Dziesięć najbardziej niedocenianych gier na PlayStation


juve @ 19:39 08.08.2016
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.

Na konsolach PlayStation pojawiło się mnóstwo wspaniałych świetnie promowanych gier, które osiągnęły ogromny sukces. Przyćmiły one jednak partię równie genialnych pozycji, które najprawdopodobniej ominęliście spędzając czas w komercyjnych hitach.

Pierwsza konsola PlayStation została wypuszczona na rynek ponad dwadzieścia lat temu. Z perspektywy gracza, który wychował się w tamtym okresie, aż trudno uwierzyć jak szybko zleciały te dwie dekady. Jesteśmy na czwartej już platformie Sony, a za sobą mamy dziesiątki różnych gier. W gąszczu tytułów na każdej z kolejnych generacji sprzętu japońskiego giganta nietrudno jest wyselekcjonować najlepsze i najbardziej legendarne, pokroju Crash Bandicoot, Spyro the Dragon, Resident Evil czy Gran Turismo.

Niestety, wiele świetnych tytułów gdzieś umknęło naszej uwadze. Zdecydowałem się przygotować niewielkie zestawienie najbardziej niedocenianych gier na konsolach PlayStation oraz PlayStation 2, które w ciągu tych wszystkich lat, przytłoczone innymi markami, nie zdobyły uwagi graczy, na jaką zasługują. Wiele z nich, to w pewnych kręgach klasyki, którym nigdy nie udało się przebić do mainstreamu. Zasługują jednak na uwagę i szacunek.

Lista nie jest oczywiście kompletna, liczę na to, że w komentarzach pojawią się kolejne projekty, przy których spędzaliście wolne chwili, a o których znaczna część Waszych znajomych nie miała pojęcia. Zacznijmy od pięciu projektów z epoki pierwszego PlayStation.

Vagrant Story10 lutego 2000

Square Enix, niegdyś jako samodzielne studio Square Soft, miało wielki talent do tworzenia wspaniałych gier jRPG - było to w okresie pierwszego PlayStation. Oczywiście studio kojarzone jest z Final Fantasy, ale w portfolio korporacja posiada inną perełkę. Mowa tutaj o klasycznym dziś Vagrant Story z roku 2000.

Vagrant Story nie jest jednak typowym RPG, jakich po sukcesie Final Fantasy VII wydano wiele. To bardziej dungeon crawler z silnym naciskiem na fabułę oraz bardzo rozwiniętym systemem walki. Gra pozwalała prowadzić starcia w czasie rzeczywistym, wprowadzała elementy strategiczne (wyświetlała się siatka zasięgu bohatera), a sam protagonista dysponował wieloma rodzajami broni. Oczywiście nie zabrakło magii, zagadek, dźwigania przedmiotów, bossów oraz świetnego scenariusza. Sama gra do łatwych w obsłudze i przechodzeniu nie należała.

Legacy of Kain: Soul Reaver16 sierpnia 1999

Absolutny klasyk epoki PlayStation. Cechował się on mocarnym, mrocznym klimatem, utrzymanym w tematyce wampirów i gotyku. Gra wyszła na konsolę Sony w bardzo dobrym dla niej okresie i mimo że na rynku było wiele innych tytułów tego typu, zdołała znaleźć swoich fanów. Historia wykreowana przez Crystal Dynamics nawiązywała do Blood Omen i podkreślała rolę Raziela w całym konflikcie.

Legacy of Kain: Soul Reaver wyglądało swego czasu bardzo dobrze. Poziomy w grze były rozległe i rozbudowane, a nasz bohater mobilny. Mógł się wspinać na wysokie kondygnacje, swobodnie szybować w powietrzu, jak również brutalnie walczyć za pomocą broni białej. Ciekawostką był drugi, alternatywny świat, do którego Raziel przenosił się, aby ułatwić sobie rozwiązywanie zagadek. Przebijając się przez Nosgoth walczyliśmy z wampirami i mogliśmy rozwijać umiejętności głównego bohatera. Szczególną uwagę należy zwrócić na wspaniałą muzykę, która w okresie PlayStation imponowała. Soul Reaver to nieco zapomniany tytuł, którego warto nawet dzisiaj odświeżyć w ramach klasyków na PlayStation 3.

