SSD czy HDD dla PlayStation 4 na przykładzie dysku Transcend SSD370S


bigboy177 @ 11:42 28.06.2017
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Sprawdzamy jak w konsoli PlayStation 4 sprawuje się dysk twardy Transcend SSD370S.

Najpopularniejsza (tak urządzenie promuje firma Sony) konsola obecnej generacji w Polsce – PlayStation 4 – oferuje możliwość wymiany dysku twardego. Operacja jest banalnie prosta, a można ją zrobić ze względu na dwa powody. Pierwszy to chęć powiększenia wolnej przestrzeni, co przekłada się na możliwość zainstalowania większej liczby gier. Drugi związany jest z przyspieszeniem działania platformy. W ramach niniejszego artykułu zajmiemy się przeanalizowaniem tego związanego z wydajnością, każdy gracz planujący wymianę twardziela w PS4 na pewno zadawał sobie bowiem pytanie czy warto kupić SSD?

Na potrzeby testu udało nam się zdobyć dysk SDD firmy Transcend. W redakcyjnych progach zawitał model SSD370S oferujący 512 GB wolnej przestrzeni. Urządzenie sprzedawane jest w całkiem estetycznym opakowaniu za kwotę zbliżoną do około 1000 zł.

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się kilka krótkich materiałów do przeczytania, śrubki, ramka pozwalająca zamontować sprzęt w komputerze stacjonarnym, a także plastikowa wytłoczka, w której umieszczono głównego bohatera niniejszego tekstu.

Aby sytuacja była klarowna, słów kilka na temat specyfikacji technicznej SSD370S oraz niewielkie porównanie ukazujące różnice pomiędzy sprzętem firmy Transcend, a montowanych standardowo w konsolach PS4 dyskach HGST - marki należącej do znanego wszystkim Western Digital, poprzednio będącej w rękach Hitachi. Cały artykuł oparliśmy na porównaniu dwóch opisanych konstrukcji.

Dysk SSDDysk HDD
ModelTranscend SSD370SHGST Travelstar Z5K500
Pojemność512 GB512 GB
InterfejsSATA III 6 Gb/s (600 MB/s)SATA II 3 Gb/s (300 MB/s)
Odczyt sekwencyjny~560 MB/s~180 MB/s

Jak widać powyżej, różnica w odczycie sekwencyjnym, a także w interfejsie sprawia, że w teorii powinniśmy mieć czasy wczytywania danych kilkakrotnie krótsze na SSD niż na standardowym HDD. Przemawiają za tym również znacznie mniejsze czasy dostępu do danych na dyskach SSD - przede wszystkim one decydują o tym, że technologia SSD zapewnia skok wydajności.

W praktyce o przyroście decyduje jednak wiele różnych czynników. Dla przykładu PlayStation 4 najprawdopodobniej (nie ma oficjalnych informacji od Sony w tym temacie) wykorzystuje interfejs SATA II, ograniczony do przepustowości około 300 MB/s. Z tego względu wzrost szybkości ładowania już na starcie cięty jest o około 50%. Deweloperzy, powstrzymywani przez wydajność konsoli, także nie są w stanie przetwarzać danych z maksymalną szybkością oferowaną przez standard SATA II lub III, często narzucają limit do konkretnego poziomu. W przypadku PS4 Pro zysk wydajności mógłby być zatem większy. O ile? Być może sprawdzimy to dla Was w przyszłości.

Wracając do naszego testu, najpierw musimy podmienić standardowy dysk na urządzenie od Transcend. Wymiana twardziela PlayStation 4 przebiega szybko i sprawnie. Wystarczy kilka krótkich kroków i możemy cieszyć się zupełnie nowy „twardzielem”, tudzież dyskiem SSD. Na przykładzie PlayStation 4 Slim (fotki powyżej), najpierw należy usunąć niewielką zaślepkę z tyłu platformy (delikatnie podważając ją paznokciem). Następnie wypada odkręcić jedną śrubę, utrzymującą dysk w odpowiednim miejscu. Na koniec chwytamy taśmę i, stosując proporcjonalną do zadania siłę, lekko wysuwamy dysk z gniazda.

Wymieniamy dysk w ramce i proces potem powtarzamy w odwrotnej kolejności, składamy PlayStation 4 i uruchamiamy je. Naszym oczom powinien ukazać się ekran informujący o braku systemu operacyjnego. Trzeba go oczywiście zainstalować. Sam OS znajdziecie korzystając z tego linka (rozpocznie się wówczas pobieranie najnowszej jego wersji). Aby oprogramowanie zaaplikować w konsoli, musicie przegrać zdobyty plik na jakąś pamięć USB, uprzednio formatując ją w systemie FAT32 i tworząc katalog PS4, a potem UPDATE (we wnętrzu tego poprzedniego). Właśnie do tego katalogu przerzucacie PS4UPDATE.PUP – zwróćcie uwagę na rozmiar. Plik musi być w granicach 800 MB i w górę. Jeśli waży około 1/3 z tego, to nie macie całego systemu, a jedynie aktualizację. Przy próbie instalacji pojawi się błąd o tym, że PlayStation 4 nie może wykorzystać tego pliku.

