Recenzja filmu Kler - ciemniejsza strona Kościoła


Dirian @ 08:32 29.09.2018
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Kontrowersyjnie, ale z umiarem - Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zbulwersuje jednak sporą część społeczeństwa!

Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego to film, który od kilku tygodni jest na ustach polaków. Niech potwierdzeniem tego będzie fakt, że wczoraj, w dniu premiery, na olbrzymiej sali kinowej nie było ani jednego wolnego miejsca, nawet w tych pierwszych, szalenie niewygodnych rzędach, gdzie można nabawić się kontuzji kręgów szyjnych. Podobnie wyglądało to w przypadku kolejnych godzin projekcji. Nawet debiut nowych Star Warsów, przynajmniej u mnie w Gdyni, nie cieszył się aż tak szczelnie zapełnioną salą. Chyba tylko filmy Patryka Vegi przyciągają równie wielkie tłumy.

Wybierając się na Kler nie do końca wiedziałem, na co się nastawiać. Z jednej strony znam twórczość Smarzowskiego, z drugiej oficjalny trailer sugerował, że będzie to komedia mocno naśmiewająca się z Kościoła. Ostatecznie otrzymaliśmy obraz z elementami komedii, ale większość zabawnych scen zawarto właśnie we wspomnianej zajawce - co dla osób, które widziały ją po 2-3 razy przy okazji poprzednich wizyt w kinie, na pewno w jakimś stopniu psuło obraz całości. Bo nie było to świeże doświadczenie. To właśnie problem współczesnych trailerów - pokazują najczęściej zbyt wiele.

Abstrahując jednak od tego, Kler nie jest typową komedią. To bardziej coś w stylu dramatu rozrywkowego, pokazującego panoramę polskiego duchowieństwa. Problemem tego filmu jest to, że Smarzowski nie próbuje wynaleźć koła na nowo - jego dzieło przedstawia nam sytuacje, z których doskonale zdajemy sobie sprawę. Główne wątki to pedofilia w kręgach kościelnych, życie w celibacie (a raczej unikanie go), alkoholizm czy też niespełnione ambicje. Jest też nieco o wszechobecnej korupcji, chciwości czy zamiataniu niewygodnych spraw pod dywan. 

Smarzowski w Klerze wyraźnie atakuje kościół, ale nie rusza przy tym samej religii. Ta też ma swoje "za uszami", ale dobrze wiemy, że o ile jeszcze z Kościoła można się ponabijać, tak już o dogmaty lepiej nie zahaczać.

Sam film opowiada nam historię trzech, no w zasadzie czterech, duchownych. Grany przez Arkadiusza Jakubika ksiądz Kukuła prowadzi parafię w miasteczku i zmaga się z tematyką pedofilii. Jest człowiekiem wyraźnie zagubionym, ale na swój sposób próbuje stawić czoła licznym problemom spadającym na jego głowę. Inne perypetie przeżywa ksiądz Trybus (Robert Więckiewicz), niepotrafiący na krok odstawić flaszki czystej. Żyjący w biednej wsi kapłan jest z dala od wielkiego zgiełku i potężnych pieniędzy, wokół których obraca się trzeci z bohaterów. Mowa o księdzu Lisowskim (Jacek Braciak), którego ambicje sięgają aż Watykanu, ale póki co zostaje mu załatwiać ciemne interesy dla arcybiskupa Mordowicza (Janusz Gajos).

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosshuwar   @   10:44, 03.10.2018
Cytat: IgI123
Nie wiem czy zauważyliście
Zauważyliśmy, zauważyliśmy... tak się tylko spieramy Uśmiech Nie zauważyliście, że MiastoGrowicze to "miszczowie" ciętej riposty? Uśmiech
0 kudosmatrix1   @   18:56, 05.10.2018
Poza tym coraz mniej ludzi chodzi do kościoła, przynajmniej katolickiego. Z czego to wynika. Z pedofilii duchownych rzecz jasna. Statystyki ogólnopolskie mówią że w co trzecim kościele istnieje podejrzenie że duchowny może być pedofilem. Świadczą o tym skargi rodziców w szkołach podstawowych, że ich dziecko doznało urazu psychicznego przez księdza
Poza tym to najlepsza przykrywka zostać pedofilem pod pretekstem bycia duchownym. Moja propozycja - chcesz być duchownym - musisz być obrzezanym rzecz jasna z jąder
0 kudosTheCerbis   @   20:01, 05.10.2018
Cytat: shuwar
Cytat: IgI123
Nie wiem czy zauważyliście
Zauważyliśmy, zauważyliśmy... tak się tylko spieramy Uśmiech Nie zauważyliście, że MiastoGrowicze to "miszczowie" ciętej riposty? Uśmiech
Bez tego nie byłoby Miasta!
Cytat: matrix1
Moja propozycja - chcesz być duchownym - musisz być obrzezanym rzecz jasna z jąder
Nie istnieje coś takiego...
0 kudosfrycek88   @   21:04, 05.10.2018
Cytat: IgI123
Nie wiem czy zauważyliście, ale na MG od dawna czasami pojawiają się recenzje niektórych filmów.


