dostępnych jednostek i ogólny monumentalizm… Po prostu w serii Total War po raz pierwszy mieliśmy okazję poczuć się jak na prawdziwej wojnie, nie zależnie od okresu historycznego, w którym graliśmy!

Medieval II: Total War jak sama nazwa wskazuje porywa nas do walki w czasach średniowiecznych i jest nawiązaniem do wydanego kilka lat wcześniej pierwowzoru. Program przeszedł oczywiście wiele modyfikacji i ulepszeń, a co za tym idzie został dopasowany do gier nowej generacji. Prócz oczywistych zmian w oprawie audio-wizualnej bardzo szybko można zauważyć także te w sferze merytorycznej, czyli w ilości jednostek, interfejsie użytkownika, taktykach walki oraz opcjach pozwalających jej uniknąć. Medieval II: Total War to nie tylko kontynuacja, to znaczący krok do przodu w stosunku do poprzedników.

Pierwszą cechą charakterystyczną programu jest rozgrywka podzielona na dwa etapy: system turowy oraz akcję w czasie rzeczywistym. Pierwsza część zabawy toczy się na mapie świata, o którego dominację będziemy walczyć. Widzimy tutaj miasta, oraz poruszające się między nimi oddziały żołnierzy. Każde posunięcie ograniczone zostało przez punkty ruchu, i wykonywane jest na przemian. Oznacza to, że każdy gracz może poruszyć się tylko na określoną odległość, a po wykonaniu ruchu następuje runda kolejnego dowódcy. W ten oto sposób staramy się jak w szachach przemieszczać naszą armię i przygotować wojsko do natarcia, lub obrony własnych pozycji. Złe decyzje w trybie turowym są nieodwracalne i mogą prowadzić do katastroficznych rezultatów. Warto więc każde posunięcie dokładnie przemyśleć i dopiero po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wydać odpowiedni rozkaz!

Medieval II: Total War (PC)

Kiedy na mapie strategicznej dojdzie do spotkania między dwoma rywalizującymi armiami, Medieval II: Total War przerzuca nas do trybu rozgrywki w czasie rzeczywistym. To tutaj stajemy oko w oko z naszym wrogiem i staramy się go pokonać przy użyciu posiadanych jednostek. Nie muszę chyba nikomu wyjaśniać, że ten moment zabawy jest esencją gry, i właśnie on wyróżnia Medieval II: Total War spośród innych gier strategicznych.

Przed rozpoczęciem walki zajmujemy się odpowiednim rozmieszczeniem wojska. Następnie nie pozostaje nic innego jak rozpocząć szarżę lub przygotować się na atak ze strony oponenta. Starcia w grze nie należą do zbyt prostych, choć trzeba przyznać że średnio inteligentni przeciwnicy nieco ułatwiają zwycięstwa. W Medieval II: Total War najważniejsza jest taktyka, a co za tym idzie nie macie co liczyć na zwycięstwo poprzez pędzenie w stronę oddziałów wroga – w grze należy pamiętać, że każda jednostka posiada swoje dobre, jak i złe strony. Nie możemy wystawić łuczników do przodu, ponieważ zostaną oni natychmiast zdziesiątkowani. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku lekkiej piechoty zaatakowanej przez kawalerię. Konna jazda oponenta przebije się przez nich wyrządzając nam ogromne straty, i przy okazji nie tracąc zbyt wielu żołnierzy. Odpowiednie wykorzystanie każdej jednostki, i słabości wroga są kluczem do sukcesu.


Screeny z Medieval II: Total War (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?