WRC 2 (PC)

ObserwujMam (57)Gram (11)Ukończone (5)Kupię (5)

WRC 2 (PC) - recenzja gry


@ 24.11.2011, 13:45
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Pierwsze WRC autorstwa włoskiego studia Milestone zadebiutowało w zeszłym roku. Gra okazała się tytułem przeciętnym, uzyskując niezbyt godną podziwu średnią na poziomie 66%.

Pierwsze WRC autorstwa włoskiego studia Milestone zadebiutowało w zeszłym roku. Gra okazała się tytułem przeciętnym, uzyskując niezbyt godną podziwu średnią na poziomie 66%. Sporym ratunkiem była tutaj pełna licencja FIA, dzięki której nie brakowało realnych kierowców, teamów czy rajdówek. Producent obiecał więc poprawki, które miały zostać wprowadzone do WRC 2. Po odpaleniu gry szybko dochodzimy jednak do wniosku, że ktoś rzucił tutaj słowami na wiatr...


Więcej filmów z WRC 2


Na samym starcie wita nas odświeżone menu. Ponownie budzi ono jednak mieszane uczucia i jest tylko odrobinę lepsze od zawartego w poprzedniku. Mamy toporny interfejs, a sam ekran startowy niespecjalnie zachęca do grania. Ale to w końcu tylko menu, więc kto by się przejmował... Dalej jest na szczęście nieco ciekawiej, a gdy odpalimy sobie pierwszy odcinek, gra nabiera tempa. Wcześniej skupimy się jednak na wyborze pojazdu, a te zostały podzielone na sześć kategorii. Znajdziemy tutaj nowoczesne auta WRC, SWRC czy PWRC, a także klasyki, jak pojazdy grupy B czy „Safari” (m.in. Lancer III, Lancia Delta, Subaru Impreza). Jest tego sporo, chociaż maszyny się powtarzają – mają po prostu inne "naklejki" i należą do innego kierowcy. To jednak wymogi licencji.

Gdy już wybierzemy samochód, naszym oczom ukazuje się lista tras. Zawarto tutaj naturalnie wszystkie imprezy z rajdowego sezonu – łącznie pościągamy się w 13 krajach. W każdym z nich przynajmniej 6 odcinków, a więc łącznie dostajemy około 80 tras (dochodzą jeszcze przejazdy miejskie, po torach, w Berlinie). Brzmi to ciekawie, ale osoby grające w poprzednią część, mogą poczuć deja vu. Niektóre lokacje powtarzają się względem WRC 2010, choć naturalnie nie wynika to z lenistwa twórców – tak ułożono kalendarz rajdowy. Kolejnym problemem może być powtarzalność – trasy w poszczególnych lokacjach są dość podobne, a niektóre jedziemy po prostu od tyłu, względem wcześniej przejechanego OS-u. Jeżeli chodzi o same odcinki to są solidną rzemieślniczą robotą, choć bez finezji. A to przejedziemy przez jakąś bramę, a to po drodze miniemy czyjąś hacjendę czy amfiteatr (w Grecji, naturalnie) - standard. To, co mi się nie podobało, to na pewno poziom trudności. Trasy są szerokie, ciężko z nich wypaść, nie mówiąc już o dachowaniu czy czemuś podobnemu. Nawet odcinki otoczone drzewami nie stanowią większego wyzwania, bo na drodze spokojnie zmieściłyby się przynajmniej dwie rajdówki koło siebie. Ciekawiej robi się dopiero na krętych asfaltowych górskich ścieżkach, gdzie trzeba odpowiednio wymierzyć zakręt.

WRC 2 (PC)
Solidnie została zrealizowana kariera, będąca jednym z mocniejszych punktów WRC 2. O ile początek wydaje się być schematyczny – zaczynamy jako początkujący kierowca i pniemy się na sam szczyt, czyli klasyczne i oklepane „od zera do bohatera”, „be a hero”, czy jak kto woli – to dalej jest coraz ciekawiej. Już na samym początku Milestone oferuje nam atrakcyjną opcję, jaką jest budowanie własnego teamu. Do niego musimy zatrudnić mechaników, poszukać ofert sponsorskich czy ustalić malowanie dla naszej rajdówki. Prócz kierowcy jesteśmy więc menadżerem zespołu, coś na kształt kariery w FIFIE, choć na mniejszą skalę. Sama kariera została podzielona na 8 sezonów, co starcza naprawdę na długo, zważywszy na fakt, że z biegiem czasu awansujemy do coraz wyższych klas pojazdów, w efekcie czego ciężko tutaj o nudę. Z drugiej strony, nie jest to wszystko tak zróżnicowane jak w DiRT 3, a mimo że od Gymkhany wolę klasyczne rajdy, to produkt Codemasters dzięki większemu zróżnicowaniu dostarczył mi lepszych doznań.


Screeny z WRC 2 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudoszimny32   @   12:35, 25.11.2011
Bardzo przeciętna gra..,jedyna zaleta to licencja i..,nic więcej.
0 kudosDaerdin   @   13:26, 25.11.2011
Cóż, nie wiem czy oni mają zamiar tymi grami z kimkolwiek rywalizować? Zapewne tylko skok na kasę. Plusem na pewno jest pełna licencja, ale poza tym atutów nie dostrzegam...
0 kudosmikul1991   @   23:00, 25.11.2011
Nie mamy średniaka;) To dzisiejszy system ocen pozwala słabej grze dostać 6/10 Uśmiech Gra jest bardzo słaba, nudna jako zręcznościówka, brzydka jak noc (WRC na PS2 mimo niższej rozdziałki jest ładniejsze), toporna, zabugowana i kiepsko udźwiękowiona. Jak mówili moi poprzednicy - jedyny plus to licencja.
0 kudosgracz12543   @   17:58, 28.11.2011
uuu nieciekawie a miałem nadzieje na fajna licencjonowaną grę rajdową... znowu rozczarowanie
Dodaj Odpowiedź