Football Manager 2021 (PC)

ObserwujMam (2)Gram (1)Ukończone (1)Kupię (0)

Football Manager 2021 (PC) - recenzja gry


@ 08.01.2021, 15:52
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Kolejny sezon, kolejna porcja sensownych zmian. Widać, że twórcy Football Manager 2021 nie próbują wymyślać koła na nowo i stawiają na ewolucję.

Studio Sports Interactive od dawna samodzielnie ustawia sobie poprzeczkę, bo cała konkurencja na polu piłkarskich menadżerów została wykoszona lata temu - oczywiście przez cykl Football Manager.

I choć taka hegemonia z reguły nie wróży niczego dobrego, to trzeba przyznać, że brytyjskie studio umiejętnie rozwija swoją serię. Mimo że nie dostajemy co roku rewolucji, to każda kolejna odsłona jest po prostu lepsza od wydania, które zastępuje. Nie na tyle, by co roku opłacało się kupować nowego Football Managera, ale już co dwa-trzy lata - jak najbardziej.

Dlatego o ile zeszłoroczne wydanie było chyba jednym z najmniej rozwojowych, tak Football Manager 2021 przynosi już kilka naprawdę ciekawych nowości i doprecyzowuje sporo innych, pomniejszych, ale tworzących całą tę potężną maszynę elementów. Stąd już teraz napiszę, że jeśli siedzicie na FM-ach sprzed kilku sezonów i rozważacie zakup czegoś "świeższego", to w FM21 zainwestować jak najbardziej warto!

Jeśli chodzi o konkretne zmiany, twórcy sporo podłubali przy szeroko pojętej otoczce meczowej, a także orzy "menadżerowaniu" - czyli de facto tym, co najważniejsze. Jedną z ciekawszych i bardzie przydatnych nowinek jest stworzony od podstaw system xG. To zaawansowane narzędzie, które analizuje i ocenia stworzone przez naszych piłkarzy sytuacje, oddane strzały oraz ich jakość. Następnie - po każdym meczu - wystawiany jest szczegółowy raport który pozwala ocenić nam skuteczność gry naszego zespołu. By - następnie - wprowadzić odpowiednie poprawki, gdy będzie ona niska. Dla fanów dogłębnego analizowania statystyk, jest to istny raj.

To zresztą niejedyne podpowiedzi, jakie na nas czekają. Sports Interactive rozbudowało rolę asystentów trenera, którzy w FM 21 jeszcze częściej i w bardziej czytelny sposób dzielą się swoimi sugestiami i sugerują rozmaite poprawki. Z tych rad możemy skorzystać lub nie, nie zawsze idą one bowiem w parze z naszą wizją gry zespołu, niemniej często bywają bardzo przydatne.

Football Manager 21 jest też przyjaźniejszy dla początkujących - pojawia się tu jeszcze więcej podpowiedzi, dotyczących nie tylko rywalizacji, ale też transferów, zatrudniania nowych członków sztabu, negocjowania umów. Dzięki temu obniża się nieco - nadal jednak wysoki - próg wejścia. 

Kolejna większa nowość, to znacznie rozbudowane konferencje pomeczowe. Tutaj twórcy przeprowadzili, i nie będzie to zbyt duże słowo, rewolucję względem poprzednich odsłon. System konferencji prasowych został przebudowany, na co czekaliśmy od dobrych kilku lat. Pojawiła się masa nowych opcji, jak np. wyrażanie emocji oraz gesty. Możemy przykładowo... rzucić w dziennikarzy butelką, gdy nas zirytują. Oczywiście warto trzymać pismaków po swojej stronie, w tym celu korzystając z rozmaitych nowych narzędzi, jak specjalne nowe dymki do konwersacji. Same konferencje doczekały się też całej masy nowych kwestii dialogowych, więc - przynajmniej początkowo - chce się brać w nich udział. Gdyby nam się jednak znudziły, nadal możemy oddelegować na spotkanie z mediami któregoś z asystentów. 


Screeny z Football Manager 2021 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?