Najlepsze gry 2016 roku okiem Bigboy'a


bigboy177 @ 01:55 28.12.2016
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Kolejny artykuł z cyklu redakcyjnych podsumowań 2016 roku. Oto gry, które przemówiły do mnie najmocniej w ostatnich 12 miesiącach.

Dirian zapoczątkował tegoroczne, redakcyjne rankingi gier. Jego typy zobaczycie w poprzednim artykule. Poniżej natomiast znajdziecie moje, nieco odbiegające od jego zestawienia, choć na pewno zauważycie, że dwa tytuły się pokrywają.

Mimo że rok 2016 nie rozpieszczał nas szczególnie mocno, a kilka tytułów, m.in. Mafia III oraz Watch Dogs 2, nie do końca spełniły pokładane w nich nadzieje, nie brakowało projektów wciągających, rozbudowanych i oferujących wiele godzin dobrej zabawy. Bez problemu przygotowałbym ranking top 10, ale ze względu na to, że w redakcyjnym gronie zdecydowaliśmy wymieniać jedynie 5 tytułów, tyle właśnie znajdziecie poniżej.


1. Dishonored 2

Zdecydowanie najbardziej porywającym przedsięwzięciem ostatnich 12 miesięcy jest dla mnie najnowszy projekt studia Arkane. Dishonored 2 to wyśmienita gra. Mimo że fabularnie jest dość prosta, to pod względem oprawy wizualnej, mechaniki rozgrywki oraz lokacji nie ma sobie równych. Szczególnie duże wrażenie robią miejscówki. Są naprawdę unikatowe, a dwie z nich (Mechaniczna Rezydencja i Posiadłość Stiltona) to prawdziwe arcydzieła. Nie sposób nie polecić Dishonored 2 każdemu fanowi pierwowzoru, a także entuzjaście gier akcji, ogólnie.


2. Hitman

Początkowo nie byłem przekonany do epizodycznej formuły najnowszego projektu studia IO Interactive. W miarę jak pojawiały się kolejne rozdziały najnowszej przygody Agenta 47, zacząłem coraz mocniej oswajać się z takim rozwiązaniem. Głównie ze względu na to, że każda misja okazała się być rozbudowana i interesująca. Całkiem sprawnie połączono też wszystko wątkiem fabularnym, a zatem nie ma powodów do narzekania.

Ogromny plus nowego Hitmana to klimat z pierwszych odsłon sagi, a także bezustanne wsparcie. W trakcie mijającego roku deweloperzy nie udostępniali nam bowiem wyłącznie kolejnych epizodów opowieści. Oddawali w nasze ręce również m.in. Nieuchwytne Cele – specjalne kontrakty, które zrealizować dało się tylko przez kilkadziesiąt godzin. Mieliśmy ponadto tylko jedno podejście. Fantastyczna sprawa, wydłużająca czas obcowania z grą.


3. Dark Souls III

O Dark Souls III wspomniał już Dirian. Ostatni projekt studia From Software pojawił się na pierwszym miejscu jego rankingu. W moim jest na trzecim. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z grą istotnie słabszą od tych powyżej. Co to to nie. To naprawdę wyśmienite, rozbudowane i unikatowe RPG, w którym mamy zarówno rozbudowany wątek dla jednego gracza, jak i ciekawy multiplayer. DSIII nie był jednak w stanie wskoczyć na szczyt podium, bo zarówno przy Dishonored 2, jak i Hitmanie bawiłem się odrobinę lepiej.


4. Civilization VI

Kolejna odsłona słynnej sagi to garść zmian oraz wcześniej niedostępnych rozwiązań. Choć nie wszystkie wyszły jej na dobre, większość to krok w odpowiednim kierunku. W rezultacie szósta Cywilizacja to naprawdę grywalny projekt. Można spędzić przy niej setki albo i tysiące godzin, a nadal być czym zaskakiwanym. Warto też pamiętać, że w miarę upływu czasu tytuł będzie jeszcze bardziej dopieszczony, albowiem deweloperzy regularnie udostępniać będą aktualizacje, poprawki oraz całkiem nową zawartość. Wreszcie staniemy w obliczu prawdziwie genialnej strategii, kompletnej pod praktycznie każdym względem.


5. Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Na koniec pozostawiłem sobie przygody agenta Jensena. Choć Rozłam Ludzkości zdaje się być odrobinę słabszy od Buntu Ludzkości, w ogólnym rozrachunku oferuje naprawdę dużo przyjemności. Wątek fabularny jest interesujący i rozbudowany, a mechanika rozgrywki to klasa sama w sobie. Co istotne, całą opowieść przejść można bez zabijania choćby jednego przeciwnika, albo zamieniając się w prawdziwego rzeźnika – wszystko w rękach grającego. Całość uzupełnia oczywiście cyberpunkowa stylistyka.


Na tym zakończę swoje niedługie zestawienie. Jeśli chcecie podzielić się podobnym, koniecznie wpisujcie typy w komentarzach poniżej. Każdy ma odmienne preferencje, a w związku z tym, każdy będzie miał też osobiste i unikatowe top 5, tudzież top 10.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   08:49, 28.12.2016
No! I to mnie bardziej interesuje niż jakiś tam Kodżima Uśmiech

Moja lista TOP będzie skromna, bo wiele nowości dopiero przede mną:

Doom 2016 - bezapelacyjnie nr 1. Sprawił mi najwięcej frajdy i emocji.

Fallout 4 - Far Harbor - bardzo przyjemne DLC, długi, ciekawy i z wieloma wyborami wątek fabularny.