Jade Cocoon30 listopada 1998

Jedna z tych gier RPG, które w założeniach wyprzedzały swoją generację. Tytuł przygotowany przez firmę Gengeki w roku 1998 traktował o hodowli potworów. Jade Cocoon wprowadzało świetny, otwarty i zróżnicowany świat, w którym poznawaliśmy historię młodego chłopaka imieniem Levant. Bohater parał się łapaniem potworów oraz oczyszczaniem ich dusz.

W grze mogliśmy wędrować po pięknie zaprojektowanym świecie, pełnym zieleni, wiosek, bujnych lasów i dolin. W swoim czasie produkcja zbierała wysokie oceny, a chwalono ją głównie za wspaniałą, jak na tamte czasy, oprawę graficzną oraz przyjemny dla ucha soundtrack. Rozgrywka oparta była na turach, podczas których mogliśmy korzystać z wielu umiejętności Levianta oraz jego stworków. Podopieczni dodatkowo ewoluowali w trakcie rozwoju bohatera.

G-Police30 września 1997

G-Police to inspirowana Blade Runnerem gra akcji, w której gracz wcielał się w postać pilota futurystycznego helikoptera w wielkim mieście przyszłości. Produkcją zajmowało się legendarne studio Psygnosis. Wersję stworzoną z myślą o PlayStation (G-Police ukazało się również na PC) wydano na dwóch płytach CD, co świadczyło o jakości i rozmachu.

W G-Police pilotowaliśmy futurystyczny helikopter, a kamera pozwalała nam oglądać akcję z perspektywy TPP oraz z kokpitu. Jako policjant braliśmy udział w wielu akcjach w pełnym przestępców świecie przyszłości. Celem misji zazwyczaj była eliminacja bandziorów, eksploracja otoczenia albo eskorta kogoś ważnego. Jako funkcjonariusz mogliśmy nawet skanować otoczenie i sprawdzać, z kim mamy do czynienia. G-Police otrzymywało w okresie premiery dobre oceny, dzięki temu na rynku pojawiła się również kontynuacja. Po rozwiązaniu Psygnosis nikt ponownie nie pochylił się nad tą marką, a szkoda.

Kingsley's Adventures7 października 1999

Szanuję Naughty Dog i markę Crash Bandicoot, ale wcale nie uważam tego tytułu za kultowy i za najlepszą platformówkę ery PlayStation. Obok legendarnego Spyro the Dragon to właśnie produkcja pamiętnego Psygnosis o nazwie Kingsley’s Adventures zapadła mi w pamięć najlepiej. Kingsley jest jedną z najoryginalniejszych postaci epoki PlayStation oraz jedną z najpiękniejszych przygód, jakie mogliśmy na tej konsoli przeżyć.

Wspomniany Kingsley to mały lisek, który został adoptowany przez króla i królową Fruit Country. Gdy zły czarnoksiężnik atakuje królestwo, staje on w obronie niewinnych pobratymców. Tytułowy bohater świetnie władał mieczykiem, toporem oraz osłaniał się tarczą. W baśniowej, kolorowej krainie zwiedzaliśmy interesujące i oryginalne lokacje. Psygnosis przygotowało grę action-adventure w pełnym 3D, która w późniejszym okresie zainspirowała twórców innych projektów tego typu. Swego czasu była to bardzo trudna produkcja i młodszych graczy mogła zniechęcić, ale jest to absolutnie jedna z najbardziej niedocenianych gier PlayStation.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosremik1976   @   21:28, 08.08.2016
Grałem praktycznie we wszystkie tu wymienione gry, bo i trudno było w nie nie zagrać przynajmniej w przypadku PSXa, bo dostępność gier w latach ich świetności była w Polsce bardzo skromna. To co było dostępne to właśnie pokazane tu gry więc trochę mi trudno przyznać, że te gry były niedocenione. Grało się we wszystko co było, a i tak się nie przelewało. Myślę, że większość graczy z tamtych lat bardzo dobrze zna te gry. Dopiero gry na PS2 były dobrobytem i tu już można było coś pominąć i nie wiedzieć, że były jakieś świetne gry nikomu nieznane, ale znowu te gry tutaj są jak najbardziej znane i doceniane moim zdaniem. Szczerze mówiąc czytając tytuł tego artykułu nie spodziewałem się, że zobaczę dobrze mi znane gry tylko gry o których istnieniu wiem niewiele. Zaskakujące bardzo.;)

