10 najlepszych gier na PlayStation 2


Lucas-AT @ 13:05 02.01.2017
Łukasz "Lucas-AT" Matłoka
To ja

Era PlayStation 2 to bez wątpienia cudowne czasy w branży. Przyjrzyjmy się dziesięciu najlepszym według nas tytułom na ten sprzęt.

Ogromny sukces pierwszego PlayStation, które powaliło Segę i Nintendo na kolana, sprawił, że Sony w pocie czoła zaczęło pracować nad jego następcą. PlayStation 2 zadebiutowało w marcu 2000 roku, i podobnie jak swój prekursor, mogło pochwalić się ogromną biblioteką świetnych tytułów, które przyciągały graczy do ekranów telewizorów na długie godziny. Tworząc niniejszy ranking, miałem ogromny dylemat - pozycji godnych wyróżnienia jest przecież od groma, a wiele z nich ma status kultowych. Na liście nie znajdują się tylko produkcje ekskluzywne - starałem się wybrać te najbardziej kojarzone z marką PlayStation. Część z nich tak mocno przyczyniła się do sukcesu Czarnulki, że grzechem byłoby ominięcie ich w zestawieniu, mimo że w późniejszym okresie zostały wydane na inne platformy.

Miejsce 10 - Tekken 5

Tekken 5 do dziś pozostaje moim osobistym królem bijatyk. Po doskonałej "trójce" na Szaraka, przyszedł czas na jeszcze lepsza odsłonę, do dziś uchodzącą za ideał w świecie mordobić. O zaletach gry można pisać bez końca - świetny i motywujący system walki, wgniatająca w fotel grafika, genialne utwory muzyczne, zjawiskowe areny, multum postaci do wyboru, a do tego niekończąca się grywalność w trybie multiplayer - wszystko to składało się na kapitalną całość, nie pozwalającą się oderwać od telewizora.

Miejsce 9 - Gran Turismo 4

W szóstej generacji konsol Gran Turismo 4 było niekwestionowanym liderem swojego gatunku i tylko Forza Motorsport na Xboksa mogła z nim rywalizować. Już po rozegraniu jednego wyścigu gra nie pozwalała się od siebie oderwać, przytłaczając swoim rozbudowaniem z każdej strony. Do wyboru otrzymaliśmy ponad 800 starannie wykonanych samochodów - od starych, klasycznych maszyn, po super nowoczesne potwory. Co więcej, każdy pojazd inaczej zachowywał się na drodze i był podatny na tuning. To, w połączeniu z rozbudowana karierą i rewelacyjną grafiką, dało nam masę godzin spędzonych na torze.

Miejsce 8 - trylogia GTA

Trylogii GTA nikomu nie trzeba przedstawiać - ogromny i zróżnicowany teren do eksploracji, masa możliwości, nietuzinkowe misje, metropolie tętniące życiem i totalna wolność - tak w skrócie można opisać gry Rockstar North. Szczególnie GTA III, jak na swoje czasy, powodowało opad szczęki, dając inspirację wielu grom z tego gatunku. Wydane później Vice City okazało się tytułem lepszym pod każdym względem, a przy San Andreas ekipa Rockstar przeszła sama siebie, wybijając serię na absolutne wyżyny. Jak udało im się to wycisnąć z PS2 - nie mam pojęcia. Przy każdej odsłonie można było spokojnie spędzić 50-100 godzin, bawiąc się wyśmienicie i robiąc zadymę na ulicach miast z udziałem stróżów prawa.

Sprawdź także:

Burnout 3: Takedown

Premiera: 07 września 2004
PS2, XBOX

Burnout 3: Takedown to wyjątkowa gra wyścigowa, stworzona przez ekipę studia Criterion, a wydana przez Electronic Arts. Tytuł sadza nas za kierownicą ponad 70 samochod...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmrPack   @   13:56, 02.01.2017
W większości zgadzam się z umieszczonymi w tym rankingu grami, a szczególnie z miejscem pierwszym czyli MGS 3 Uśmiech W moim osobistym TOP 10 produkcji z PS2 właśnie Snake Eater zajmuje numer jeden i na pewno znajduje się wraz z kilkoma innymi tytułami z tej konsoli wśród najlepszych według mnie gier ogółem.
0 kudosremik1976   @   14:31, 02.01.2017
Też w większości się zgadzam. Część ograłem na PS2 i część na PS3 z pominięciem MGS i Tekkena. Jakoś nigdy nie ciągnęły mnie te tytuły i do dnia dzisiejszego nie porywają mnie. Zamiast Tekkena wybierałem Soul Calibura, bo zawsze jakoś wydawał mi się fajniejszy. Co do GT4 to osobiście uważam, że GT3 było lepsze choć mniej rozbudowane. Nie było wtedy jeszcze tych chorych wyścigów 24h i ta kariera była bardziej przemyślana co przekładało się na to, że nie można się było od gry oderwać.
0 kudoskupflup   @   16:11, 02.01.2017
Praktycznie same największe klasyki zostały tutaj wymienione. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo gier z PS2 wartych ogrania po prostu nie sposób policzyć. Uśmiech
0 kudosjuve   @   17:01, 02.01.2017
Resident Evil 4 zbyt wysoko. Komercyjny sukces był ogromny, ale to nie była gra aż tak dobra. Artystycznie Silent Hill 2 zjada wszystkie (nawet dzisiaj) gry bez popitki. Myślę, że Gran Turismo 4 powinno być na drugim miejscu, to była gra "kopalnia" gameplay'u. Uśmiech
0 kudosshuwar   @   08:37, 03.01.2017
Nie miałem i nie grałem w żadne gry na PS, jednak z tego co pamiętam - Playstation kojarzyło się z efektownymi grami poświęconym sztuką walki oraz wyścigom samochodowym.
0 kudoskehciu   @   09:22, 03.01.2017
Dodałbym jeszcze Killzone oraz Black
0 kudosguy_fawkes   @   12:03, 03.01.2017
Faktycznie PS2 ma dziesiątki hitów wartych ogrania. Ja swojej czarnulki, którą kupiłem dopiero jakiś czas temu, używałem niewiele, ale sporo hitów znam z remasterów - MGS-y, ICO, SotC, GoW... Jest tego cała masa i nawet w oryginale wyglądają dzisiaj dobrze. Zgadzam się z pierwszym miejscem - Snake Eater to absolutne mistrzostwo fabularne i gameplayowe, wyciskacz łez i powód do głębokich refleksji. Coś wspaniałego.
0 kudosdenilson   @   17:44, 03.01.2017
Gier jest tyle, że ciężko to wszystko ogarnąć. Od siebie bym jeszcze dodał Virtua Fighter Evolution. Mordobicie bardziej realne, techniczne i trudne do opanowania. To nie jest klasyczny masher klawiszy. Trzeba się nauczyć kombinacji. Graficznie prezentuje się dobrze nawet dzisiaj.
0 kudosIgI123   @   18:00, 03.01.2017
W swoim top 10 Tekkena 5 wrzuciłbym zdecydowanie na miejsce nr 1.
0 kudosLucas-AT   @   08:56, 04.01.2017
Cytat: juve
Resident Evil 4 zbyt wysoko. Komercyjny sukces był ogromny, ale to nie była gra aż tak dobra.

Sęk w tym, że to była właśnie bardzo dobra gra, a nawet genialna, będąca pomostem do 7 generacji konsol. Było to coś totalnie świeżego, nowym doświadczeniem, a Silent Hill 2 szedł już utartym schematem klasycznego horroru.
0 kudosFox46   @   16:40, 04.01.2017
Jak dobrze że mam PS2 :], nie sprzedam jej za nic, bo jest wiele świetnych gier na tą konsolę. Z listy na poczekaniu wywaliłbym NFS: Undergrunda co jak co ale w to się gra na PC, bo już na PS2 pokazała swoje bardziej słabsze strony, a nie od dziś wiadomo że platformą docelową był PCet.
0 kudosLucas-AT   @   21:19, 04.01.2017
Cytat: Fox46
Jak dobrze że mam PS2 :]Z listy na poczekaniu wywaliłbym NFS: Undergrunda co jak co ale w to się gra na PC, bo już na PS2 pokazała swoje bardziej słabsze strony, a nie od dziś wiadomo że platformą docelową był PCet.


Underground nie jest w TOP 10, tylko na dodatkowej liście innych tytułów wartych uwagii. Poza tym jedynka trzymała na PS2 poziom i dopiero przy Underground 2 było widać większe różnice względem PC, ale jeszcze nie takie jak przy Most Wanted.
0 kudosdarkslide16   @   20:40, 13.01.2017
Mój top ten pewnie wyglądałby zupełnie inaczej MGS, Tekken 5 i GT4 to raczej top 3 ale na bank pojawiłby się w top ten Tony Hawk's czy Ace Combat dalej Tenchu, Driver, The Warriors, Midnight Club, nie no stwierdzam że nie byłbym w stanie stworzyć 10 najlepszych, większość z owych gier wychodziła w seriach niektóre to mają swoją kontynuacje czy na PS3 czy nawet na PS4 Uśmiech
0 kudosDuuDeK   @   14:29, 09.02.2018
Co tam robi Metal Gear Solid 3??? Cenzura Moim zdaniem top 3 powinno wyglądać zupełnie inaczej. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia, nie każdy mu się z nią zgadzać. Pokręcony Poirytowany
Dodaj Odpowiedź