Zauważyliśmy, ale jeszcze pół biedy jak by to były filmy związane jakoś z grami lub które mogą być zekranizowane przez twórców gier. Ale po co dawać tu takie filmy jak Kler. Jest to bez sensu.
0 kudosTheCerbis   @   21:09, 05.10.2018
Proszę tu nie insynuować braku umiejętności redaktorskich i filmoznawstwa naszego Diriana. Ja apeluję. Jest wolność słowa!
1 kudosDirian   @   22:44, 05.10.2018
Czasem recenzujemy też inne filmy, niż tylko te związane z grami. Akurat Kler to taki film, który wg. mnie warto obejrzeć, nawet jeśli nie jest idealny. Stąd tekst. Jak ktoś nie chce czytać / oglądać, to przecież nie ma przymusu. MG to portal głównie o grach i na tym się skupiamy, ale sporadycznie chcemy też napisać coś od siebie na inny temat.
1 kudosurban1212   @   11:03, 06.10.2018
Cytat: Dirian
Jak ktoś nie chce czytać / oglądać, to przecież nie ma przymusu. MG to portal głównie o grach i na tym się skupiamy, ale sporadycznie chcemy też napisać coś od siebie na inny temat.


No i bardzo dobrze. Proszę robić swoje i się nie przejmować.. A jak komuś nie pasuje to czytać nie musi recenzji o filmach.
2 kudosguy_fawkes   @   00:06, 09.10.2018
Niedawno wróciłem z seansu i muszę przyznać, że to kolejny dobry film Smarzowskiego. Jak wspomniał Dirian w samej recenzji, wiele z opowiedzianych tu sytuacji znamy z autopsji, a film, choć momentami celowo przerysowany, nie dotyka religii bezpośrednio. Ujmujące jednak w nim jest to, jak pochyla się nad księdzem jako człowiekiem, który ma wszystkie jego wady i nie jest żyjącym świętym - ba, jest mu nawet trudniej. Odebrałem Kler właśnie jako pochwałę tego najniższego stanu, będącego najbliżej zwykłych ludzi, księży, którzy mimo wielu przywar mają sumienie i potrafią zrobić szlachetnego. Pedofilia to jedno, ale film uderza także w kościół nie jako wspólnotę, ale realną siłę polityczną, dającą na wysokim szczeblu możliwość załatwiania własnych interesów, której obce jest ubóstwo i poświęcenie dla bliźniego. W tym kontekście bycie duchownym staje się wyrachowaną, życiową decyzją, daleką od powołania.
0 kudospylas   @   11:13, 28.10.2018
Takie recenzje to sobie zamieszczaj na Onecie, totalna miernoto!
0 kudosTheCerbis   @   11:17, 28.10.2018
Cytat: pylas
Takie recenzje to sobie zamieszczaj na Onecie, totalna miernoto!
Jakiś problem?
0 kudospylas   @   17:39, 28.10.2018
Bo zaczynacie śmierdzieć lewactwem, obywatelu
1 kudosGuilder   @   19:39, 28.10.2018
Widzę/słyszę użyte słowo lewak/lewactwo = wiem, że mam do czynienia z półgłowkiem.
0 kudosKotecek_PL   @   19:44, 28.10.2018
Oglądałem film, dobry, chodź nie pokazuje nic czego bym nie wiedział lub się domyślał.
0 kudosTheCerbis   @   21:23, 28.10.2018
Cytat: pylas
Bo zaczynacie śmierdzieć lewactwem, obywatelu
Idź gdzie indziej, trollu, i nie psuj nam Miasta. Uśmiech
2 kudosfebra1976   @   22:54, 28.10.2018
Normalnie nie wytrzymam i wtrącę moje trzy grosze.
Dlaczego tak wielu nas Polaków nie potrafi rozmawiać o trudnych tematach? Każda krytyczna wypowiedź, czy jak w tym przypadku film, dotykający spaczeń jakie występują pośród kleru jest odbierana jako atak na kościół. Człowiek który głośno wypowie negatywną opinię na temat księży, lub hierarchów nazywany jest zaraz zdrajcą, lewakiem czy inną czerwoną świnią. Każdy z księży to przecież człowiek, zazwyczaj oddany ludziom, pracujący dla dobra ogółu. Jednak są też czarne owce, rozpustnicy, alkoholicy, wyrachowani karierowicze. Czyli co, prawdziwy Polak i katolik powinien przymykać oczy na zło, bo robi je ksiądz? Rodziny molestowanych lub zgwałconych dzieci mają nic nie robić bo zaszkodzą kościołowi. Czy owe dzieci ze zniszczoną psychiką mają siedzieć cicho? Bo jakiś biskup powie że są same sobie winne bo ''Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga''.
Smarzowski ledwo dotkną czubka góry lodowej, a już odsądza się go od czci i wiary. Ciekawe kiedy zostanie zgnojony pozwami, za działanie przeciwko Polsce.
Dodaj Odpowiedź