EDIT:

Dodałbym do tego zestawienia grę na PS2 "Prisoner of War" . Naprawdę spoko gra i chyba mało popularna przynajmniej na konsoli. Dodatkowo można było się na niej trwale zaciąć, jeżeli nie znało się angielskiego i porzucić ją w połowie nie doceniając jej, bo zwyczajnie się jej nie ukończyło. Fajny klimat IIWŚ i motyw przewodni jakim była ucieczka aliantów z niemieckiego obozu jenieckiego.
0 kudosLucas-AT   @   08:00, 09.08.2016
Także uważam Kingsley’s Adventures za jedna z najlepszych platformòwek tamtych czasòw, jak nie najlepsza. Klimat gry wsysał do telewizora, do tego miodny gameplay, ròżnorodne, otwarte i ciekawe lokacje, piękna grafika oraz fajne zagadki. Pamiętam, że jak grałem to jakaś magia nie pozwalała mi wyłaczyć konsoli. Chyba powròce do tego tytułu, bo zdaje się, że jest na amerykańskim PS Store.
0 kudosFox46   @   14:07, 09.08.2016
Ja zaś doskonale pamiętam LOK: Soul Reavera, heh pamiętam jak to przechodziłem do 50% sam a potem z SOLUCJĄ z gazetki Szczęśliwy
0 kudosfebra1976   @   18:10, 15.08.2016
Ja dołożę do spisu (który to już raz?) Tombę jeden z bardziej niedocenionych platformówek na szaraka. Do tej pory pogrywam w niego na emulatorze.
0 kudosdarkslide16   @   04:00, 16.08.2016
Jako stary gracz PS, PS2 a obecnie PS3 z gier co mogły być mało znane przychodzą mi do głowy gry:
Pandemonium 1 i 2,
Abe's Exodus (uwielbiałem te grę Dumny słowa z niej pewnie zawsze będę pamiętać Szczęśliwy),
God hand
Smuggler's Run 1 i 2,
24 The game
The Warriors
True Crime NYC
i tak bym mógł wymieniać jeszcze długo.. Nie wiem które z nich nadają się na gry mało znane a które na znane bo zawsze było w co graćSzczęśliwy
A teraz pytanko czy i z jakimi grami spotkaliście się na PS lub PS2 w wersji PL??
dodam że na lekko ponad 150 gier trafiłem na 3 gry a mianowicie 24 THE game, Ojciec chrzestny oraz The Getaway Black monday

0 kudosremik1976   @   09:29, 16.08.2016
@darkslide16 chyba gry z Asterixem były w PL i to chyba nawet na PSX.
0 kudosfebra1976   @   10:26, 16.08.2016
Heh! Ja kojarzę tylko rosyjski "port" Medi Evil'a 2 👹
Dowcipne teksty w grze zamieniono na polsko brzmiący bełkot, zabawny tyle o ile.
0 kudosmrPack   @   11:43, 16.08.2016
Cytat: darkslide16
A teraz pytanko czy i z jakimi grami spotkaliście się na PS lub PS2 w wersji PL??
dodam że na lekko ponad 150 gier trafiłem na 3 gry a mianowicie 24 THE game, Ojciec chrzestny oraz The Getaway Black monday
Z tych, które znam na PS2 to: Peter Jackson's King Kong, Władca Pierścieni Powrót Króla, NFS Most Wanted, NFS Carbon, NFS Pro Street, NFS Undercover, MOH Wojna w Europie, MOH Vanguard, Juiced 2 HIN, FIFA od 06 wzwyż i pewnie jakieś jeszcze tytuły dla dzieci Puszcza oko
Niektóre gry może i nie zdobyły sławy oraz popularności innych tytułów, ale nie są wcale gorsze pod żadnym względem, a czasem nawet przewyższają treścią te większe. Mimo wszystko takie tytuły miały i nadal mają swoich fanów.
0 kudosMicMus123456789   @   15:42, 16.08.2016
Z całej tej listy miałem przyjemność grać tylko w dwa tytuły Legacy of Kain i Tenchu. Osobiście więcej czasu spędziłem z serią Tenchu jarał mnie klimat ninja, a sama rozgrywka była wciągająca.
Dodaj Odpowiedź