Wiedźmin 3: Dziki Gon - Krew i Wino - z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że moje oczekiwania były tak nadmuchane, że czegoś mi brakowało w drugim DLC do Wiedźmina. Jednak co by nie napisać, to kawał porządnie opowiedzianej historii.

Mafia III - wiem, że to kontrowersyjne, ale mimo wszystko to dobra gra. Przez ponad 50 godzin bawiłem się przednio i nie zastanawiając się kiedy koniec... Gra obecnie jest naprawdę tania, dlatego z czystym sumieniem ją polecam.
0 kudosJackieR3   @   09:05, 28.12.2016
No ale się z Bigiem nie pokrywasz . Zdziwiony
Swoją drogą Top 5 Biga no i Shuwcia pokazuje że w tym roku szału nie było. Smutny
0 kudosshuwar   @   09:51, 28.12.2016
Ano nie było. Oby rok 2017 był ciekawszy.
1 kudosremik1976   @   11:21, 28.12.2016
Przyznam, że liczyłem na artykuł na kilka stron, a tu taka bieda z tymi grami, że w zasadzie nie ma o czym pisać. Ładnych parę lat już gram i przyznam, że nie pamiętam czasów by było tak słabo. Można by było powiedzieć, że growy światek jest w szczytowej formie, ale za cholerę nie widać tego po grach. Prawie wszyscy doszli do jakiegoś momentu w ewolucji gier i spoczęli na laurach. Tak bardzo wpadli w samozachwyt początkowych sukcesów, że przestali się rozwijać, a co gorsze to do czego przez wiele lat dochodzili rozsypuje się na ich oczach i chyba nawet nie są w stanie tego dostrzec. To co ich utrzymuje na powierzchni to tylko marketing, ale to w końcu również runie o czym chyba już przekonuje się Ubisoft. Inni niestety podążają tą sama drogą. Cienko widzę przyszłość w tej branży. Osobiście nie wymienię żadnej gry, która by mnie zachwyciła. To co mnie interesowało i miało się pojawić już kilka lat temu do dziś nie ujrzało światła dziennego. Oczywiście moja wypowiedź jest ukierunkowana na konsolową część branży, która bardzo zawodzi ostatnio.
1 kudosTheCerbis   @   11:24, 28.12.2016
Ja chcę wiedzieć jaka jest najlepsza gra według Fasenberga, tego jakiegoś aktora niższej klasy!
0 kudosremik1976   @   11:32, 28.12.2016
Kto to jest ten Fasenberg? Jak wpisuję w google to nazwisko to mi wyskakuje jakieś tanie piwo z Biedronki. Szczęśliwy
0 kudosLucas-AT   @   12:06, 28.12.2016
Ten rok był dobry, ale tylko jeśli się ma kilka platform i nie gra się tylko w produkcje mainstreamowe.

Przyszły zapowiada się elegancko - Nioh, RDR2, Resident Evil 7, Horizon, Zelda, Hellblade, State of Decay 2, może God of War albo Days Gone. Bariera jest tylko czas, bo normalnie pracujacy człowiek, majacy swoje życie, nie jest w stanie tego ograć, chyba że poświęci coś innego. A nie mówię o graniu po łepkach. Ja mam też spory backlog, bo czeka na mnie jeszcze Wiedźmin 3 z dodatkami, MGS V i Bloodborne, a właśnie zaczałem ogrywać Stardew Valley, które spokojnie zajmie 100h, więc o jakim braku gier mówimy. ;)
0 kudoskobbold   @   17:22, 28.12.2016
Rok 2016 rokiem remasterów wszelkiej maści. Pozycja 1,3,4 i 5 jest na mojej liście życzeń - gry w które kiedyś zagram ;) Hitmana zamienię na XCOM 2.
0 kudosshuwar   @   18:37, 28.12.2016
Hm... aż wzięła mnie ciekawość, by rzucić okiem co mieliśmy w 2015:
Przede wszystkim Wiedźmin, Fallout 4 i... nie pamiętam. Poprzedni rok nie był chyba jakiś nadzwyczajny jeśli idzie o ilość. Ale za to jakościowo był baaardzo wypasiony.
0 kudosDirian   @   20:18, 28.12.2016
Do tego Dying Light, Bloodborne, MGS V, Just Cause 3, Batman Arkham Knight, AC Syndicate - to z tych większych tytułów. Zeszły rok był całkiem niezły.
0 kudossebogothic   @   11:35, 29.12.2016
Licho wyglądają te rankingi skoro nikt z redakcji nie grał w Uncharted 4.
0 kudosTheCerbis   @   11:38, 29.12.2016
Grali i to Big właśnie recenzował.
0 kudosbigboy177   @   12:39, 29.12.2016
U4 bym wrzucił, ale w Top 10, do najlepszej piątki niestety się nie załapało.
0 kudosshuwar   @   13:43, 29.12.2016
A co z Krew i Wino?
Nie to, że widzę je w Top 5 ale...
0 kudosElPolaco   @   13:30, 30.12.2016
"Zwykły" gracz nie ma szans stworzyć rzetelnego zestawienia tego typu, bo nie da rady (czy to ze względu na brak czasu, czy brak kasy) ograć wszystkich istotnych premier danego roku. Dlatego też ja ograniczam się do TOP 2 ;) A lądują w nim:

1) Wiedźmin 3: Krew i Wino
- dodatek niesamowity, klimatyczny, bogaty i świetnie dopełniający podstawkę, oferujący przy tym zupełnie inny (i mnie odpowiadający) klimat -> wow!

2) Doom (4)
- dawno tak przyjemnie mi się nie strzelało; czysta radocha, satysfakcjonujące bronie, liczni przeciwnicy, soczysta gra!
Dodaj Odpowiedź