Anno 1800 (PC)

ObserwujMam (4)Gram (2)Ukończone (0)Kupię (0)

Recenzja gry Anno 1800 (PC)


@ 24.04.2019, 20:54
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Anno 1800 to najlepsza odsłona cyklu - obok Anno 1404 z dodatkami - w jego całkiem niekrótkiej historii.

Strategie i rozbudowane city-buildery to jedne z niewielu gatunków, których posiadacze konsol mogą pozazdrościć właścicielom blaszaków. I choć na PlayStation i Xboksie wylądowało m.in. Cities: Skylines, to wiele świetnych serii wciąż pozostaje na wyłączność dla komputerów. Takim cyklem jest Anno, które niedawno doczekało się kolejnej odsłony. Tym razem ekipa Blue Byte zabiera nas na wycieczkę w niezwykle fascynujący okres przemysłowej rewolucji.

Anno 1800 w gruncie rzeczy nie przynosi potężnych zmian względem odsłon poprzednich. Jeśli w nie graliście, poczujecie się jak ryba w wodzie, choć nie będzie to to samo bajoro, w którym się zadomowiliście. Niemcy poczynili bowiem garść ulepszeń w samej rozgrywce, zostawiając jednak fundamenty na swoim miejscu.

Będąc początkującym graczem, rozgrywkę najlepiej zacząć od kampanii dla pojedynczego gracza, która sprawnie wyjaśni nam podstawy rozgrywki. Wątek fabularny nie jest jakiś zniewalający, ale przyznam, że od czasów WarCraft III nie spotkałem strategii, której fabuła byłaby mnie w stanie w jakimkolwiek stopniu zaangażować. Uznajmy więc, że historia opowiedziana w Anno 1800 po prostu występuje i o ile można skupić na niej uwagę, równie dobrze można co któryś dialog sobie przeklikać i zbyt wiele się na tym nie straci.

Całość opiera się na wątku rodzinnej intrygi, w cieniu której tworzymy od podstaw własne imperium. Nie doszukujcie się tu głębszych kontekstów, choć czasami musimy podjąć jakąś cięższą decyzję, która rzekomo zostawia odcisk na dalszym rozwoju fabuły. Kampanię zaliczyłem tylko (albo aż) raz, więc trudno mi ocenić, czy faktycznie tak jest. W jej trakcie nie brakuje natomiast licznych ciekawostek, jak np. fabularyzowanych zadań za które otrzymujemy interesujące nagordy czy bitew morskich - choć te ostatnie nie są szczególnie dopracowanym elementem.


Screeny z Anno 1800 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?