Grand Theft Auto 3 (MOB)

ObserwujMam (5)Gram (2)Ukończone (3)Kupię (0)

Grand Theft Auto 3 (MOB) - recenzja gry


@ 16.03.2012, 11:09
Bartek "bat2008kam"


Rozgrywka sprowadza się do kilku ogranych już dziś elementów i schematów, co dziwić nie powinno, gdyż konkurencja nie spała i w oka mgnieniu podchwyciła rockstarową rewolucję. Podróżujemy od jednego zleceniodawcy do drugiego, kradnąc samochody, zabijając wrogo usposobionych mafiosów oraz biorąc udział w zapierających dech pościgach samochodowych. Misji jest cała masa, zaś nieliniowa struktura rozgrywki w żaden sposób nie narzuca nam konieczności ich przechodzenia. Jeśli chcemy, możemy zabawić się w samozwańczego stróża prawa, taksówkarza oraz strażaka, lub po prostu pozwiedzać Liberty City i pozbierać garść porozrzucanych w nim bonusów. Od siebie wspomnę tylko, że zadania są dość zróżnicowane i diabelsko efektowne – w powietrze wysadzimy mnóstwo rzeczy, z fabryką i statkiem transportowym na czele.

Grand Theft Auto 3 (MOB)

Samo miasto do dziś budzi szacunek swym rozmiarem oraz szczegółowością z jaką je odwzorowano. Składa się ono z trzech zróżnicowanych dzielnic, oddzielonych od siebie mostami, otwierającymi się wraz z postępem fabularnym. Przygodę rozpoczynamy w przemysłowym Portland, z czasem trafiając do biznesowego Staunton, na peryferiach Shoreside Vale kończąc. W każdej z dzielnic czeka masa niespodzianek oraz godnych uwagi obiektów sugerujących, że Rockstar nie szedł po najmniejszej linii oporu i nie bawił się w monotonne ‘’kopiuj-wklej’’. Na pierwszy rzut oka dostrzegamy, że Liberty to na tyle wierna kopia Nowego Jorku, na ile pozwalała ówczesna technologia. Statua Wolności i umiejscowiony w centrum Manhattanu Central Park to tylko część z charakterystycznych wizytówek Wielkiego Jabłka. Nie zabrakło i stadionu, należącego do popularnych, bejsbolowych Jankesów.

Pozwólcie, że nie wspomnę tu o zawrotnej liczbie pojazdów, zróżnicowanym arsenale broni czy interakcji z otoczeniem, a skupię się na stricte subiektywnych wrażeniach płynących z rozgrywki. Te są jak najbardziej pozytywne i to pomimo niezbyt ergonomicznej obsługi, jaka charakteryzuje większość ekranów dotykowych mających styczność z wymagającymi natychmiastowej reakcji tytułami. Początkowo ciężko było mi się przyzwyczaić do widoku palców zasłaniających znaczną część ekranu, z czasem jednak przywykłem i wsiąkłem na dziesiątki godzin, walcząc nie tyle ze sterowaniem, co z baterią i znajomymi, zakłócającymi rozgrywkę swymi bezsensownymi komunikatami.

Grand Theft Auto 3 (MOB)

Grand Theft Auto III znam na pamięć i kończyłem je już wiele razy, ale dopiero wersja komórkowa dała mi pełną satysfakcję. Wraz z powrotem do tytułu Rockstara, powróciła cała masa wspomnień, kryjących się gdzieś głęboko w zakamarkach mej podświadomości, zdominowanej przez produkcje wydawane obecnie. Nigdy bym nie pomyślał, że przed ekranem telefonu spędzę więcej czasu, niż przed telewizorem, z uporem maniaka grając w stare hity. A jednak! Aż się boję pomyśleć, co będzie, jeżeli potwierdzą się plotki o premierze przenośnego Vice City i San Andreas. Pierwsza z wymienionych produkcji to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, z jakimi kiedykolwiek miałem zaszczyt się zetknąć. Natomiast druga rozmachem przebija większość wydawanych obecnie dzieł, co oznacza, że… Nie, nie czas na to. Aktualnie skupmy się na komórkowym GTA III i przeżyjmy jeszcze raz jedną z najwspanialszych historii, jakie kiedykolwiek zaoferował nam świat gier video. To właśnie ona sprawiła, że Rockstar wskoczył do pierwszej ligi twórców, zasiadając dziś na złotym tronie deweloperskim i wyznaczając nowe trendy, raz po raz zachwycając niedoścignioną jakością.


Długość gry wg redakcji:
20h
Długość gry wg czytelników:
50h 22min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Drugiego tak ładnego i szczegółowego tytułu na telefonach komórkowych po prostu nie ma!
Genialny Dźwięk:
Ideał. Kapitalny dubbing i perfekcyjna muzyka... Można chcieć czegoś więcej?
Genialna Grywalność:
Wciąga na dziesiątki godzin, poprzez rozbudowane i zróżnicowane misje wątku głównego, garść zadań pobocznych oraz ogromny obszar do zwiedzania.
Genialne Pomysł i założenia:
Ojciec i matka dzisiejszych sandboxów, rewolucyjny pod niemal każdym względem.
Genialna Interakcja i fizyka:
Możesz iść, gdzie chcesz, zrobić co chcesz i w efekcie ponieść konsekwencje swych czynów. Interakcja z otoczeniem stoi na niesamowitym poziomie. Identycznie prezentuje się interakcja na linii gracz-telefon. Nie oderwiesz się, póki nie skończysz.
Słowo na koniec:
Jeżeli masz zamiar kupić tylko jeden, jedyny tytuł dedykowany telefonom komórkowym, niech to będzie właśnie ten. Dzieło wspaniałe i idealne!
Werdykt - Genialna gra!
Screeny z Grand Theft Auto 3 (MOB)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosSzymono111   @   12:57, 16.03.2012
Ocena zdecydowanie zawyżona,gdyż pomimo tego że mówimy tu o grze na komórki,to GTA III jakoś specjalnie mnie nie urzekł.To jest to samo GTA III z tymi samymi wadami co na PC i konsole.
0 kudossilverkin   @   14:00, 16.03.2012
Nie czytałem recki, bo grę sam posiadam na swoim smartfonie już od dłuższego czasu, może to napisałeś w tekście, ale...

