Historia serii Grand Theft Auto!


Milly @ 16:59 29.12.2008
Paulina "Milly" Rajkowska


Choć wspomniane trzy konsolowe produkcje cieszyły się niewątpliwie dużą popularnością, to tym na co wszyscy najbardziej czekali, było GTA IV. Gra ujrzała światło dziennie jak zwykle najpierw na konsole, a następnie na komputerach PC. Podobnie do swoich poprzedników, budziła mnóstwo kontrowersji i jak zwykle została jej przyznana kategoria M, a zbrodnie popełniane „pod natchnieniem GTA” zaczęły się powtarzać. Doszło nawet do aktów zbiorowej paniki, polegających na atakowaniu ludzi sprzedających GTA.

Deweloper po raz kolejny nie próżnował i tytuł zaskakuje ulepszeniami. Zmianie uległa grafika, która jest wręcz genialna. Silnik odpowiedzialny za generowanie obrazu pozwala na niezwykle szczegółowe miasto, mnóstwo spacerujących po nim ludzi oraz dziesiątki samochodów. Co ciekawe edycja komputerowa prezentuje się o wiele lepiej, w stosunku do konsolowego odpowiednika. Wraz z lepszą oprawą przyszły jednak znaczne wymagania sprzętowe. Gracze na całym świecie skarżą się, że komputery, które mogłyby obsłużyć maksymalne detale w GTA IV jeszcze nie istnieją. Dochodzi do paradoksu, gdzie ludzie ulepszają swoje PC tylko po to, by grać w GTA.



Gra nie jest oczywiście tylko ładna, lecz również znacznie rozbudowana. Otrzymujemy bogaty tryb multiplayer, w którym gramy nawet grupą składającą się z 16 osób. Zmieniono nieco metody ścigania policji. Na mini mapie widzimy teraz swego rodzaju zasięg stróżów prawa. By zgubić gliniarzy należy wydostać się z niego na pewien czas i unikać krążących dookoła radiowozów. Wprowadzono również nowe oznaczenia życia w trakcie walki. Na postaci, w którą celujemy pojawiają się dwa okręgi, jeden wskazujący poziom życia, drugi natomiast wytrzymałość pancerza. Same misje nie są znacząco zmodyfikowane i po raz kolejny mamy do czynienia z pościgami, zabijaniem, wysadzaniem i okradaniem. Wiele innowacji widać natomiast w zadaniach pobocznych, które otrzymujemy praktycznie od wszystkich znajomych. W zależności od poziomu przyjaźni jaką darzymy daną postać, zmieniają się zajęcia, których wspólnie możemy się podjąć – przyjaźń z Brucie’m daje nam na przykład możliwość kradzieży samochodów za pieniądze. Stosunki z innymi mieszkańcami miasta rozwijamy poprzez nowy system spotkań i randek. W ich trakcie nie chodzi tylko o to, żeby z kimś wyjść, bowiem na nasze relacje wpływa wybór miejsca, stroju, a nawet samochodu.

W grze wcielamy się w postać Niko Bellic’a, który przybywa do Stanów Zjednoczonych aby się wzbogacić. Odwiedza swego kuzyna, Romana, który ponoć żyje amerykańskim snem – co w rzeczywistości jest dalekie od prawdy. Zrobiony w balona Niko, zmuszony jest więc do zarabiania na własną rękę. Zaczyna więc szukać pracy jako złodziej, bandyta i człowiek do wynajęcia. Twórcy, jak zwykle udostępnili mu szereg nowych pojazdów, ubrań oraz uzbrojenia. Dzięki innowacjom oraz rozbudowanej fabule, GTA IV zdobywa mnóstwo prestiżowych tytułów oraz niezwykle wysokie oceny od krytyków i graczy. Niestety nie wszystko jest tak kolorowe, jak mogliby sobie tego życzyć autorzy.

Po zachwycie, którym została otoczona wersja konsolowa, przyszedł zimny prysznic w postaci wersji PC. Wysokie wymagania czynią odpalenie gry niemal niemożliwym. Pojawiają się również głosy, że konwersja zawiera mnóstwo błędów i niedociągnięć. Firma Rockstar stara się na bieżąco wypuszczać patche, jednak krytyka pozostaje niezmienna. Co ciekawe, mimo tylu negatywnych słów, gra po raz kolejny robi furorę. Zaledwie po tygodniu bytowania na rynku, projekt osiąga zyski rzędu 400 mln dolarów i zachęca dewelopera do rozpoczęcia prac nad pierwszym oficjalnym rozszerzeniem. Dodatek, zatytułowany GTA IV: Lost and Damned zostanie opublikowany już 17 lutego, a platformą docelową jest konsola Xbox 360!



Prace nad kolejnymi edycjami serii GTA idą pełną parą. Poza dodatkiem do GTA IV, w realizacji jest już GTA Chinatown Wars – przeznaczone dla konsoli Nintendo DS, którego planowana premiera to marzec 2009 roku. Na razie niestety niewiele wiadomo na jego temat. Wiemy jedynie, że miejscem wydarzeń będzie znane z GTA IV, Liberty City, a fabuła przedstawi nam perypetie chińskiej i koreańskiej mafii. Graczom dane będzie się wcielić Huanga Lee, jednego z członków Triady, który poprzysiągł sobie pomścić śmierć swojego ojca.

Choć GTA jest na rynku już od ponad 10 lat, nadal potrafi szokować, zadziwiać i wciągać graczy z całego świata. Każda część oparta jest na podobnym pomyśle, aczkolwiek zmiany i modyfikacje rozszerzające rozgrywkę przyciągają coraz większe rzesze fanów. GTA jest serią niewątpliwie przełomową, która w pewnym stopniu zrewolucjonizowała swój gatunek gier. Miała ona ogromny wpływ na historię komputerowej rozrywki, zarówno z tej dobrej, jak i złej strony. Z niecierpliwością czekamy co przyniesie przyszłość!

Sprawdź także:

Grand Theft Auto IV

Premiera: 02 grudnia 2008
PC, PS3, XBOX 360

Grand Theft Auto IV to kolejna odsłona cyklu Grand Theft Auto stworzona przez studio Rockstar Games. Znów dostajemy spersonalizowanego bohatera, otwarty świat i mnóstwo p...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudoskordzik7   @   12:18, 10.05.2009
Ja osobiście bardzo lubiłem grać w GTA2. Może nie był to przebój, ale mi się najbardziej podobała...
0 kudosarsi7   @   21:19, 26.05.2009
Gta:Advance
Pamiętam te zarwane noce
0 kudosprzemek158   @   21:45, 23.08.2009
Mi się bardziej podobała od II pierwsza cześc GTA. Najbardziej do tej pory GTA: III. nie pomyliłem się o jedną kreskę. Poprostu uwielbiam. POLECAM!
0 kudoskubam1999   @   13:58, 22.08.2010
Gdzieś jeszcze mam gta 1 i 2
0 kudoslooka   @   14:19, 02.09.2010
Jak sie ma do tego malego netbooka to taki gta 1 czy 2 jest idealny Uśmiech
Dodaj Odpowiedź