MG Hyde Park #1 - redakcyjne przemyślenia na tematy przeróżne


Redakcja @ 18:44 13.05.2019
"Redakcja"

Branża naszym okiem


.:: Dirian


W branży w sumie zbyt wiele się ostatnio nie dzieje, jakby wszyscy (prócz Sony, hehe) czekali na E3. Wiadomo, Epic znów coś tam wykupuje, ktoś tam znów się o to pulta. Na to już zbytnio nie zwracam uwagi. Bardziej zerkam w kierunku rynku sprzętu komputerowego, gdzie chyba każdy wyczekuje premiery nowych Ryzenów 3000. Pierwsze testy (nieoficjalne) pokazują, że średniopółkowy 8-rdzeniowy Ryzen może zaoferować wydajność zbliżoną do obecnie topowego i9 9900k (procek za 2300 zł, jakby ktoś nie wiedział), w znacznie niższej cenie. Jeśli faktycznie tak będzie, to czeka nas kolejna rewolucja na rynku PC – ostatnią przeprowadziło AMD przy okazji premiery pierwszych Ryzenów. W każdym razie jeśli ktoś planuje składać PC, radzę wstrzymać się do wakacji!

.:: LuKaS77PL


Skoro w ostatnich tygodniach jest ponownie głośno o Grze o Tron, chciałbym się krótko odnieść do plotek związanych z jej grową adaptacją. Nie jestem zagorzałym fanem tego uniwersum, książek na dzień dzisiejszy nie przeczytałem, lecz z serialem zapoznaję się na bieżąco. Całe szczęście, że po wielu latach bycia popkulturowym fenomenem, show HBO zostanie niebawem zakończone, gdyż na samym finiszu straszy marnym scenariuszem i psuciem wszystkiego, na co ciężko w tym czasie zapracowano. 

Jeśli plotki mówiące o tym, że nad grą pracuje From Software razem z twórcą pierwowzoru okażą się prawdą wydaje mi się, że możemy liczyć na coś naprawdę ekstra. Za twórcami Dark Souls, Bloodborne czy Sekiro: Shadows Die Twice przemawia fakt, że posiadają niebywały talent do budowania złożonej i pierwszorzędnie przedstawionej graczowi mitologii światów w swoich grach. Jeśli więc ktoś miałby obawy, że określone królestwa, frakcje, rody, legendy, fantastyczne stworzenia czy magia świata Westeros zostałyby przedstawione po macoszemu, myślę, że może spać spokojnie. From Software jest jednym z niewielu, którzy mogą sobie z tymi rzeczami poradzić, a dodatkowo, na pewno moglibyśmy liczyć na kolejny, oryginalny model rozgrywki, bez względu na to, czy po raz kolejny postawiono by na duże wyzwanie, czy bardziej przystępny system. Trzymam kciuki aby plotki się potwierdziły i jeśli rzeczywiście tak będzie, przed zagraniem nie odpuszczę powieści Martina!

.:: Materdea


Odnośnie naszej ukochanej branży, bo zaczyna się robić zbyt kulturalnie, to moją szczególną uwagę w ostatnim czasie – prawdopodobnie jak wielu PC-towców – przykuły ruchy firmy Epic Games. Studio odpowiedzialne za m.in. kasowe Fortnite ostro weszło w segment cyfrowej dystrybucji, nierzadko mało „koleżeńsko” podkupując gry i przyszywając im łatkę tytułów ekskluzywnych dla swojego sklepu.

Można się ze mną zgadzać lub też nie, ale oburzanie się graczy na – ordynarne co prawda, ale nadal trzymające się w kapitalistycznych ryzach – wykup poszczególnych produkcji na wyłączność do własnego folwarku jest po prostu normalne. Choć w naszej branży sytuacja raczej jest bez precedensu, to w np. filmowej – zwłaszcza w strefie streamingu – jest jak najbardziej zrozumiała. „Bombing review” wykonywany na innych dziełach z danej serii tylko dlatego, że kontynuacja ukaże się na Epic Games Store a nie Steame jest tak samo irracjonalne, jak oburzanie się na to, że Netflix ma czelność mieć na wyłączność dystrybucję pewnych filmów i seriali.