Na jakim sprzęcie grałeś w GTA 3?
0 kudosbat2008kam   @   14:08, 16.03.2012
Samsung Galaxy S2. Daje radę, w przeciwieństwie do HTC HD2 mojego brata. Miejscami strasznie cięło.
0 kudosRecek   @   15:37, 16.03.2012
Testowałem na SE Xperia Neo V. Gra w niektórych momentach ma spadki FPS, a sterowanie jako całokształt jest nieco ciężkie. Na grafikę nie ma co narzekać, gdyż jest wyśmienita jak na taki sprzęt. Reszta to praktycznie to samo, co na PC. Osobiście postawiłbym 9/10, głównie ze względu na sterowanie.
0 kudosMicMus123456789   @   16:18, 16.03.2012
Gra ponadczasowa Uśmiech Niezależnie od tego kiedy i na czym gramy, gra wciąga jak diabli Uśmiech
0 kudosDirian   @   21:05, 16.03.2012
Pograłem chwilę u znajomego i średnio mi się podobało. Na PSP GTA było miodne, ale tutaj problematyczne jest sterowanie, które dość mocno psuło mi zabawę i nie wiem czy chciałbym się z tym męczyć.
0 kudoszvarownik   @   22:03, 16.03.2012
A moim zdaniem dużo lepiej prezentuje się i Dead Space i Shadowgun, może i teren działań nie ma startu do GTA, ale sama grafa jest duuużo lepsza. GTA III nie dość, że rozmyte, to jeszcze mocno kanciaste. Sterowanie wporzo i tak gram po kilkanaście minut (oprócz OsmosaSzczęśliwy), więc mi nie przeszkadza. Ogólnie bardzo dobra giera, ale jak dla mnie maks 8/10, może przez to, że grałem w nią już dawno temu, a może przez to, że preferuję na telach bardziej zręcznościowe i logiczne szpile? GTA III na telach nie rajcuje tak jak na stacjonarce z piwkiem w ręku Szczęśliwy
0 kudosMaterdea   @   22:06, 16.03.2012
Hm, 10 punktów na 10, dla gry na telefony komórkowe? Nie chciałbym tu ingerować w kompetencje Bata, ale IMO to zdecydowanie za dużo. Dziesiątka powinna dostać "gra kompletna" - doskonała pod każdym względem (vide za jakiś czas GTA V). Ale skoro Batowi się gierka podobała, to super - jego opinia, jego werdykt.
0 kudoszvarownik   @   22:19, 16.03.2012
Z oceną bata się nie zgadzam, ale nie ma czegoś takiego jak gra kompletna i doskonała pod każdym względem. Dla mnie miernikiem jakości gry jest fun jaki daje, może być brzydka jak cholera, ale jak ma niesamowity gameplay, przy którym odlatujesz na amen, to jest to gra niemal idealna (niemal, bo ideału nie ma). Spójrz na takiego Minecrafta, brzydkie to to, a kochają go miliony i uważają za ósmy cud świata. To samo moje ukochany Gearsy, gra ma sporo wad i baboli, ale jak sobie pomyśle jak dobrze się przy niej bawiłem w multi (i dalej to robię)... Nigdy nie powstała gra idealna i nigdy nie powstanie, zawsze coś komuś będzie nie pasować, zawsze coś nie będzie działać tak jak trzeba
0 kudosMaterdea   @   22:21, 16.03.2012
No okej, gry idealnej/doskonałej nie ma. Ale nie powinno być sytuacji, gdzie dyszkę (która przeznaczona jest tylko dla wybranych produkcji) otrzymuje remake gry sprzed 10 lat na komórki.
0 kudosDirian   @   22:29, 16.03.2012
IMHO ta ocena (10/10) powinna być niemal nietykalna i zarezerwowana jedynie dla najbardziej przełomowych gier, takich o których będziemy mówić przez lata i to w niemal samych superlatywach. Powinny być doskonałe w każdym calu, powodować opad szczęki i psychiczny orgazm. A takich gier jest naprawdę baaardzo mało.
0 kudosDaerdin   @   11:17, 17.03.2012
Inna jednak sprawa, czy póki co doczekamy się tej "ponadczasowej" gry na smartfonach. A skoro ona w mniemaniu bata jest zdecydowanie najlepszą grą na tę platformę, to można uznąć tą ocenę.
0 kudoslooka   @   23:33, 04.01.2013
Ocena zdeycodowanie zawyzona.
Jedna rzecz powinna obnizyc ocene o 2 punkty - autoaim ktory dziala tak ze zabije wszystkich na ulicy ktorych nie chcialem, a tego co chcialem trafic nawet nie ruszylem. Szczęśliwy Jak na gre w ktorej strzelanie jest jedna z wazniejszych rzeczy to slabo,
W Maxie Paynie czy w Dead Spacie duzo lepiej to rozwiazali.
Dodaj Odpowiedź