Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę (PC)

ObserwujMam (55)Gram (3)Ukończone (5)Kupię (0)

Recenzja gry Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę (PC)


@ 16.07.2006, 00:00
Jerzy "Ogidogi" Kościelny
Komputery oraz gry interesują mnie od wielu lat. Nie mam konkretnych upodobań co do gatunków gier, jednak są tytuły których nie jestem w stanie strawić.

Ostatnio w świecie gier przygodowych wydarzyło się bardzo wiele. Producenci gier prześcigają się w pomysłach, a dystrybutorzy kuszą ofertami.

Ostatnio w świecie gier przygodowych wydarzyło się bardzo wiele. Producenci gier prześcigają się w pomysłach, a dystrybutorzy kuszą ofertami. Za sprawą firmy IQ publishing na polskim rynku, znalazła się seria gier przygodowych, która nosi nazwę Adventure Collection. Ta recenzja będzie dotyczyła jednej z gier należącej do tej wyjątkowej kolekcji, mianowicie Powrót na tajemniczą wyspę.

Na początku warto powiedzieć, że gra ta, jak kilka innych, inspirowana jest twórczością Juliusza Verne'a. W praktyce oznacza to, że mamy do czynienia z niesamowitą fabułą osadzoną w bajecznym świecie. Wielu miłośników pamięta przecież otoczenie w którym przyszło się nam poruszać w Podróży do wnętrza ziemi. Tym razem trafiamy na bezludną wyspę, ale czy rzeczywiście będziemy na niej sami??Gra ta, jest niezwykła i przyznam szczerze, że jeszcze się z taką przygodówką nie spotkałem.

Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę (PC)

Gracz wciela się w postać kobiety, samotnego żeglarza o imieniu Mina. Podczas jednego z rejsów, nasza bohaterka pod wpływem niszczycielskiej siły oceanu, wypadła poza burtę swojej żaglówki. Nieprzytomna trafiła na tytułową Tajemniczą wyspę. Głodna, wycieńczona, nie ma nic oprócz swojego telefonu, który niestety nie działa gdyż jego bateria padła. I tu, tuż po odzyskaniu świadomości, zaczyna się właściwa rozgrywka. Po krótkim zapoznaniu z wyspą, gracz od razu przekona się, iż skrywa ona jakaś tajemnicę. Głównym celem gry jest oczywiście powrót do domu, a można tego dokonać, tworząc baterię do telefonu. Ale czy to wystarczy??? Nie zdradzę wszystkich sekretów, gdyż zepsuje to całą zabawę. W każdym razie, na naszą bohaterkę czeka wiele niespodzianek oraz wyzwań. Na początku trzeba zadbać o jej żołądek, przygotować kilka potrzebnych narzędzi i dopiero można ruszać w głąb lądu. Już na pierwszy rzut oka widoczne są ślady działalności człowieka. W dalszej części rozgrywki zyskamy bardzo zwinnego przyjaciela, małpkę która będzie nam pomagać wykonywać trudne czynności. W grze napotkamy również kilka zagadek logicznych oraz dość ciekawy zestaw pytań na skojarzenia. Będą również momenty, kiedy trzeba wykazać się zręcznością i refleksem, ale o tym przekonacie się sami. Ciekawym rodzajem podpowiedzi jest Encyklopedia. Kiedy wejdziesz do ekwipunku, to właśnie ona pomoże wybrać odpowiednie kombinacje. Jest to forma ułatwienia, jednak jest ona dostępna dopiero w momencie gdy uruchomiony zostanie telefon Miny.

Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę (PC)

Na czym polega fenomen gry?? Otóż rozgrywka jest totalnie nie liniowa, gracz ma olbrzymią swobodę działania. Może wykonywać czynności w dowolnej kolejności i nie ma to na nic wpływu. Również możliwości jakie niesie ze sobą inwentarz są imponujące. Można łączyć ze sobą różne przedmioty, w różnych zestawieniach i na różne sposoby. Takie rozwiązanie znacznie uatrakcyjnia rozgrywkę. Co prawda fabuła i tak doprowadzi nas do punktu kulminacyjnego i zakończenie przygody zawsze będzie takie samo, jednak nie zawsze zakończymy grę z takim samym dorobkiem punktowym. Autorzy gry postanowili zastosować dość innowacyjny system punktowania każdej wykonanej przez nas czynności. Moim zdaniem jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że grę przechodzi się po kilka razy, po to aby uzyskać jak najlepszy wynik. Suma punktów będzie większa, jeżeli gracz wykaże się kreatywnością, zmysłem przetrwania, dobrym rozplanowaniem wykorzystania składników. Nie wiem jaka jest maksymalna liczba punktów, ale sądzę że po kilku razach, każdy opracuje perfekcyjny sposób przejścia gry. Jako bonus pojawi się w menu cała kolekcja pięknych artów, które przedstawiają świat gry.


Screeny z Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?