Company of Heroes: Kompania Braci (PC)

ObserwujMam (424)Gram (239)Ukończone (99)Kupię (16)

Company of Heroes: Kompania Braci (PC) - recenzja gry


@ 28.10.2006, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!Pomimo tego, że Company Of Heroes oferuje nam zabawę wieloma pojazdami, to jednak główny człon rozgrywki skupia się wokół jednostek piechoty. Żołnierze podzieleni zostali na kilka rodzajów takich jak saperzy, strzelcy, rangerzy czy też spadochroniarze. Ilość ta jest zupełnie wystarczająca, i wielkie brawa należą się producentowi za niezwykle dopracowany balans pomiędzy wszystkimi typami wojska. Sprawdza się niesamowicie dobrze, nie tylko w trakcie zabawy dla jednego gracza, lecz również podczas rozgrywek wieloosobowych. Inni deweloperzy powinni brać przykład z Relic, ponieważ udało im się osiągnąć coś, czego nie doświadczyłem już od naprawdę dawna. Company Of Heroes nie jest w najmniejszym stopniu frustrujące, pomimo tego że program jest trudny i wymaga myślenia. Nie mamy wrażenia, że komputer oszukuje, sztuczna inteligencja jest niezwykle realistyczna i nie daje łatwo za wygraną.

Prócz wszystkich opisanych powyżej elementów potężne wrażenie na graczu robi także model fizyki zastosowany w programie. Company Of Heroes to jedyny gra strategiczna posiadająca tak dobrze zaimplementowany system Havok. Dzięki niemu możliwe jest dewastowanie praktycznie każdego obiektu znajdującego się w otoczeniu gracza. Widzimy odrzucanych po wybuchach żołnierzy, rozrywane na kawałki pojazdy i zamieniające się w gruzy budowle. Autorzy przyłożyli się jednak znacznie bardziej tworząc destrukcyjne środowisko, ponieważ możemy wysadzać nie tylko najważniejsze obiekty w otoczeniu, lecz również te drugo planowe czyli drzewa, płoty, krzewy, słupy itd. Bole bitwy w Company Of Heroes wygląda jak pole bitwy, a nie sterylna makieta, w której wszystko wykonane jest z adamentium.

Company of Heroes: Kompania Braci (PC)

Fizyka byłaby jednak niczym bez równie dobrej oprawy audio-wizualnej. W tym przypadku po raz kolejny jesteśmy porwani w kosmos. Company Of Heroes to zdecydowanie najlepiej wyglądająca obecnie strategia. Gra charakteryzuje się wspaniale zrealizowanymi scenkami przerywnikowymi, mnóstwem szczegółów na każdej postaci, oraz idealnie odwzorowanym środowiskiem. Animacja wszystkich jednostek stoi na bardzo wysokim poziomie, a jakość tekstur jest tak dobra, że nawet po wykonaniu sporego zbliżenia wszystko wygląda idealnie. Mógłbym nawet pokusić się o stwierdzenie, że niejedna strzelanka pierwszoosobowa nie ma tak dobrze przygotowanych modeli żołnierzy. Niestety wszystkie te bajery powodują, że do płynnej zabawy w Company Of Heroes wymagany jest naprawdę mocny komputer. Wiadomo, że program można odpalić na średnich lub też niskich detalach, tracimy jednak wówczas wiele wspaniałych efektów, które znacząco poprawiają rozgrywkę.

Dźwięk oraz muzyka w Company Of Heroes nie są dla nas żadnym zaskoczeniem. Wszystkie efekty specjalne, dialogi, oraz pogrywające w tle kawałki przygotowano idealnie. Naprawdę ciężko jest znaleźć coś, do czego można by się przyczepić. Już dawno nie miałem w swych rękach tak dopracowanego i wciągającego programu. Po prostu strategia 2006 roku!

Company Of Heroes to niezwykła gra strategiczna, w której otrzaskana na wszystkie możliwe sposoby tematyka Drugiej Wojny Światowej odżywa na nowo. Program oferuje wciągającą fabułę dla pojedynczego gracza oraz bardzo dynamiczne rozgrywki sieciowe. Całość uzupełnia wspaniała oprawa audio-wizualna oraz niezwykle rozbudowany model fizyki. Każdy, ale to każdy fan gier strategicznych powinien mieć Company Of Heroes w swojej kolekcji.


Długość gry wg redakcji:
20h
Długość gry wg czytelników:
41h 57min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Genialny Dźwięk:
Genialna Grywalność:
Genialne Pomysł i założenia:
Genialna Interakcja i fizyka:
Słowo na koniec:
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Company of Heroes: Kompania Braci (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospawelkin686   @   09:30, 17.07.2009
Cóż tu pisać. grę można tylko polecić i tyle
0 kudosSpiki   @   15:46, 16.07.2010
Polecam! szczególnie wykwalifikowanym strategom