Wszystko powinno działać, a zatem możemy zająć się testowaniem właściwym. Jako że Transcend SSD370S to dysk SSD, jego pracy oczywiście nie słychać. Nie ma w nim klasycznych głowic, tudzież kręcących się z ogromną szybkością tarcz, a jedynie całe mnóstwo półprzewodnikowych układów. Dzięki nim urządzenie jest ciche, lekkie i szybkie... niestety jednocześnie dość drogie.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosbinio1   @   19:41, 28.06.2017
Cena w stosunku do różnic w wydajności niewielka a cena zabija. Szkoda kasy
0 kudosremik1976   @   20:52, 28.06.2017
Kompletnie nieopłacalny interes, żeby dla kilku marnych sekund przepłacać ponad dwukrotnie za dysk, a jak się dysk porządnie wypełni to te różnice pewnie będą jeszcze mniejsze.
0 kudoskrzywy_banen   @   21:55, 29.06.2017
Dziwne, bo na pc różnica pomiędzy hdd i ssd jest duża. No i Xbox one elite, który ma dysk sshd też ponoć działa przez to dużo lepiej niż zwykły xboner.
0 kudosguy_fawkes   @   22:18, 29.06.2017
Z XBO jest tyle ciekawie, że tam niezły dysk zewnętrzny przy długich czasach ładowania potrafi wczytywać dane szybciej od wbudowanego - tak jest choćby w przypadku zwykłej wersji One'a i WD Passport X. W PS4 nie ma sensu montaż SSD, tak samo, jak nie było sensu w PS3. Trochę mnie dziwi obecność leciwego już interfejsu w PS4, ale czy to pierwsza dziwna decyzja Sony...? ;) Zresztą ekrany ładowania ogląda się rzadko, a dzięki możliwości uśpienia konsoli z grą jeszcze rzadziej, więc moim zdaniem nie jest to jakiś gigantyczny problem.
0 kudosdarkslide16   @   14:27, 30.06.2017
Prawie 1000zł za sam dysk SSD konsole PS4 idzie w tej cenie kupić Szczęśliwy
0 kudosmrPack   @   15:46, 30.06.2017
Cytat: guy_fawkes
Z XBO jest tyle ciekawie, że tam niezły dysk zewnętrzny przy długich czasach ładowania potrafi wczytywać dane szybciej od wbudowanego - tak jest choćby w przypadku zwykłej wersji One'a i WD Passport X.
Według testów przeprowadzonych przez DigitalFoundry na kilku grach na PS4 dysk zewnętrzny też pozwala na szybsze wczytywanie danych od tego fabrycznie zamontowanego w konsoli.
Ogólnie jeśli kogoś stać i długie czasy ładowania mu bardzo przeszkadzają to jednak ma zawsze jakieś rozwiązanie w postaci dysku SSD. Pozostali mimo wszystko zdecydują się pewnie na wymianę wewnętrznego HDD na pojemniejszy lub dokupienie zewnętrznego, który jak się okazuje też może dać pozytywne rezultaty Puszcza oko
0 kudosDirian   @   17:45, 30.06.2017
Cytat: darkslide16
Prawie 1000zł za sam dysk SSD konsole PS4 idzie w tej cenie kupić Szczęśliwy

Są tańsze SSD, akurat przyzwoity SSD 500GB można dorwać za ~ 600 zł a to brzmi już znacznie sensowniej. Inna sprawa, że 500 GB to jednak dla wielu osób będzie miało.
0 kudosdarkslide16   @   19:29, 30.06.2017
W przypadku pojemności prawda 500GB w PS4 to stosunkowo mało mam PS3 320GB tam to bez problemu starcza Uśmiech
Dobrze że jest opcja zamontowania szybszego dysku jak ktoś ma budżet to korzysta Szczęśliwy
1 kudosguy_fawkes   @   20:58, 30.06.2017
Cytat: darkslide16
W przypadku pojemności prawda 500GB w PS4 to stosunkowo mało mam PS3 320GB tam to bez problemu starcza Uśmiech
Dobrze że jest opcja zamontowania szybszego dysku jak ktoś ma budżet to korzysta Szczęśliwy
W PS3 dysk się przydaje w zasadzie tylko do cyfrówek. W odróżnieniu od obecnej generacji czy X360, tam można albo trzeba instalować tylko niewielką część gier płytowych. A dzisiaj praktycznie wszystkie, dodatkowo mają większy rozmiar.
0 kudosFox46   @   09:15, 05.07.2017
Może w kolejnej generacji zwiększą przepustowość HDD i wykorzysta się SSD.
Dodaj Odpowiedź