Company of Heroes: Kompania Braci (PC)

ObserwujMam (424)Gram (239)Ukończone (99)Kupię (16)

Company of Heroes: Kompania Braci (PC) - recenzja gry


@ 28.10.2006, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!



Żołnierze naszego oponenta nie są głąbami stojącymi jak kołki na polu bitwy. Potrafią bardzo skutecznie szukać zasłony, rzucać w naszą stronę granaty, zachodzić od tyłu oraz oczywiście chować się do wnętrza różnych budynków. W sumie zniszczenie nawet dość sporych rozmiarów bloku nie stanowi dla naszych żołnierzy problemu, wystarczy bowiem posiadać kilka ładunków wybuchowych lub pukawki większego kalibru. Czasami jest jednak bardzo ciężko podejść wystarczająco blisko, do miejsca z którego jesteśmy ostrzeliwani. Kilka karabinków stacjonarnych MG-42 jest w stanie bardzo szybko uporać się z naszymi oddziałami, i będziemy zmuszeni ponawiać misję od ostatniego zapisu.

Wszystkie misje przygotowane przez autorów programu są bardzo ciekawe i różnorodne. Na początku mamy okazję być świadkami szturmu na plażę Omaha, by następnie oczyszczać drogi pełne niemieckich patrolów. Jak wspomniałem cały obszar działań podzielony został na sektory zapewniające jeden z trzech podstawowych surowców. Jedynie opanowanie większości z nich zapewni zwycięstwo. Cele misji bardzo często się zmieniają i nie są skonstruowane jak w każdej innej strategii czasu rzeczywistego. Naszym zadaniem jest nie tylko zdobywanie określonych punktów kontrolnych lecz również niszczenie budowli, zastawianie zasadzek na wrogie konwoje, eskortowanie ważnych osobistości, ochrona strategicznych miejsc itd. Naprawdę nie można powiedzieć, że Company Of Heroes to gra nudna. Przez cały czas się coś dzieje i musimy bardzo uważnie podążać do celu.

Company of Heroes: Kompania Braci (PC)

W przeciwieństwie do typowych RTS-ów w Company Of Heroes nie stawiamy bazy na którą składa się dziesiątki różnych budynków. Producent postanowił udostępnić nam jedynie kilka najważniejszych konstrukcji, tak aby całą uwagę gracza przyciągnąć do działań wojennych, a nie do rozbudowy i nadzoru ekonomicznego bazy. Po ustawieniu kwatery głównej możemy ruszać do walki. Ilość jednostek którymi dysponujemy jest ściśle ograniczona przez współczynnik populacji. Wszyscy wojacy podzieleni zostali na małe grupy, składające się z kilku, do kilkunastu osób. Kiedy stracimy członka oddziału, i dysponujemy wystarczającą ilością odpowiednich surowców, możemy wezwać wsparcie. Wówczas pozycja zabitego żołnierza zostanie uzupełniona przez nowego. Zamiennik bardzo efektownie ląduje na polu bitwy przy pomocy spadochronu i od razu gotowy jest do akcji. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na weteranów walczących w naszej armii. Jednostki posiadające większy staż na polu bitwy są bardziej efektywne, zadają większe obrażenia i wytrzymują znaczną ilość trafień. Utrzymanie ich jak najdłużej przy życiu może dość konkretnie pomóc nam w zwycięstwie. Lepiej bowiem posiadać oddział weteranów, niż całkowitych żółtodziobów, których celność oraz inne cechy stoją na mizernym poziomie.

Oddziały będące na naszych usługach korzystają z kilku różnych rodzajów broni. Prócz standardowo dostępnych karabinów, granatów, min oraz ładunków wybuchowych, możemy także korzystać z pukawek znalezionych na polu bitwy. Jeśli będziemy mieć szczęście pozyskamy pancerfaust, przenośne karabiny większego kalibru, moździerze itd. W przypadkach kryzysowych możemy także skorzystać z pomocy dział stacjonarnych takich jak działko przeciwpancerne M1 czy też Haubica M2. Dodatkowo w naszych oddziałach znajduje się kilka rodzajów czołgów oraz pojazdów opancerzonych. Maszyny, budynki, umocnienia oraz uzbrojenie zmienia się zależnie od wybranej strony konfliktu. Różnice pomiędzy sprzętem oraz jednostkami są głównie kosmetyczne i nie mają znaczącego wpływu na rozgrywkę.


Screeny z Company of Heroes: Kompania Braci (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospawelkin686   @   09:30, 17.07.2009
Cóż tu pisać. grę można tylko polecić i tyle
0 kudosSpiki   @   15:46, 16.07.2010
Polecam! szczególnie wykwalifikowanym strategom