Również podnoszenie głosu dotyczącego potencjalnego monopolu Epic Games wydaje się być zupełnie na wyrost, zapominając, jak Steam niepodzielnie rządził i panował na tym rynku. Przede wszystkim nikt nie zmusza wydawców do udzielania pełnych licencji na sprzedaż ich gier na jednej platformie. A to, że autorzy Fortninte zdobyli sobie „popularność” najłatwiejszym sposobem – pieniędzmi – nie zmienia optyki całej sytuacji. 

.:: Juve


Ostatnio na swoim Twitterze wokalistka - Donna Burke - opublikowała krótkie nagranie wideo z sesji wraz z podpisem "Kept you waiting, huh?!", co mnie momentalnie zagotowało. Oczywiście nawiązała bezpośrednio do kwestii, jaką Big Boss wypowiadał w scenie otwierającej Metal Gear Solid: Ground Zeroes. Momentalnie przyszło zastanowienie, czy stara się Ona nas zainteresować nowym projektem, a może intencjonalnie nas wkręca, lub też najnormalniej w świecie wykorzystała znany cytat do podpromowania własnej osoby? Metal Gear Solid 6 na tej generacji konsol? Czy to w ogóle możliwe, że Konami samo mogłoby zaprojektować, napisać i wydać kolejną odsłonę jeszcze na PlayStation 4 i Xbox One? Z teoretycznego punktu widzenia to jest możliwe. Konami ma wydajny i śliczny silnik graficzny, masę assetów, połowę pracy z głowy. Metal Gear Solid to wciąż uniwersum z wieloma dziurami fabularnymi, które spokojnie można wypełniać. Wystarczyłoby zmienić stylistykę (pustynne klimaty są średnie - rzekłem), miejscówkę, poprowadzić rozgrywkę bardziej liniowo i...Konami wróciłoby do gry. A najprościej byłoby, tak jak Capcom, zrobić remake od podstaw i...wygrać generację?

.:: bigboy177


W branży cisza przed burzą. Coraz mocniej czuć, że konsole następnej generacji są już za rogiem. Nadal konkretów nam brakuje, ale powoli sytuacja zacznie się niebawem klarować, co znaczy, że w sieci pojawią się nowe doniesienia na temat PlayStation 5 oraz kolejnego Xboksa. Jeśli wierzyć różnej maści analitykom, dostaniemy platformy potężne, dopasione i wyjątkowe. Czy rzeczywiście tak będzie? Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Prócz powyższego, czuć jakąś lekką stagnację. Niby gier nie brakuje, niby sporo z nich to prawdziwe hity, ale już od dłuższego czasu nie było na rynku jakiegoś blockbustera - takiego wiecie... hiciora, co zmiecie całą konkurencję. Może do opisu tego będzie pasowało The Last of Us: Part 2 albo Death Stranding? A może znikąd pojawi się coś zaskakująco wyśmienitego? Oby tak właśnie było!

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosGuilder   @   10:43, 14.05.2019
Kusi mnie ten Ace Combat, ale musi jeszcze z ceny spaść.
No i ciekaw jestem nadchodzących nowinek w sprzęcie, zarówno procków od AMD jak i nowej generacji konsol.
Tak samo chciałbym, żeby plotki o grze od From Software w Westeros okazały się prawdą. Ależ by to była petarda!
0 kudosDirian   @   15:17, 15.05.2019
Cytat: Guilder
Tak samo chciałbym, żeby plotki o grze od From Software w Westeros okazały się prawdą. Ależ by to była petarda!

A ja nie jestem do końca przekonany. Wydaje mi się, że takie usilnie narzucone uniwersum mogłoby nieco przytłoczyć From Software. Oni jednak są świetni w tworzeniu własnych uniwersum, i nie wiadomo czy poradziliby sobie z czymś licencjonowanym. Już prędzej chyba by sobie CDP RED tu poradziło, no ale nie fantazjujmy za mocno Dumny